Bergamo: Perła Lombardii i jej ciekawostki historyczne

Bergamo: Perła Lombardii i jej ciekawostki historyczne
Autor Damian Szulc
Damian Szulc18.03.2024 | 8 min.

Spis treści

Bergamo, malownicze miasto w sercu Lombardii, jest prawdziwą perłą regionu. Znane z bogatego dziedzictwa historycznego i zachwycającej architektury, od wieków przyciąga turystów z całego świata. Położone u stóp Alp, oferuje niezapomniane widoki na otaczające góry, a jednocześnie pozwala zanurzyć się w fascynujących zabytkach i kulturze miasta. Bergamo to idealne miejsce dla miłośników historii, sztuki i piękna architektury.

Kluczowe wnioski:
 • Bergamo to miasto w Lombardii słynące ze średniowiecznych zabytków i architektonicznych arcydzieł. Odwiedzający mogą poczuć prawdziwy klimat epoki renesansu.
 • Dzięki strategicznemu położeniu, Bergamo było przez wieki ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Wpływy weneckie są widoczne w zabytkowych budynkach miasta.
 • Turystyczny tramwaj to doskonały sposób na podziwianie panoramicznych widoków na Alpy i historyczne centrum Bergamo.
 • Bergamo to także miasto sakralne, znane z licznych kościołów, bazylik i sanktuariów, w których można podziwiać niesamowite dzieła sztuki sakralnej.
 • Zwiedzając Bergamo, można przenieść się w czasie i poznać fascynującą historię miasta, jego wielokulturową przeszłość oraz dziedzictwo renesansowych mieszczan i kupców.

Bergamo - Miasto Średniowiecznej Architektury Sakralnej

Bergamo jest prawdziwą skarbnicą średniowiecznej architektury sakralnej. Gdy wędrujemy przez malownicze uliczki Bergamo Alta, czyli starego miasta, czujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie do epoki średniowiecza. Zachwycające kościoły, kaplice i bazyliki z tego okresu są prawdziwymi arcydziełami architektury i sztuki.

Jednym z najbardziej imponujących zabytków Bergamo jest Katedra Santa Maria Maggiore z XII wieku. Jej neoklasyczna fasada z dwoma wieżami i bogato zdobiony wnętrz z freskami i posągami zapiera dech w piersiach. Innym klejnotem architektonicznym jest Bazylika Santa Maria Maggiore ze słynnymi polichromowanymi kolumnami i kryptą z czasów romańskich.

Kościoły i kaplice pełne skarbów sztuki

Każdy zabytkowy kościół w Bergamo kryje prawdziwe skarby sztuki sakralnej. W Kościele San Michele al Pozzo Bianco można podziwiać przepiękne freski z XV wieku autorstwa Giovanniego da Rivoltii. Z kolei kaplica Colleoni przy Bazylice Santa Maria Maggiore zachwyca rzeźbami dłuta sławnego rzeźbiarza renesansowego Giovanniego Antonia Amadeoa.

Warto zwrócić też uwagę na Bazylikę Sant'Alessandro in Colonna z VIII wieku z charakterystyczną półkolistą absydą oraz na Kościół Santa Maria delle Grazie ze słynnym barokowym wnętrzem projektu artysty Giovanniego Battisty Canianiego.

Bergamo - Historia Renesansowych Mieszczan i Kupców

Bergamo było niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, co zaowocowało powstaniem wielu imponujących budowli mieszczańskich z epoki renesansu. Spacerując po starym mieście, można poczuć atmosferę dawnej świetności Bergamo - miasta bogatych kupców i rzemieślników.

Najlepszym przykładem tej renesansowej architektury świeckiej jest zachwycający Palazzo della Ragione z końca XVI wieku. Ta dawna siedziba władz miejskich zachwyca bogatą dekoracją fasady i wewnętrznymi krużgankami. Innym cennym zabytkiem jest Palazzo Nuovo z charakterystycznymi muramipolikromowanymi z czerwonej cegły i białego kamienia.

Bergamo to miasto, w którym historia miesza się ze współczesnością w zachwycający sposób. Średniowieczne kościoły sąsiadują z renesansowymi pałacami, tworząc malowniczy i inspirujący krajobraz architektoniczny.

