Barcelona - Najpiękniejsze zabytki dzielnicy gotyckiej | Podróże

Barcelona - Najpiękniejsze zabytki dzielnicy gotyckiej | Podróże
Autor Borys Marciniak
Borys Marciniak26.10.2023 | 7 min.

Barcelona Dzielnica Gotycka to jedna z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic Barcelony. Jej początki sięgają czasów rzymskich, kiedy to w I wieku p.n.e. założono tutaj kolonię Barcino. Jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w średniowieczu, stąd też pochodzi charakterystyczna zabudowa w stylu gotyckim. Dziś Dzielnica Gotycka to prawdziwa skarbnica zabytków - świątyń, pałaców, malowniczych placyków i wąskich, brukowanych uliczek. To tutaj bije serce Barcelony i warto je poznać!

Kluczowe wnioski:
  • W Dzielnicy Gotyckiej znajdują się najpiękniejsze zabytki Barcelony, m.in. bazylika Santa Maria del Mar.
  • Centralnym punktem jest Plaza del Rey z pałacami średniowiecznych władców.
  • Warto spacerować labiryntem wąskich uliczek i podziwiać gotycką architekturę.
  • Katedra św. Eulalii jest symbolem dzielnicy i najcenniejszym zabytkiem.
  • Dzielnica Gotycka to żywe centrum Barcelony, które tętni życiem dzień i noc.

Najważniejsze zabytki w Barcelońskiej Dzielnicy Gotyckiej

Dzielnica Gotycka w Barcelonie to prawdziwa skarbnica zabytków. Wśród najcenniejszych perełek architektury znajdziemy tutaj przede wszystkim średniowieczne świątynie wzniesione w stylu gotyckim. Ich charakterystyczne strzeliste wieże i rozety górują nad wąskimi, brukowanymi uliczkami. Najważniejszą jest katedra św. Eulalii - symbol Dzielnicy Gotyckiej i całego miasta. Poza tym warto zobaczyć bazylikę Santa Maria del Mar zbudowaną z jasnobeżowego piaskowca czy kościół Santa Maria del Pi. Nie można też pominąć pałaców znajdujących się przy centralnym placu Królewskim. To tutaj rezydowali władcy Katalonii.

Spacerując po Dzielnicy Gotyckiej na każdym kroku natkniemy się na średniowieczne mury, bramy, fontanny, rzeźby czy malownicze placyki. Wszystko tworzy niepowtarzalny urok tej części Barcelony. Każdy zakątek ma swoją historię i skrywa ciekawe tajemnice. Błądzenie wśród wąskich uliczek to niezapomniane przeżycie.

Historia Dzielnicy Gotyckiej

Dzielnica ma długą i bogatą historię sięgającą czasów rzymskich. W I wieku p.n.e. Rzymianie założyli tutaj kolonię Barcino, której pozostałością jest układ ulic. Jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w średniowieczu, kiedy Barcelona była potężną stolicą regionu. Wzniesiono wówczas najważniejsze zabytki w stylu gotyckim, które przetrwały do dziś.

W późniejszych wiekach zabudowa uległa zmianie. Mieszczańskie kamienice z XVI-XIX wieku w większości zastąpiły średniowieczną architekturę. Jednak nadal możemy podziwiać oryginalny układ ulic i place. Mimo upływu czasu Dzielnica Gotycka zachowała swój niepowtarzalny urok.

Katedra Świętej Eulalii - symbol Dzielnicy Gotyckiej

Katedra Świętej Eulalii, patronki Barcelony, to najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny zabytek Dzielnicy Gotyckiej. Jej charakterystyczne strzeliste wieże wraz z krzyżem wzbijają się wysoko ponad dachy starej zabudowy i górują nad miastem. Stanowią jeden z symboli Barcelony.

Budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku w stylu gotyckim na miejscu dawnego kościoła. Prace trwały aż do XX wieku, stąd świątynia łączy w sobie elementy różnych epok. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie zdobiona neogotycka fasada z bogatą dekoracją rzeźbiarską. We wnętrzu można podziwiać witraże, grób św. Eulalii oraz kaplice boczne.

