Muzea we Florencji i co warto zobaczyć | Poradnik

Muzea we Florencji i co warto zobaczyć | Poradnik
Autor Teresa Duda
Teresa Duda26.10.2023 | 7 min.

Florencja Muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i historii. W stolicy Toskanii znajduje się ponad 80 muzeów, galerii i zbiorów prywatnych. Wśród nich są światowej sławy instytucje takie jak Galeria Uffizi czy Galleria dell'Accademia. W naszym poradniku zdradzimy, które florenckie muzea koniecznie trzeba zobaczyć i co warto w nich podziwiać. Dowiesz się również, jak zaoszczędzić, kupując bilety w pakiecie i unikając kolejek.

Kluczowe wnioski:
 • Galeria Uffizi to najsłynniejsze florenckie muzeum ze zbiorami malarstwa włoskiego.
 • W Akademii Florenckiej znajduje się oryginalny Dawid Michała Anioła.
 • Bilety kombinowane pozwalają taniej zwiedzić najważniejsze muzea.
 • W Muzeach Florenckich można zobaczyć zbiory Medyceuszy.
 • W Palazzo Pitti mieści się kilka muzeów i galerii sztuki.

Najsłynniejsze muzea we Florencji

Florencja słynie z wielu wyjątkowych muzeów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wśród nich znajdują się Galeria Uffizi, Galleria dell'Accademia i Muzea Florenckie. To właśnie te trzy placówki przyciągają największą liczbę zwiedzających. Warto jednak zwrócić uwagę także na mniej znane, ale równie interesujące muzea. Wiele z nich mieści się w historycznych florenckich pałacach.

Galeria Uffizi to prawdziwa perła i numer 1 na liście muzeów do zwiedzania we Florencji. Zbiory sztuki włoskiej i europejskiej z okresu od XIII do XVIII wieku robią niesamowite wrażenie. Nie można wyjechać z Florencji nie zobaczywszy arcydzieł Sandra Botticellego - "Narodzin Wenus" i "Wiosny".

Kolejne muzeum, które trzeba koniecznie odwiedzić, to Galleria dell'Accademia. Znajduje się w niej rzeźba Dawida dłuta Michała Anioła. Ten potężny posąg z marmuru jest symbolem miasta. Można podziwiać go w specjalnie zaadaptowanej do tego celu Sali Trybunalskiej.

Muzea Florenckie (Musei Fiorentini) to zespół ponad 20 różnych placówek muzealnych mieszczących się w historycznych budynkach. W Muzeum Archeologicznym zobaczymy eksponaty z wykopalisk etruskich i rzymskich. W Muzeum Historycznym Palazzo Vecchio podziwiamy wspaniałe wnętrza i pamiątki po Medyceuszach. Można tu zobaczyć Mapę Tuscanelli - pierwszą mapę Ameryki wykonaną przez włoskiego kartografa w 1474 r.

Bilety i kolejki

Aby zaoszczędzić pieniądze i czas, warto kupić bilety kombinowane na kilka muzeów. Pozwalają one uniknąć stania w długich kolejkach do każdej placówki. Polecamy 3-dniowy Firenze Card lub 6-dniowy pakiet Great Museum of Florence. Dzięki nim zwiedzimy najważniejsze muzea Florencji wygodnie i taniej.

Jak trafić do najlepszych muzeów Florencji

Florencja ma świetnie rozwiniętą sieć transportu publicznego, dzięki czemu łatwo dostać się do najsłynniejszych muzeów. Te położone w centrum można zwiedzać pieszo. Do odleglejszych dojadą Państwo autobusem lub metrem.

Galeria Uffizi, Palazzo Pitti i Most Ponte Vecchio tworzą trójkąt atrakcji w samym sercu Florencji. Spacerując brzegiem rzeki Arno ze słynnego mostu, dotrą Państwo pieszo do obu galerii. Z kolei Muzea Florenckie rozlokowane są w historycznych budynkach na terenie całego Starego Miasta.

Galleria dell'Accademia oddalona jest o 10 minut spacerem na północ od katedry. Najlepiej dojechać tam autobusem C1 z dworca kolejowego Santa Maria Novella. Bilet kosztuje zaledwie 1,50 euro. Podobnie Muzeum Opera del Duomo znajduje się 15 minut spacerem od katedry. Można też dojechać autobusem C2.

Mapa Google lub plan miasta pomoże zaplanować zwiedzanie i skoordynować atrakcje w jednej okolicy.

Ponadto warto pobrać aplikację muzeów florenckich, aby mieć pod ręką wszystkie informacje. Zawiera ona opisy eksponatów, trasy zwiedzania i mapy pomagające się odnaleźć w labiryncie korytarzy i sal.

Czytaj więcej: Najlepsze atrakcje w Danii | Co warto zobaczyć i gdzie pojechać

Florenckie Muzeum Historyczne, co warto zobaczyć

Florenckie Muzeum Historyczne mieści się w Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria. Jest to symbolczne miejsce dla Florencjan, gdyż przez wieki pełniło funkcję ratusza. Zwiedzanie zaczynamy od wspaniałego dziedzińca i bogato zdobionej Sali Pięćsetnej. Następnie wchodzimy do Apartamentów, gdzie kiedyś mieszkał Cosimo I Medici.

W komnatach podziwiamy fantastyczne freski, rzeźby, obrazy i przedmioty codziennego użytku. Szczególnie warte uwagi są Pokój Lwa - ze wspaniałym sufitem z pozłacanego drewna i Sala Elementów pokryta freskami przedstawiającymi żywioły.

Kolejną atrakcją jest Studiolo Franciszka I - prywatne studium władcy przepełnione dziełami sztuki. Na samym końcu zwiedzania możemy wejść na Wieżę Arnolfa, skąd rozpościera się przepiękny widok na Florencję.

Kolekcja broni i Mapa Tuscanellego

W muzeum zobaczymy też bogatą kolekcję uzbrojenia z różnych epok historycznych. Są tu między innymi zbroje, hełmy, miecze, kusze i pancerze. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest Mapa Tuscanellego - pierwsze przedstawienie Ameryki sporządzone w 1474 r. przez włoskiego kartografa.

Galeria Uffizi, najsłynniejsze muzeum Florencji

Muzea we Florencji i co warto zobaczyć | Poradnik

Galeria Uffizi to najbardziej znane na świecie florenckie muzeum sztuki. Mieści się w imponującym gmachu wzniesionym w XV wieku z rozkazu Cosima I Mediciego. W przeszłości znajdowały się tu urzędy (uffizi) florenckiej administracji.

Kolekcja Galerii Uffizi zawiera arcydzieła malarstwa włoskiego i europejskiego od średniowiecza po XVIII wiek. Są tu prace takich artystów jak Botticelli, Leonardo Da Vinci, Rafael, Tycjan, Rubens czy Rembrandt.

Do najsłynniejszych obrazów należą: "Narodziny Wenus" i "Wiosna" Botticellego, "Zwiastowanie" Da Vinci czy "Madonna z Dzieciątkiem i Świętymi" Rafaela. Spacerowanie po salach pełnych arcydzieł to prawdziwa ucztą dla zmysłów.

Praktyczne informacje

Liczba zwiedzających w Galerii Uffizi jest limitowana, dlatego warto kupić bilety z wyprzedzeniem przez internet. Pozwoli to uniknąć stania w długich kolejkach. Zwiedzanie z przewodnikiem audio pozwoli w pełni zrozumieć i docenić prezentowane dzieła sztuki.

Ponad 20 muzeów w jednym - Muzea Florenckie

Muzea Florenckie (Musei Fiorentini) to ogromny zespół ponad 20 różnorodnych placówek muzealnych rozsianych po całym mieście. Można w nich zwiedzać zbiory sztuki, rzemiosła artystycznego, broni, instrumentów muzycznych i wielu innych. Najcenniejsze eksponaty pochodzą z kolekcji Medyceuszy.

Najważniejsze muzea wchodzące w skład zespołu, to:

 • Muzeum Silverstana - kolekcja wyrobów jubilerskich
 • Muzeum Historii Naturalnej - jedno z najstarszych w Europie
 • Muzeum Galera San Marco - obrazy fra Angelico

Bilety do Muzeów Florenckich można kupić w pakiecie z innymi atrakcjami, co pozwoli sporo zaoszczędzić. Wystarczy Firenze Card lub Florence City Pass, aby przez kilka dni zwiedzać wybrane placówki.

Muzeum Akademii Florenckiej - galeria mistrzów

Galleria dell'Accademia to kolejne niezwykle ważne muzeum we Florencji. Mieści się w budynku dawnej Akademii Sztuk Pięknych założonej w 1563 r. Jej absolwentami byli tacy artyści jak Michał Anioł czy Benvenuto Cellini.

Głównym punktem zwiedzania jest Sala Trybunalska z oryginalną rzeźbą Dawida dłuta Michała Anioła. Ten monumentalny posąg z białego marmuru przedstawia biblijnego króla Dawida tuż przed walką z Goliatem. Jest uważany za arcydzieło renesansowej rzeźby i symbol Florencji.

Oprócz Dawida w muzeum znajdują się też inne ważne rzeźby Michała Anioła oraz obrazy wybitnych quattrocentowych malarzy florenckich.

Podsumowanie

Florencja Muzeum to prawdziwa skarbnica dla miłośników sztuki i historii. W stolicy Toskanii znajduje się ponad 80 muzeów o różnorodnej tematyce. Trzy placówki uważane za najważniejsze to Galeria Uffizi, Galleria dell'Accademia i Muzea Florenckie. Warto jednak zwrócić uwagę także na mniej znane perły, jak choćby Muzeum Historyczne w Palazzo Vecchio.

Aby tanio i wygodnie zwiedzić najciekawsze Muzeum we Florencji, polecamy zakup biletu kombinowanego. Firenze Card lub Florence City Pass pozwolą w spokoju podziwiać arcydzieła bez stania w kolejkach. Florencka sieć transportu publicznego ułatwi dojazd do odleglejszych Muzeum Florencja.

Galeria Uffizi zachwyca dziełami Botticellego, Rafaela i wielu innych mistrzów. W Gallerii dell'Accademia można zobaczyć oryginalnego Dawida Michała Anioła. A w Muzeach Florenckich - bogate zbiory Medyceuszy. Każde z tych miejsc to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

Mamy nadzieję, że nasz kompletny przewodnik po florenckich muzeach pozwoli Państwu zaplanować zwiedzanie i zobaczyć najważniejsze eksponaty. Florencja zachwyca bogactwem zbiorów muzealnych, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Najczęstsze pytania

Ceny biletów do poszczególnych muzeów florenckich wahają się od kilku do kilkunastu euro. Np. normalny bilet do Galerii Uffizi kosztuje 20 euro, a do Gallerii dell'Accademia - 12 euro. Dlatego opłaca się kupić bilety kombinowane, które pozwalają taniej zwiedzić kilka muzeów. Polecamy 3-dniowy Firenze Card lub 6-dniowy Florence City Pass.

Zdecydowanie polecamy odwiedzić Galerię Uffizi, gdzie znajdują się największe arcydzieła malarstwa włoskiego i europejskiego. Obowiązkowym punktem jest też Galleria dell'Accademia, w której można podziwiać oryginalnego Dawida Michała Anioła.

Zalecamy zakupić bilety przez internet na oficjalnych stronach muzeów lub portalach takich jak Firenzeturismo. Pozwoli to uniknąć stania w długich kolejkach w dniu zwiedzania. Bilety można kupić nawet na 2-3 miesiące wcześniej.

W samym centrum Florencji znajduje się wiele klimatycznych restauracji i kawiarni. Smaczny obiad w rozsądnej cenie można zjeść np. w Osteria Santo Spirito lub Gilli - kawiarni na Piazza della Repubblica.

Aby zwiedzić najważniejsze zabytki i muzea Florencji, potrzeba co najmniej 2-3 dni. Warto jednak przeznaczyć na to 4-5 dni, aby mieć więcej czasu i zwiedzać bez pośpiechu. Florencja ma tak wiele do zaoferowania, że tydzień też szybko minie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
 3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
 4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
 5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Teresa Duda
Teresa Duda

Jako podróżniczka z pasją dzielę się na blogu relacjami z moich wojaży po Europie i zakątkach świata. Opisuję najciekawsze miejsca, atrakcje oraz podaję praktyczne wskazówki organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email