Życie codzienne dawnych mieszczan

Aby w pełni zrozumieć życie dawnych mieszkańców Bergamo, warto zwiedzić muzea mieszczące się w zabytkowych kamienicach i palazzach. Museo del Cinquecento przy Piazza Vecchia to dawny dom patrycjuszy miejskich, w którym podziwiać można meble, stroje i przedmioty codziennego użytku z epoki renesansu.

Inną ciekawą ekspozycją jest Museo di Scienze Naturali "Enrico Caffi" umieszczone w dawnym klasztorze San Francesco. Zgromadzono tam bogate zbiory przyrodnicze oraz makiety przedstawiające dawne rzemiosła i obyczaje mieszkańców Bergamo.

Czytaj więcej: Najlepsze plaże w Lizbonie 2023 | WTOP 10

Bergamo - Śladami XVII-Wiecznej Sztuki i Kultury

Wpływy artystyczne baroku i manieryzmu są doskonale widoczne w architekturze Bergamo z XVII wieku. To właśnie w tym okresie powstały niektóre z najpiękniejszych budowli sakralnych i świeckich miasta. Zwiedzając Bergamo, można podążać śladami ówczesnej sztuki i kultury.

Najwybitniejszym przykładem barokowej architektury sakralnej jest niewątpliwie Kaplica Kolleoni z początku XVII wieku. Ta prawdziwa perła sztuki zbudowana na życzenie kondotiera Bartolomea Kolleoni zachwyca bogatymi zdobieniami wnętrza w stylu renesansowego manieryzmu.

Nazwa Opis
Kaplica Kolleoni Barokowa kaplica grobowa z początku XVII w. z bogatymi zdobieniami manierystycznymi
Palazzo Terzi Renesansowy pałac z XVII w. ze zdobioną fasadą w stylu barokowym
Bazylika Santa Maria Maggiore Kościół z XII w. z barokową kopułą i fasadą z XVII w.

Barokowe rezydencje i pałace

Również architektura świecka Bergamo z XVII wieku rozbłyska barokowymi zdobieniami. Doskonałymi przykładami są Palazzo Terzi z bogatą dekoracją fasady oraz monumentalne wnętrza dawnego klasztoru Santa Grata zbudowanego w stylu barokowym.

Nawet niektóre wcześniejsze budowle zostały przebudowane w tym okresie, zyskując nowe, modne barokowe elewacje. Przykładem jest Bazylika Santa Maria Maggiore z XVII-wieczną kopułą i frontonem.

Bergamo - Tramwaj Turystyczny i Panoramiczne Widoki

Zdjęcie Bergamo: Perła Lombardii i jej ciekawostki historyczne

Jednym z najlepszych sposobów na podziwianie uroków Bergamo jest przejażdżka turystycznym tramwajem. Dzięki tej atrakcji można z bliska przyjrzeć się najważniejszym zabytkom miasta, a jednocześnie cieszyć oczy panoramicznymi widokami na dolinę rzeki Brembo i otaczające Alpy.

 • Tramwaj turystyczny kursuje na trasie łączącej dwie główne części Bergamo: Bergamo Alta (stare miasto) i Bergamo Bassa (miasto dolne).
 • Podczas kilkudziesięciominutowej przejażdżki pasażerowie mogą oglądać m.in. słynną Piazza Vecchia, Bazylikę Santa Maria Maggiore oraz typowe średniowieczne uliczki starego miasta.

Bilet na tramwaj turystyczny można kupić zarówno na przystankach, jak i w punktach informacji turystycznej. To świetna opcja na poznanie najważniejszych atrakcji Bergamo w krótkim czasie. Po drodze można również wysiąść i samodzielnie zwiedzić wybrane miejsca.

Bergamo - Weneckie Wpływy na Architekturę Miasta

Będąc przez wieki pod panowaniem Republiki Weneckiej, Bergamo zachowało wiele śladów wpływów architektury weneckiej. Doskonale widać to w układzie urbanistycznym miasta, ozdobnych fasadach kamienic oraz licznych kanałach i mostach przypominających te z Wenecji.

Najlepszym przykładem weneckich inspiracji w Bergamo jest plac Piazza Vecchia. Ta przepiękna renesansowa przestrzeń publiczna z charakterystycznymi arkadami, wieżą zegarową i wspaniałymi pałacami jest swego rodzaju miniaturową "wenecką sceną".

Kanały, mosty i weneckie detale

Oprócz samej architekturalnej formy placów i budynków, również liczne detale zdradzają weneckie korzenie Bergamo. Zwraca uwagę system miejskich kanałów, strumyków i zdobnych mostów łączących budynki, który powstał za czasów Republiki Weneckiej.

Weneckim śladem są również charakterystyczne okna palazzo, bogato zdobione balkony oraz kunsztowne, ażurowe wykusze. Wszystko to nadaje Bergamo wyjątkowego, weneckiego uroku.

Bergamo - Miejsca Kultu, Sanktuaria i Kościoły

Bergamo od wieków było ważnym ośrodkiem religijnym i duchowym. Świadectwem tego są liczne świątynie, bazyliki i sanktuaria rozrzucone po całym mieście. Dzięki nim Bergamo nosi zaszczytny przydomek "Miasta Tysiąca Kościołów".

Jednym z najważniejszych miejsc kultu jest Bazylika Sant'Maria delle Grazie ze słynnym obrazem "Madonna z Dzieciątkiem" autorstwa Giovanniego Battisty Morony. Innym cenionym sanktuarium jest Basilica di Santa Maria Maggiore, której korzenie sięgają XII wieku. We wnętrzu znajduje się czczona figura Madonny z Dzieciątkiem.

 • Bazylika św. Wincentego - jedna z najstarszych świątyń Bergamo z V wieku
 • Sanktuarium Madonna del Bosco - otoczone lasem miejsce kultu maryjnego
 • Kościół św. Bartłomieja - z relikwiami św. Bartłomieja oraz freskami Giovanniego da Rivoltii

Poza głównymi świątyniami, wartymi uwagi są również liczne mniejsze kościoły i kaplice. Wiele z nich kryje prawdziwe skarby sztuki sakralnej w postaci malowideł ściennych, rzeźb i cennych relikwii.

Podsumowanie

Bergamo jest miastem, które z pewnością zachwyci każdego miłośnika historii, sztuki i architektury. Przepiękne Bergamo Alta przenosi nas w czasie do epoki średniowiecza i renesansu, a zabytki takie jak Katedra, Bazyliki i liczne kościoły zdradzają bogatą tradycję Bergamo Włochy jako ważnego ośrodka religijnego.

Oprócz cudownej architektury sakralnej, Bergamo oferuje również widoki malowniczych placów miejskich z wpływami weneckimi, tramwaj turystyczny oraz możliwość poznania życia dawnych mieszczan i kupców. Bez wątpienia to perła regionu Lombardii, w której odkryjemy niezwykłe bogactwo kulturowe Bergamo Wlochy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
 3. Albania - Bałkańska perła: Czy warto poznać jej sekrety?
 4. Top 5 festiwali w Belgii: Tomorrowland, Zythos Beer Festival i inne!
 5. Barcelona: Przewodnik po katalońskiej metropolii
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian Szulc
Damian Szulc

Jestem kucharzem zawodowym, autorem książek kulinarnych. Na blogu dzielę się regionalnymi przepisami z różnych stron świata, jakie poznałem podczas licznych podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

PodróżeKorfu - Wyspa słońca i zachodu: Atrakcje, które zachwycają

Odkryj Korfu - prawdziwą ucztę dla miłośników słońca, plaż i bogatej kultury. Ta grecka wyspa na Morzu Jońskim zachwyca różnorodnością atrakcji, od starożytnych zabytków po malownicze krajobrazy i pyszną kuchnię. Bez względu na to, czy pragniesz relaksu na złocistych plażach, odkrywania historycznych skarbów, czy aktywnego wypoczynku w górskich szlakach, Korfu ma coś do zaoferowania każdemu. Planuj swoją przygodę już teraz!