Katedra odgrywa ważną rolę w życiu religijnym Barcelony. Oprócz celów sakralnych pełni też funkcje reprezentacyjne i stanowi miejsce ważnych uroczystości. Jest koniecznym punktem na mapie każdego turysty odwiedzającego Barcelonę.

Czytaj więcej: Mapa Atrakcji Turystycznych Barcelony - Co Zwiedzić w 2023?

Plac Królewski - centralny punkt Barcelony

Sercem Dzielnicy Gotyckiej jest malowniczy Plac Królewski (Plaza del Rey). To tutaj w średniowieczu rezydowali władcy Katalonii. Z trzech stron plac otaczają gmachy dawnych pałaców, pełniące obecnie funkcje muzealne. Tworzą one zwarty zespół architektoniczny.

Najważniejszy jest monumentalny Pałac Królewski, siedziba władców Aragonii i Barcelony. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii Miasta prezentujące dzieje Barcelony od czasów rzymskich. Na placu znajduje się też gotycki Pałac Lieutanant's z XIV wieku oraz późnogotycki Pałac Króla Marcina.

Plac Królewski stanowi centralny punkt dzielnicy i tętni życiem przez cały dzień. Można tu odpocząć przy fontannie, posłuchać ulicznych muzyków lub skosztować lokalnych przysmaków w jednej z kafejek.

Wąskie uliczki i urokliwe place dzielnicy

Barcelona - Najpiękniejsze zabytki dzielnicy gotyckiej | Podróże

Największym urokiem Dzielnicy Gotyckiej są klimatyczne, wąskie uliczki i malownicze placyki. Stanowią labirynt, w którym można się zgubić, co tylko dodaje wrażeń. Niektóre ulice mają zaledwie 1-2 metry szerokości! Zabudowa jest bardzo zwarta, dominują wysokie, ciasno stojące kamienice.

Wśród uliczek warto wymienić Calle del Bisbe, czyli Ulicę Biskupią, będącą jedną z głównych dróg starego miasta. Urokliwa jest też ulica Canuda ze sklepami antykwarycznymi. Na Call Street znajduje się średniowieczny wodociąg. Nie brakuje też barwnych placów, jak Plaça Reial czy Plaça Sant Jaume.

Spacer labiryntem ulic i placów pozwala poczuć dawną atmosferę średniowiecznej Barcelony. Wśród wąskich uliczek łatwo wyobrazić sobie mieszkańców miasta sprzed wieków.

Bazylika Santa Maria del Mar - gotycka perła Barcelony

Jednym z najwspanialszych zabytków Dzielnicy Gotyckiej jest bazylika Santa Maria del Mar wzniesiona w XIV wieku. Świątynia zachwyca swoim surowym pięknem, reprezentując styl katalońskiej gotyki. Jej bryła sprawia monumentalne wrażenie.

Bazylikę zbudowano z jasnego piaskowca bez ozdobnej dekoracji rzeźbiarskiej. Charakteryzuje się ascetyczną prostotą i przestronnością wnętrza. Posiada trzy nawy o wysokości 20 metrów. Fascynują sklepienia wspierane przez smukłe, wzniesione kolumny.

Santa Maria del Mar nazywana jest katedrą biedoty, gdyż zbudowali ją zwykli rzemieślnicy i kupcy. Stanowi symbole potęgi i dumy średniowiecznej Barcelony. Jest jednym z najwybitniejszych zabytków miasta.

Spacer po średniowiecznej Barcelonie

Najlepszym sposobem na poznanie uroków Dzielnicy Gotyckiej jest spacer po starych uliczkach. Wędrując bez mapy i planu można poczuć klimat minionych czasów. Warto zaglądać w boczne zaułki, wsłuchać się w nawoływania ulicznych sprzedawców i przystanąć na placach by podziwiać zabytki.

