Strefy Londynu - Jak się poruszać komunikacją miejską w stolicy Wielkiej Brytanii

Strefy Londynu - Jak się poruszać komunikacją miejską w stolicy Wielkiej Brytanii
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak26 października 2023 | 6 min

Strefy w Londynie to system podziału miasta na strefy transportowe, który może na początku wydawać się skomplikowany. Jednak znając kilka podstawowych zasad, poruszanie się komunikacją miejską po brytyjskiej stolicy stanie się proste i tanie. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega system strefowy, jak kupować bilety między strefami i ile kosztują oraz jak uniknąć mandatów. Podpowiemy też, które strefy obejmują najważniejsze atrakcje Londynu i jak zaoszczędzić, korzystając z transportu publicznego.

Kluczowe wnioski:
  • Londyn podzielony jest na 9 stref oznaczonych cyframi lub literami.
  • Im dalsza podróż, tym bilet droższy - warto planować zwiedzanie w obrębie 1-2 stref.
  • Mandat za jazdę bez biletu to kara 80 funtów.
  • Najtańsze przejazdy to autobusy i metro - szczególnie w 1 strefie.
  • Aby zaoszczędzić, kupuj dzienne karty Oyster lub Travelcard.

Strefy Londynu - jak działają i ile ich jest

Londyn podzielony jest na 9 stref oznaczonych cyframi (1-6) lub literami (A-D). Im dalsza od centrum, tym wyższy numer lub dalsza litera w alfabecie. Strefa 1 obejmuje ścisłe centrum (City, West End, South Bank), strefa 2 otacza ją pierścieniem, a kolejne rozciągają się dalej na przedmieścia. Granice stref wyznaczone są przez okręgi o promieniach 2-6 mil od Charing Cross.

System strefowy służy ustalaniu cen biletów komunikacji miejskiej. Im dalsza podróż, tym przejazd droższy. Przy krótkich przejazdach w obrębie 1-2 stref opłaca się kupować pojedyncze bilety. Natomiast przy całodziennym zwiedzaniu korzystniej jest wybrać dzienne karty - Oyster daily cap lub Travelcard.

Ile kosztuje przejazd w danej strefie?

Ceny za przejazdy w obrębie poszczególnych stref są następujące:

  • Strefa 1 - £2.50
  • Strefy 1-2 - £3.30
  • Strefy 1-3 - £3.80
  • Strefy 1-4 - £4.80
  • Strefy 1-5 - £5.80
  • Strefy 1-6 - £6.80
  • Strefy 1-9 (A-D) - £7.70

Ceny dotyczą jednorazowych przejazdów w obrębie danego zakresu stref. Można też kupić bilety dobowe i tygodniowe obejmujące wszystkie strefy.

Jak kupić bilet i przemieszczać się między strefami

W Londynie najpopularniejszym sposobem płacenia za przejazdy jest plastikowa karta Oyster Card. Można ją kupić w punktach obsługi klienta na ważniejszych stacjach metra i kolei lub zamówić przez internet. Kartę doładowuje się określoną kwotą, a następnie opłaca przejazdy, przykładając ją do czytnika przy bramkach.

Przy pierwszym przejściu przez bramkę system pobiera opłatę za dojazd do danej strefy. Przy kolejnym przesiadaniu się nie pobiera dodatkowych opłat pod warunkiem, że nastąpiło ono w ciągu godziny od poprzedniego skasowania. Dzięki temu można się swobodnie przemieszczać w obrębie opłaconego zakresu stref.

W autobusach nie ma bramek - wystarczy zbliżyć kartę do czytnika przy kierowcy. W pociągach i metrze kontrolerzy sprawdzają, czy karta została skasowana.

Jak działa system daily cap?

Żeby uniknąć wielokrotnego doładowywania karty w ciągu dnia, warto korzystać z limitu dziennego. Polega on na tym, że po osiągnięciu określonej kwoty opłat, dalsze tego dnia przejazdy są bezpłatne. Limit wynosi obecnie £7.70 dla stref 1-2 i £15.20 dla stref 1-9.

Stawki i kary za jazdę bez biletu w Londynie

Jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu lub karty Oyster grozi mandatem w wysokości £80 (lub £40 przy natychmiastowej opłacie). Może on zostać nałożony zarówno przez kontrolerów w autobusach, pociągach i metrze, jak i przez patrolujących ulice inspektorów transportu.

Kontrola biletów prowadzona jest losowo, więc lepiej mieć przy sobie ważny bilet lub kartę. Warto też pamiętać o konieczności skasowania karty przy każdym wejściu do metra czy pociągu, bo brak tego również skutkuje mandatem.

Oprócz standardowego mandatu, możliwe jest także nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości do £50 za brak współpracy z kontrolerem lub podanie fałszywych danych.

Najtańszy transport w obrębie jednej strefy

Strefy Londynu - Jak się poruszać komunikacją miejską w stolicy Wielkiej Brytanii

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Szczególnie opłacalny jest transport w obrębie jednej strefy, gdzie opłata wynosi tylko £2.50. Obejmuje ona większość głównych atrakcji turystycznych w centrum.

Najtańszą opcją są tutaj autobusy - przejazd pojedynczym kurs em kosztuje £1.65. Dużo atrakcji znajduje się w zasięgu ruchu pieszego, więc warto rozważyć spacery zamiast przejazdów. Metro i kolej DLR również mieszczą się w granicach £2-3.

Aby zaoszczędzić, można też wykupić całodzienną kartę autobusową za £5.20 lub Oyster daily cap obejmujący autobusy, metro i kolej za £7.70 w strefach 1-2. Dzięki temu opłaca się zwiedzanie wielu atrakcji w ciągu jednego dnia.

Które strefy obejmują najważniejsze atrakcje

Większość głównych atrakcji turystycznych znajduje się w centrum, czyli w strefie 1. Obejmuje ona m.in. Buckingham Palace, Big Ben, Westminster Abbey, British Museum, National Gallery, Covent Garden, a także dzielnice Soho, Mayfair i Camden.

W strefie 2 leżą m.in. Hyde Park, Kensington Palace, Portobello Road, Stadion O2 Arena oraz lotnisko London City. Warto też wybrać się do strefy 3 obejmującej Greenwich z Parkiem Królewskim, Ogrodem Botanicznym i słynnym południkiem zerowym.

Dalsze strefy już mniej atrakcyjne turystycznie, ale można np. odwiedzić Twickenham Stadium w zachodniej części Londynu (strefa 4) lub pałac Hampton Court na południowym zachodzie (strefa 6).

Porady dla turystów - jak nie płacić za dużo

Oto kilka praktycznych porad, jak korzystać z londyńskiej komunikacji miejskiej nie rujnując budżetu:

  • Kupuj dzienne karty Oyster lub Travelcard zamiast pojedynczych biletów
  • Unikaj drogich taksówek i korzystaj z autobusów, metra lubpieszo
  • Zwiedzaj atrakcje w jednej strefie w ciągu 1 dnia
  • Sprawdzaj limity dzienne, żeby przejazdy po ich przekroczeniu były darmowe
  • Korzystaj z nocnych autobusów zamiast droższych nocnych linii metra

Stosując się do tych zasad, można tanio i sprawnie poruszać się po Londynie, oszczędzając pieniądze na inne atrakcje.

Podsumowanie

System strefowy komunikacji miejskiej w Londynie na początku może wydawać się skomplikowany, ale wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by swobodnie i tanio poruszać się po mieście. Przede wszystkim należy wiedzieć, że miasto podzielone jest na 9 stref oznaczonych cyframi lub literami, z których Strefy w Londynie 1-2 obejmują centrum ze wszystkimi głównymi atrakcjami.

Kluczowe jest, aby kupować bilety lub kartę Oyster umożliwiającą przejazdy w obrębie potrzebnych stref. Im dalsza podróż, tym bilet droższy. Dobrym rozwiązaniem są dzienne karty Oyster i Travelcard, dzięki którym można zaoszczędzić. Warto też pamiętać o limitach dziennych, po przekroczeniu których dalsze przejazdy tego dnia są bezpłatne.

Poruszając się po Londynie, trzeba mieć zawsze ważny bilet i pamiętać o skasowaniu karty Oyster przy wsiadaniu do metra czy pociągu. Mandat za jazdę na gapę to aż 80 funtów! Kontrole prowadzone są losowo, więc lepiej uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci wysokiego mandatu i mieć ważny bilet.

Podsumowując, Strefy Londynu na pierwszy rzut oka przytłaczają, ale znając te podstawowe zasady, można korzystać z komunikacji miejskiej bez stresu i tanio zwiedzać najważniejsze atrakcje stolicy Wielkiej Brytanii.

Najczęstsze pytania

Londyn podzielony jest na 9 stref oznaczonych numerami (1-6) lub literami (A-D). Strefa 1 obejmuje centrum, a kolejne rozciągają się na przedmieścia. Im dalsza strefa, tym droższy przejazd. Strefy wyznaczają ceny biletów komunikacji miejskiej.

Przejazd w 1 strefie to koszt 2,50 funta. Przejazd w strefach 1-2 to 3,30 funta. Im dalsza podróż, tym cena wyższa - np. strefy 1-6 to 6,80 funta.

Najpopularniejsza jest karta Oyster Card - plastikowa karta, którą kasuje się przy bramkach w metrze i na dworcach. Można też kupować pojedyncze bilety papierowe.

Mandat za jazdę bez ważnego biletu wynosi 80 funtów, a przy braku współpracy z kontrolerem nawet 130 funtów. Warto kupić bilet, żeby uniknąć dotkliwej kary.

Najlepiej kupować dzienne karty Oyster lub Travelcard. Po przekroczeniu limitu dziennego dalsze przejazdy są darmowe. Najtańsze są też autobusy i metro w obrębie 1 strefy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Metro w Kopenhadze - Jak jeździć, bilety, mapa, strefy | Przewodnik 2023
  2. CNY (juan) - Najważniejsze informacje o chińskiej walucie narodowej
  3. Hotel okolice Płocka: Gdzie warto się zatrzymać podczas zwiedzania Płocka?
  4. Atrakcje Bieszczady Solina: Co warto zobaczyć w Solinie i okolicach Bieszczad?
  5. Jaka waluta w Bułgarii? Kompletny przewodnik po systemie płatniczym
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

EuropaWpływ turystyki na rynek nieruchomości w regionach wakacyjnych

Hiszpania, kraj pełen kontrastów i niesamowitej różnorodności, to prawdziwy raj dla tych, którzy marzą o idealnym wypoczynku. Od malowniczych wybrzeży po majestatyczne góry – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zakup domów wakacyjnych w Hiszpanii cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a ich szeroka oferta pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.