Lizbona winda - Zwiedzanie windy Santa Justa ze zdjęciami 2023

Lizbona winda - Zwiedzanie windy Santa Justa ze zdjęciami 2023
Autor Borys Marciniak
Borys Marciniak26.10.2023 | 6 min.

Lizbona winda Santa Justa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych portugalskiej stolicy. Neogotycka winda łącząca dolne miasto Baixa z dzielnicą Alfama została zbudowana pod koniec XIX wieku i do dziś robi ogromne wrażenie swoją konstrukcją. Winda Santa Justa to nie tylko świetny punkt widokowy na Lizbonę, ale także interesujący zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania miasta. W tym artykule znajdziesz praktyczne informacje na temat Lizbony windy - jej historii, godzin otwarcia, cen biletów oraz tego, jak się do niej dostać. Dowiesz się również, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy.

Kluczowe wnioski:
  • Winda Santa Justa to jeden z symboli Lizbony, który koniecznie trzeba zobaczyć.
  • Z platformy widokowej rozciąga się piękny widok na Lizbonę.
  • Bilety na windę można kupić na miejscu lub przez internet.
  • Najlepiej dostać się do windy metrem, wysiadając na stacji Baixa-Chiado.
  • W okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji, m.in. dzielnica Alfama.

Historia i cechy charakterystyczne windy w Lizbonie

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Lizbony są liczne windy, które łączą dolne części miasta położone nad Tagiem z wyżej położonymi dzielnicami. Konieczność ich budowy wynikała z ukształtowania terenu - miasto rozwinęło się na wzgórzach otaczających port, co powodowało problemy komunikacyjne.

Pierwsze windy publiczne zaczęto budować w Lizbonie w XIX wieku. Jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych jest winda Santa Justa oddana do użytku w 1902 roku. Łączy ona dolną część miasta, dzielnicę Baixa z położoną wyżej dzielnicą Alfama. Kolejnymi charakterystycznymi windami Lizbony są: Glória, Lavra czy Bica.

Lizbońskie windy to głównie konstrukcje o stalowej architekturze, których budowa była możliwa dzięki postępowi technicznemu przełomu XIX i XX w. Ozdobione są secesyjnymi wzorami. Stanowią ważny element miejskiego krajobrazu i świadectwo historii Lizbony.

Budowa i działanie wind

Lizbońskie windy działają w oparciu o system przeciwciężarów. W specjalnych szybach poruszają się dwie kabiny połączone linami. Gdy jedna z nich jedzie w górę, druga automatycznie zjeżdża w dół. Umożliwia to sprawne pokonywanie dużych różnic wysokości przy stosunkowo niewielkich nakładach energii.

Większość starych wind napędzana była siłą parową lub wodną. Współczesne zmodernizowane dźwigi napędzane są elektrycznie. Niektóre mają charakter zabytkowy, inne to nowoczesne konstrukcje ze szkła i stali.

Winda Santa Justa - najsłynniejsza winda Lizbony

Winda Santa Justa to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna winda Lizbony. Jej charakterystyczna neogotycka konstrukcja na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Każdego roku przyciąga tysiące turystów zachwyconych jej architekturą.

Została zaprojektowana przez inżyniera Raoula Mesniera du Ponsarda i oddana do użytku w 1902 r. Łączy dolną część miasta - dzielnicę Baixa z położoną wyżej historyczną dzielnicą Alfama. Pokonuje przy tym wysokość 45 metrów.

Konstrukcję windy wspierają dwa równoległe, bogato zdobione wieże. Zostały one wykonane z żeliwa i mają wysokość 45 metrów. Całość utrzymywana jest przez stalową ramę. Pod windą znajduje się charakterystyczny łuk.

Budowa windy kosztowała ówcześnie 9 tysięcy escudos. Pieniądze pochodziły ze specjalnie zorganizowanej loterii. Santa Justa była w momencie otwarcia jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Europie.

Czytaj więcej: Muzea w Rzymie - TOP 8 atrakcji archeologicznych i historycznych

Bilety i godziny otwarcia windy Santa Justa

Winda Santa Justa jest czynna codziennie w godzinach 7:00 - 23:00. Bilety można kupić bezpośrednio na miejscu w kasie lub przez internet. Cena pojedynczego biletu normalnego to 5 euro, ulgowy kosztuje 2,50 euro.

Możliwe jest również zakupienie biletu łączonego uprawniającego do wjazdu windą Santa Justa oraz wejścia na punkt widokowy Jardim do Carmo za kwotę 10 euro (normalny) lub 6 euro (ulgowy).