Można też skorzystać z wycieczki z przewodnikiem, który opowie o najciekawszych miejscach i ich historii. Dobrym pomysłem jest również wizyta w jednym z muzeów mieszczących się w pałacach przy Placu Królewskim. Pozwoli to lepiej poznać dzieje Barcelony.

Bez względu na to jak zdecydujemy się zwiedzać, spacer po Dzielnicy Gotyckiej to fascynująca podróż w czasie do średniowiecznej Barcelony. Jest to konieczny punkt na mapie każdego turysty.

Podsumowanie

Dzielnica Gotycka (Barri Gotic) to serce Barcelony, które bije historią. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, czujemy się jakbyśmy cofnęli się w czasie do średniowiecznej Barcino. Wszędzie widać ślady dawnych epok - gotyckie katedry, romańskie pałace, plac z fontanną, gdzie niegdyś odbywały się turnieje. Barcelona Dzielnica Gotycka to skarbnica zabytków, każdy zakątek ma swoją tajemnicę.

Na szczególną uwagę zasługują perełki gotyckiej architektury - katedra św. Eulalii z charakterystycznymi strzelistymi wieżami oraz surowa bazylika Santa Maria del Mar, nazywana katedrą ubogich. Centrum dzielnicy stanowi Plac Królewski z pałacami dawnych władców. Warto zaplątać się w labirynt wąskich uliczek, by dotknąć genius loci tego miejsca.

Spacer po Dzielnicy Gotyckiej Barcelona to cofnięcie się w czasie i poznanie historii miasta. Za każdym rogiem czeka niespodzianka - urokliwy plac, fontanna, zabytkowa kamienica. To tutaj bije serce Barcelony, które koniecznie trzeba usłyszeć. Gorąco polecam odwiedzenie Barrio Gotico każdemu, kto pragnie poznać prawdziwe oblicze tego fascynującego miasta.

Jeśli marzysz o tym, by na własne oczy zobaczyć średniowieczną Barcelonę, jej najcenniejsze zabytki i poczuć wyjątkowy klimat - Dzielnica Gotycka jest miejscem, które musisz odwiedzić. To serce i dusza tego wyjątkowego miasta.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych zabytków Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie należą: katedra św. Eulalii z charakterystycznymi strzelistymi wieżami, bazylika Santa Maria del Mar wzniesiona z jasnego piaskowca w stylu katalońskiej gotyki, średniowieczne pałace przy Placu Królewskim, a także liczne kościoły, bramy, fontanny i rzeźby.

Turyści zwiedzający Dzielnicę Gotycką w Barcelonie mogą podziwiać zabytki, spacerować urokliwymi uliczkami, zaglądać do muzeów w dawnym Pałacu Królewskim, odpoczywać na malowniczych placach, słuchać ulicznych muzyków oraz korzystać z licznych kafejek i restauracji.

Zdecydowanie warto zwiedzić Dzielnicę Gotycką z licencjonowanym przewodnikiem, który opowie o historii tego miejsca i najciekawszych zabytkach. Dzięki niemu lepiej zrozumiemy specyfikę tej wyjątkowej części Barcelony.

W Dzielnicy Gotyckiej przez cały rok odbywa się wiele wydarzeń, m.in. festiwale muzyczne, pokazy tańca, jarmarki rzemiosła, a także uroczystości religijne w katedrze św. Eulalii. To zawsze tętniące życiem miejsce.

Dzielnica Gotycka uchodzi za bardzo bezpieczną, ponieważ znajduje się w centrum Barcelony i jest mocno uczęszczana przez turystów i mieszkańców. Należy jednak zachować zwyczajne środki ostrożności jak w każdym większym mieście.

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
  3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
  4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Borys Marciniak
Borys Marciniak

Jestem pasjonatem podróży w artykułach dzielę się swoimi wakacyjnymi przygodami. Odkrywaj ze mną nowe miejsca, inspiruj się i znajdź praktyczne wskazówki dla udanych podróży. Razem stworzymy niezapomniane chwile w świecie podróżowania!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły