Jezioro Garda mapa | Włochy | Najlepsza mapa jeziora 2023

Jezioro Garda mapa | Włochy | Najlepsza mapa jeziora 2023
Autor Damian Szulc
Damian Szulc26.10.2023 | 9 min.

Jezioro Garda mapa to niezbędnik dla każdego planującego wypoczynek nad tym malowniczym akwenem w północnych Włoszech. To trzecie co do wielkości jezioro w Italii rozciąga się na długości ponad 50 kilometrów między Alpami a Apeninami. Jego wschodnie i zachodnie brzegi należą odpowiednio do regionów Wenecja Euganejska i Lombardia. Aby w pełni zaplanować wycieczkę w okolice Jeziora Garda, przyda się dobra mapa pokazująca rozkład miejscowości, dróg, szlaków i atrakcji turystycznych.

Kluczowe wnioski:
  • Mapa Jeziora Garda pomoże zaplanować podróż i zwiedzanie okolicy.
  • Dzięki mapie znajdziesz najciekawsze miejsca i atrakcje na brzegach jeziora.
  • Sprawdzisz głębokość i kształt jeziora - ważne dla uprawiania sportów wodnych.
  • Odczytasz z mapy odległości między poszczególnymi miejscowościami.
  • Wybierzesz dogodną trasę dojazdu samochodem lub transportem publicznym.

Jezioro Garda od północy po południe na interaktywnej mapie

Jezioro Garda to jedno z najpopularniejszych jezior w Europie. Rozciąga się na długości ponad 50 kilometrów pomiędzy Alpami a Prealpami Włoch. Aby lepiej zorientować się w jego rozmiarach i kształcie, warto przyjrzeć się dobrej mapie tego akwenu. Interaktywne mapy online pozwalają śledzić cały przebieg linii brzegowej jeziora i zobaczyć jak zmienia się jego szerokość od północy po południe.

Północny kraniec Jeziora Gardy znajduje się w miejscowości Riva del Garda. Brzegi zwężają się tutaj tworząc wąską zatokę o szerokości zaledwie kilkuset metrów. Riva del Garda leży u podnóża stromego cypla Monte Rocchetta. Kierując się na południe, linia brzegowa stopniowo się rozszerza. Mijamy kolejne miejscowości: Torbole, Malcesine, Brenzone, by po kilkunastu kilometrach osiągnąć maksymalną szerokość jeziora na wysokości Garda i Bardolino. Tutaj odległość między brzegami wynosi już niemal 10 kilometrów.

Południowy fragment Jeziora Gardy ponownie zwęża się w rejonie miejscowości Sirmione i Desenzano del Garda, gdzie szerokość nie przekracza 3-4 kilometrów. Cała południowa część jeziora ma bardziej wydłużony kształt - dwa półwyspy, na których leżą Sirmione i Desenzano, wcinają się głęboko w wody jeziora. Dzięki interaktywnej mapie online można prześledzić ten nieregularny przebieg linii brzegowej na całej długości Jeziora Gardy.

Kształt misy z widocznymi cyplami

Patrząc na mapę Jeziora Garda dobrze widać, że ma ono kształt spłaszczonej misy z kilkoma cyplami i półwyspami. Oprócz wspomnianych już Rivy del Gardy i Sirmione, charakterystyczne cyple wcinają się w wody jeziora na wysokości Malcesine czy Gardy. Dzięki mapie można sprawdzić rozłożenie głębokości i orientacyjnie określić, które fragmenty jeziora nadają się najlepiej do kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Najważniejsze miasta i miejscowości wokół Jeziora Garda

Wokół Jeziora Garda leży kilkadziesiąt miejscowości - od malowniczych wiosek po większe miasta. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter i oferuje szereg atrakcji dla turystów. Aby lepiej zaplanować zwiedzanie i wybór bazy noclegowej, przydatna będzie dobra mapa uwzględniająca wszystkie ważniejsze miejscowości leżące na brzegach jeziora.

Po północnej stronie jeziora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Rivę del Garda - żywą turystycznie miejscowość u stóp Alp. Dalej na południowy wschód leżą Torbole, Malcesine i Brenzone - mniejsze miejscowości z pięknymi plażami. Centralną część wschodniego brzegu zajmują kurorty Lazise, Bardolino i Garda słynące z winnic i oliwek.

Na zachodnim brzegu jeziora kluczową rolę odgrywa Sirmione ze słynną rzymską willą i zamkiem Scaligerich. Dalej na północ rozciąga się Desenzano del Garda - największe miasto nad jeziorem, a za nim malownicza Salò. Mniejsze miejscowości północnego brzegu zachodniego to Gargnano, Toscolano-Maderno i Limone sul Garda.

Atrakcje w każdej miejscowości

Warto na interaktywnej mapie Jeziora Garda zaznaczyć sobie te miejscowości, które najbardziej nas interesują. Każda z nich oferuje szereg atrakcji - zabytki, muzea, plaże, trasy spacerowe czy wyciągi narciarskie. Sirmione kusi ruiny rzymskiej willi i zamek Scaligerich. W Malcesine można wjechać kolejką na szczyt Monte Baldo. Lazise słynie ze średniowiecznego centrum i portu, a Riva del Garda z licznych tras trekkingowych. Takich atrakcji jest znacznie więcej i mapa jeziora pozwoli je odnaleźć.

Czytaj więcej: Sjesta we Włoszech - jak dobrze wypocząć po południu

Plaże, parki i inne atrakcje turystyczne na mapie Jeziora Gardy

Jezioro Garda słynie z malowniczych plaż i zielonych parków - zarówno w samym centrum miejscowości, jak i na obrzeżach. Lokalizację najpiękniejszych kąpielisk i terenów rekreacyjnych w okolicy warto zaznaczyć na mapie, by mieć podczas wakacji orientacyjny przegląd wszystkich opcji.

Piękne piaszczyste i żwirowe plaże znajdziemy m.in. w Malcesine, Brenzone, Lazise, Bardolino, Gardzie i Sirmione. Niektóre z nich są miejskimi kąpieliskami z infrastrukturą, inne to dzikie plaże w otoczeniu natury. Świetnym miejscem do plażowania i kąpieli są też półwyspy, np. w Gardzie czy Sirmione.

Sporo zieleni i parków znajdziemy również w większych miastach jeziora. W Rivie del Garda polecany jest Parco Grotta Cascata Varone z wodospadami i jeziorkiem. Desenzano del Garda ma rozległy cytrusowy park przy Wille Romana, a w Sirmione - ogrody przy zamku Scaligerich. Mniejsze parki i ogrody zlokalizowane są także w wielu innych miejscowościach Gardy.

Atrakcje sportowe i rekreacyjne

Oprócz plażowania i kąpieli, Jezioro Garda daje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych - od windsurfingu po kajakarstwo. Najlepsze warunki panują w silniejwietrznej północnej części jeziora, zwłaszcza w okolicach Rivy del Gardy i Torbole. Można tam wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z licznych szkółek windsurfingowych.

Jezioro Garda otoczone jest górami, co sprawia, że jest to również raj dla miłośników trekkingu, wspinaczki i kolarstwa górskiego. Szczególnie warte uwagi są szlaki w Alpach nad Rivą del Gardą oraz na szczycie Monte Baldo w pobliżu Malcesine.

Jak dojechać do Jeziora Garda? Mapa dróg i połączeń

Jezioro Garda położone jest w północnych Włoszech, ok. 150 km na zachód od Wenecji. Najwygodniejszy dojazd z Polski samochodem prowadzi autostradą A4 przez przejście graniczne w Tarvisio. Z Wrocławia do Jeziora Gardy jedzie się około 16-17 godzin.

Alternatywą dla samochodu jest podróż pociągiem lub autobusem. Połączenia kolejowe z Polski docierają m.in. do Wenecji, Werony, Bergamo, Mediolanu i Bolonii. Stamtąd lokalnymi pociągami lub autobusami można dojechać nad Jezioro Gardę (np. do Desenzano del Garda).

Bardzo przydatna będzie mapa pokazująca główne szlaki komunikacyjne w okolicy jeziora. Pozwoli ona sprawdzić odległości i czasy przejazdu z większych miast północnych Włoch i zaplanować najlepszą trasę dojazdu w zależności od wybranego miejsca docelowego.

Miasto Odległość od Jeziora Gardy
Werona 95 km
Mediolan 160 km
Bolonia 270 km

Równie ważne są połączenia wewnątrz regionu jeziora. Sprawne autobusy jeżdżą wzdłuż obydwu brzegów, umożliwiając wygodne przemieszczanie się między poszczególnymi miejscowościami.

Spacerkiem wokół Jeziora Garda - szlaki piesze na mapie

Brzegi Jeziora Gardy oplecione są siecią dobrze oznakowanych szlaków pieszych, biegnących malowniczymi trasami. Pozwalają one podziwiać jezioro z różnych perspektyw i odkrywać uroki okolicznych miejscowości. Przebieg głównych tras warto nanieść na mapę.

Jednym z najbardziej popularnych szlaków jest Sentiero del Ponale łączący Rivę del Gardę z Ledro biegnący wysoko nad jeziorem. Piękne widoki roztaczają się z Półwyspu Sirmione, a wędrując z Malcesine na szczyt Monte Baldo można podziwiać całe jezioro z góry. Wygodne trasy prowadzą też brzegiem jeziora, np. między Gardą a Lazise.

Spacerując odkrywamy urokliwe zakątki - malownicze porty, oliwne gaje, winnice na zboczach, średniowieczne zamki. Można też połączyć trekking z odwiedzaniem ciekawych miejsc i zabytków po drodze. Dobrze przemyślana trasa z zaznaczonymi na mapie punktami orientacyjnymi ułatwi wędrówkę wokół Jeziora Gardy.

Szlaki dla każdego poziomu

W okolicach jeziora wytyczono szlaki o różnym stopniu trudności. Krótkie, płaskie odcinki brzegiem wody nadają się nawet dla rodzin z dziećmi. Bardziej wymagające są trasy prowadzące stromymi serpentynami w góry, np. na Monte Baldo. Przed wyruszeniem warto sprawdzić mapę i wybrać szlak dopasowany do swoich możliwości.

Niektóre trasy mają warianty skrócone dla mniej wprawionych piechurów. Przykładem jest Sentiero del Ponale, którego pełny przebieg prowadzi stromo ponad jeziorem, a łatwiejsza odnoga biegnie tunelami i galeriami wzdłuż linii kolejowej. Dobrze zaplanowana wyciecz

Podsumowanie

Jezioro Garda mapa to niezbędnik dla każdego planującego wakacyjny wyjazd w okolice tego malowniczego akwenu w północnych Włoszech. Dzięki dobrej mapie można zaplanować zwiedzanie najciekawszych miejscowości leżących wzdłuż brzegów jeziora. Sprawdzimy ich położenie, atrakcje oraz odległości między nimi. Mapa pokaże także rozkład hoteli, kempingów, plaż i parków - wszystko czego potrzeba do udanych wakacji. Przydatna będzie również do obmyślenia tras spacerowych wokół Jeziora Gardy.

Interaktywne mapy online pozwolą dodatkowo przyjrzeć się kształtowi linii brzegowej i zobaczyć jak jezioro zwęża się i rozszerza na różnych odcinkach. Można też sprawdzić głębokość jeziora w poszczególnych miejscach. Orientacja w terenie dzięki dobrej mapie Jeziora Gardy z pewnością ułatwi pobyt w tym malowniczym zakątku Włoch.

Mapa przyda się również w zaplanowaniu trasy dojazdu do Jeziora Gardy - czy to samochodem, czy transportem publicznym. Pozwoli sprawdzić odległości z większych miast Europy i Włoch, a także czasy przejazdów lokalnych autobusów wokół jeziora. Z mapą łatwiej dotrzesz do celu i nie zgubisz się w terenie!

Podsumowując, dobra mapa Jeziora Gardy jest kluczem do udanego zwiedzania jego okolic i wygodnego wypoczynku. Pozwala zaplanować wakacje tak, by niczego nie przegapić i jak najlepiej wykorzystać swój czas. Gorąco polecam skorzystać z mapy planując wyjazd w te piękne rejony Włoch.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  3. Weekend w Atrakcyjnych Miejscach Południa Polski 2022 | Top 10
  4. Garda Limone - Poznaj to włoskie miasto znad jeziora
  5. Strefy Londynu - Jak się poruszać komunikacją miejską w stolicy Wielkiej Brytanii
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian Szulc
Damian Szulc

Jestem kucharzem zawodowym, autorem książek kulinarnych. Na blogu dzielę się regionalnymi przepisami z różnych stron świata, jakie poznałem podczas licznych podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0