Przy dużej frekwencji turystów mogą tworzyć się kolejki do kas biletowych. Dlatego warto rozważyć zakup biletów przez internet, co pozwoli uniknąć stania w ogonku.

Widok z tarasu widokowego na szczycie windy

Lizbona winda - Zwiedzanie windy Santa Justa ze zdjęciami 2023

Podczas podróży windą Santa Justa na szczyt wieży można podziwiać widok na Lizbonę przez okna kabiny. Jednak najlepszy widok roztacza się z tarasu widokowego na samym szczycie.

Z wysokości 45 metrów można zobaczyć panoramę Lizbony z charakterystycznymi czerwonymi dachami, pałacem Hieronymitów, mostem 25 Kwietnia, a nawet zamkiem św. Jerzego na przeciwległym brzegu rzeki. Po drugiej stronie widać wąskie uliczki Alfamy.

Taras na szczycie windy to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania Lizbony. Nie można go jednak zwiedzać oddzielnie, dostępny jest wyłącznie dla pasażerów windy Santa Justa. By się na niego dostać, trzeba kupić bilet na przejazd windą.

Jak dojechać do windy Santa Justa w Lizbonie

Winda Santa Justa znajduje się w samym centrum Lizbony, dlatego dojazd do niej jest stosunkowo prosty. Najlepiej skorzystać z metra - stacja metro Baixa-Chiado jest położona w odległości ok. 300 metrów od windy.

Winda znajduje się przy ulicy Rua de Santa Justa, na skrzyżowaniu z ulicą Rua do Crucifixo. Można dojść do niej spacerem w ok. 5 minut od stacji metra lub wyjść na powierzchnię przy pomniku Chiado - wtedy wejście na windę znajduje się po przeciwnej stronie placu.

W pobliżu przebiegają również trasy wielu autobusów i tramwajów, m.in. linie tramwajowe 12 i 28. Winda znajduje się w strefie płatnego parkowania, więc dojazd samochodem może być utrudniony.

Ciekawostki i atrakcje w okolicy windy w Lizbonie

Oprócz samej windy warto zobaczyć również atrakcje położone w jej okolicy. Tuż obok niej znajduje się Kościół św. Justy, od którego wzięła ona swoją nazwę. W pobliżu mieści się także słynny Convento do Carmo - kościół z częściowo zrujnowaną nawą główną.

Tuż za windą zaczyna się dzielnica Alfama ze wspaniałymi punktami widokowymi, wąskimi uliczkami i licznymi restauracjami. Można ją zwiedzać spacerując od windy Santa Justa w głąb dzielnicy.

Z kolei po drugiej stronie windy znajduje się historyczna dzielnica Baixa z wieloma zabytkami. Warto przespacerować się ulicą Augusta pełną sklepów. Lizbona winda Santa Justa to doskonały punkt wyjścia do dalszego zwiedzania miasta.

Podsumowanie

Lizbona winda Santa Justa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych portugalskiej stolicy. Jej charakterystyczna neogotycka bryła, wsparta na dwóch wieżach, od razu rzuca się w oczy. Winda Santa Justa jest nie tylko świetnym punktem widokowym, ale także interesującym zabytkiem inżynierii z przełomu XIX i XX wieku.

Podróż windą umożliwia podziwianie rozległej panoramy Lizbony z wysokości 45 metrów. Z tarasu widokowego widać czerwone dachy starego miasta, most 25 Kwietnia i zamek św. Jerzego. To konieczny punkt programu każdego zwiedzania Lizbony.

Aby dostać się na Lizbonę windę, wystarczy dojechać metrem na stację Baixa-Chiado. Bilety można kupić na miejscu lub przez internet. W sezonie warto zarezerwować je z wyprzedzeniem by uniknąć kolejek. Okolica windy oferuje wiele atrakcji - Alfamę, Bairro Alto, dzielnicę Chiado.

Podróż Lizboną windą to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Lizbony. Pozwala poczuć niezwykły klimat miasta i podziwiać je z lotu ptaka. Gorąco polecam odwiedzić to niezwykłe miejsce!

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
  3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
  4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Borys Marciniak
Borys Marciniak

Jestem pasjonatem podróży w artykułach dzielę się swoimi wakacyjnymi przygodami. Odkrywaj ze mną nowe miejsca, inspiruj się i znajdź praktyczne wskazówki dla udanych podróży. Razem stworzymy niezapomniane chwile w świecie podróżowania!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły