Gdzie jechać w niedzielę: Doskonałe pomysły na one-day trip

Gdzie jechać w niedzielę: Doskonałe pomysły na one-day trip
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak23.03.2024 | 10 min.

Niedziela to idealny dzień na oderwanie się od codziennej rutyny i zrelaksowanie w nowym, inspirującym otoczeniu. Polskie miasta i regiony oferują mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia w ramach jednodniowej wycieczki. Niezależnie od tego, czy wolisz ciszę i spokój natury, fascynujące zabytki historyczne, czy po prostu chcesz spędzić rodzinny dzień na łonie przyrody, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przedstawiamy najlepsze pomysły na niedzielne wyprawy w różne regiony Polski - z pewnością zainspirują Cię do odkrywania nowych miejsc.

Kluczowe wnioski:

 • W niedzielę można aktywnie spędzić czas w górach, lasach lub nad wodą - idealne miejsca na krótki, jednodniowy wypad.
 • Jeśli masz małe dzieci, wybierz miejsce z atrakcjami edukacyjnymi i miejscami do zabawy na świeżym powietrzu.
 • Zwiedzanie zabytków i odkrywanie historii miast w pobliskich województwach to doskonały pomysł na niedzielną wycieczkę.
 • Rodzinne spacery po parkach, lasach czy nad jeziorami pozwolą naładować akumulatory na kolejny tydzień.
 • Chcesz przeżyć przygodę? Wybierz biwakowanie w lesie lub górską wędrówkę na niedzielę.

Niedziela Blisko Krakowa: Najlepsze Kierunki na Jedną Noc

Jeśli gdzie jechać w niedzielę na krótką, jednodniową wycieczkę z Krakowa, masz wiele atrakcyjnych opcji w pobliżu miasta. Zaledwie godzinę drogi od Krakowa znajduje się urokliwe miasteczko Kalwaria Zebrzydowska, gdzie można podziwiać zabytkowy zespół architektoniczny klasztoru na Wzgórzu Kalwaryjskim. Niedaleko stąd rozpościera się również Ojcowski Park Narodowy - idealne miejsce na piesze lub rowerowe wycieczki wśród malowniczych wąwozów skalnych.

Doskonałym pomysłem na gdzie warto pojechać w niedzielę jest także Tarnów, położony około 90 km na wschód od Krakowa. Miasto zachwyca renesansowym rynkiem oraz licznymi zabytkowymi kościołami i klasztorami. Po zwiedzaniu można wybrać się na relaksujący spacer nad malowniczym Zalewem Brzeskiem lub udać się do Parku Museów Etnograficznych na terenie Bliźnicy, gdzie można poczuć klimat dawnej wsi.

Bochnia - Żupy Krakowskie i Kopalnia Soli

Doskonałym celem na jednodniowy wypad jest również położona niespełna godzinę drogi od Krakowa Bochnia. Największą atrakcją tego miasta są słynne żupy solne - zespół zabytkowych szybów oraz podziemna trasa turystyczna Kopalni Soli w Bochni. Jest to jedno z najstarszych tego typu obiektów w Polsce i unikatowa atrakcja na skalę światową. Podziemne korytarze na głębokości ponad 200 metrów obfitują w malownicze komory i zjawiska solne. Z pewnością będzie to niesamowita wyprawa w czasie dla całej rodziny.

Niedziela to świetny czas na krótkie wypady i weekendowe wycieczki w niedalekie, ale urokliwe zakątki. Niedaleko od zgiełku wielkiego miasta można znaleźć prawdziwe oazy ciszy w sercu pięknej, polskiej przyrody.

Po wizycie w kopalni można także zwiedzić Starówkę Bochni, Rynek z renesansowymi kamienicami oraz odpocząć w klimatycznych kawiarenkach. Innym ciekawym obiektem w Bochni jest także wybudowana na początku XX wieku obrotowa scena jednego z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce.

Trasa WycieczkiCzas PrzejazduGłówna Atrakcja
Kraków - Kalwaria Zebrzydowska~40 minutZespół Klasztorny na Wzgórzu Kalwaryjskim
Kraków - Tarnów~1 godz. 20 min.Renesansowy Rynek, Zabytki
Kraków - Bochnia~50 minutKopalnia Soli, Starówka

Najlepsze Weekendowe Pomysły na Niedzielę z Małym Dzieckiem

Jeśli zastanawiasz się gdzie jechać w niedzielę z dziećmi, w Polsce znajdziesz mnóstwo miejsc przyjaznych rodzinom z atrakcjami dopasowanymi specjalnie do ich potrzeb. Jednym z ciekawszych kierunków jest Park Rozrywki Energylandia w Zatorze niedaleko Oświęcimia. To największy park rozrywki w Polsce z ponad 30 różnorodnymi atrakcjami, w tym emocjonującymi rollercoasterami, wesołym miasteczkiem i strefą dla najmłodszych.

Równie ciekawym pomysłem na gdzie warto pojechać w niedzielę z dziećmi jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Siewierzu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ten nietypowy park edukacyjno-naukowy składa się z różnych stref tematycznych z interaktywnymi ekspozycjami przybliżającymi dzieje ewolucji oraz dziedziny takie jak fizyka, astronomia czy archeologia. Jest to doskonałe miejsce na zdobywanie wiedzy w lekki i przyjemny sposób.

 • Duży Park Rozrywki w Zatorze ma ponad 30 różnorodnych atrakcji dla całej rodziny.
 • Park Nauki w Siewierzu oferuje ciekawe ekspozycje edukacyjne i naukę poprzez zabawę.

Kraina Bajek i Parki Dinozaurów

Prawdziwą gratką dla najmłodszych będzie także wycieczka do Zatorlandu w Zatorze, czyli bajkowej Krainy Bajek. To wielki park tematyczny, gdzie znajdują się ogromne figury znanych bohaterów bajkowych oraz różne place zabaw i atrakcje w tym samym klimacie. Dla miłośników dinozaurów ciekawymi punktami na mapie są natomiast Jura Parki w Krasiejowie i Bałtowie. Te unikalne w skali kraju miejsca pozwolą przenieść się w świat prehistorycznych gadów.

Bez względu na to, gdzie warto pojechać w niedzielę, każdemu dziecku warto zaserwować porcję rozrywki, uśmiechu i beztroskiej zabawy. Miło będzie zobaczyć te radosne uśmiechy na buziach naszych pociech po ciekawej wyprawie w nieznane. Na pewno powinniśmy zabrać ze sobą dobry zapas cierpliwości i humoru oraz przygotować się na wiele energicznych wrażeń!

Czytaj więcej: Costa Blanca: Pogoda, na którą możesz tam liczyć

Weekendowe Wycieczki Jednego Dnia z Warszawy w Niedzielę

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie gdzie jechać w niedzielę z Warszawy, nie musisz wyruszać w dalekie regiony. Mazowsze i okolice stolicy obfitują w mnóstwo ciekawych miejsc na krótkie, jednodniowe wypady. Jedną z najczęstszych opcji jest wizyta w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Poza odwiedzeniem zabytkowego dworku kompozytora i Parku Etnograficznego, można wybrać się na spacer po ścieżkach edukacyjnych rezerwatu Stawy Żelazowskie.

Około 30 km od Warszawy znajduje się również miasto Czersk. Znane jest z Pól Grunwaldzkich, na których w 1410 r. rozegrała się słynna bitwa pod Grunwaldem. Warto tu przyjechać nie tylko na obchody rocznicowe, ale odwiedzić monumentalny Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego oraz Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej z multimedialnymi ekspozycjami.

Miejsce wyjazduCzas przejazduGłówna atrakcja
Warszawa - Żelazowa Wola~60 minutDworek Chopina, Rezerwat Przyrody
Warszawa - Czersk~45 minutPola Grunwaldzkie, Muzeum Bitwy

Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą

Idealnym celem na niedzielną wycieczkę jest także Janowiec nad Wisłą lub malowniczo położone Kazimierz Dolny wraz z pobliskimi rezerwatami przyrody. Ten niewielki Kazimierz oczarowuje klimatem miasteczka z licznymi zabytkami, krętymi uliczkami i ruinami zamku królewskiego. Uwielbiają je szczególnie miłośnicy sztuki i kultury. W pobliżu znajdują się również piękne rezerwaty np. Krowia Wyspa na Wiśle. To idealne miejsce na spacer, relaks wśród natury i oddech od miejskiego zgiełku.

Jak widać, dysponując jednym dniem wolnym, gdzie warto pojechać w niedzielę z Warszawy jest wiele możliwości. Wybór zależy jedynie od preferencji i nastawienia na daną chwilę - aktywny wypoczynek, edukację historyczną czy po prostu oderwanie się od codzienności w cichej, zielonej oazie.

Miejsca na Wycieczkę Niedzielną z Rodzicami lub Dziadkami

Jeśli zastanawiasz się gdzie jechać w niedzielę ze starszymi członkami rodziny, najlepszym wyborem będą miejsca spokojne, dostosowane do ich możliwości fizycznych i zainteresowań. Świetnym pomysłem jest wycieczka do jednego z pięknie położonych klasztorów lub dworów w centralnej Polsce. Doskonałym przykładem jest XVII-wieczny Klasztor na Świętym Krzyżu mieszczący się na Świętokrzyskim Szlaku Architektonicznym Drewnianej Architektury Sakralnej.

Drugim wartym polecenia obiektem jest zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. Ten przepięknie odnowiony, barokowy pałac ze wspaniałymi ogrodami w typie francuskim to prawdziwa perła architektoniczna na Lubelszczyźnie. Po wycieczkach spacerem wokół pałacu można odpocząć przy ogrodowej kawiarence oraz zwiedzić liczne wystawy historyczne czy etnograficzne.

 • Klasztor na Świętym Krzyżu oferuje malownicze drewniane budowle i ciszę kontemplacji.
 • Pałac i ogrody w Kozłówce zachwycą każdego miłośnika pięknej, stylowej architektury.

Zamki i Pałace

Doskonałym celem wycieczki dla całej rodziny mogą być także jedne z najpiękniejszych polskich zamków. Chociażby renesansowy Zamek w Łańcucie na Podkarpaciu. Oprócz zwiedzania jego komnat i wystaw, można podziwiać odnowione, stylowe ogrody oraz przepiękny dziedziniec. Warto też wybrać się do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Kozłówce lub Pałacu w Nieborowie w pobliżu Łowicza. Są to naprawdę urocze miejsca pełne przepychu i historii, w otoczeniu pięknej przyrody.

W niedzielę warto trochę zwolnić tempo i odwiedzić ciekawe miejsca pozwalające na spokojną kontemplację piękna sztuki i architektury w otoczeniu natury.

Zastanawiając się gdzie warto pojechać w niedzielę ze starszymi bliskimi, warto wybrać tego typu miejsca. Wolniejsze tempo zwiedzania, możliwość niespiesznych spacerów i odpoczynku w ciszy i spokoju sprawią wszystkim mnóstwo przyjemności. Takie wycieczki będą doskonałą okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi i wspólnego relaksu.

Niezapomniane Niedziele na Szlakach Górskich Beskidu Śląskiego

Najlepszą odpowiedzią na pytanie gdzie jechać w niedzielę dla aktywnych miłośników gór są wycieczki w Beskid Śląski. To jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej dostępnych odcinków beskidzkich ze wspaniałymi krajobrazami. Będąc w regionie śląskim, warto wybrać piesze wędrówki po najpopularniejszych szlakach na Baranią Górę, Wielką Czantorię czy Dębowiec. Wszystkie te szczyty są stosunkowo łatwe do zdobycia i zapewniają przepiękne panoramy.

Ciekawą propozycją są wędrówki po Grupie Stożka i Czupla w okolicach Wisły. Niezwykłe formacje skalne, najwyższe wodospady Beskidów oraz urzekające widoki na okoliczne masyw to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika gór. Warto tu również odwiedzić malowniczą zaporę Jeziora Czerniańskiego i słynną drewnianą cerkiew w Koniakowach.

Miłośnicy dwóch kółek znajdą w Beskidzie Śląskim równie wiele atrakcji na niedzielne wyprawy. W rejonie Szczyrku, Wisły i Ustronia poprowadzono liczne szlaki rowerowe o różnych stopniach trudności. Warto tu przyjechać na całodniową przygodę z rowerem górskim i delektować się przepięknymi widokami na beskidzkie szczyty i doliny.

Zimą Beskid Śląski zamienia się w prawdziwy raj dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. Doskonale przygotowane stoki narciarskie działają w ośrodkach takich jak Szczyrk, Wisła czy Ustroń. Gdzie jechać w niedzielę na narty? To naprawdę trudny wybór, wszak każdy ośrodek ma swoje unikalne trasy zjazdowe i obiekty uzupełniające takie jak wyciągi, koleje linowe czy trasy biegowe.

Beskid Śląski to jeden z najbardziej wszechstronnych regionów górskich w Polsce. Zarówno latem, jak i zimą turyści znajdą tu niezliczone atrakcje na aktywny wypoczynek wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów. Bez względu na porę roku, gdzie warto pojechać w niedzielę z rodziną lub przyjaciółmi, zawsze będzie to niezapomniana przygoda na łonie natury.

Idealne Weekendowe Biwakowanie w Lesie w Każdą Niedzielę

Prawdziwi miłośnicy przyrody z pewnością znajdą odpowiedź na pytanie gdzie jechać w niedzielę w postaci weekendowego biwakowania w lesie. Polskie lasy obfitują w przepiękne zakątki, gdzie można rozstawić namiot i cieszyć się spokojem natury z dala od miejskiego zgiełku. Jednym z ulubionych miejsc na biwak jest na pewno Puszcza Notecka w Wielkopolsce.

Ten ogromny kompleks leśny zachwyca dzikimi ostępami, rozlewiskami rzek i malowniczymi torfowiskami. Znajdziemy tu wiele legalnych miejsc na rozbicie namiotów, ale musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad biwakowania, aby zachować ten naturalny krajobraz w nienaruszonym stanie. Puszcza Notecka gwarantuje bliskość z przyrodą oraz możliwość podziwiania dzikich zwierząt na ich naturalnych siedliskach.

Biwakowanie to najlepsza okazja do oderwania się od codziennego zgiełku i po prostu spędzenia czasu tylko w otoczeniu przyrody, przy ognisku i pod rozgwieżdżonym niebem.

Innym doskonałym kierunkiem dla miłośników bushcraftu jest obszar Borów Tucholskich na Pomorzu. Tutejsze lasy obfitują w ciekawe formy ukształtowania terenu, źródliska i bajkowe zakątki, gdzie można poczuć się jak w najgłębszej puszczy. Podobnie jak w Puszczy Noteckiej, tu również trzeba zachować ostrożność i przestrzegać zasad biwakowania, aby nie naruszyć tych niezwykłych obszarów przyrody.

Niezależnie od tego, gdzie warto pojechać w niedzielę na biwak, najważniejsze jest by w pełni nacieszyć się tą łączności z naturą. Wspaniały relaks, cisza, niezapomniane widoki i możliwość wyciszenia się przy ognisku z pewnością uzupełnią nasze rezerwy energii przed powrotem do miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków.

Podsumowanie

Polska obfituje w liczne, urokliwe miejsca idealne na jednodniową, niedzielną wycieczkę. Niezależnie od tego, czy gdzie jechać w niedzielę z rodzicami, dziećmi, czy w poszukiwaniu aktywnego wypoczynku, z pewnością znajdzie się coś odpowiedniego. Wystarczy tylko zaplanować trasę, zaopatrzyć się w przydatne akcesoria i wyruszyć w podróż pełną przygód.

Oferta jednodniowych wypadów jest naprawdę bogata i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gdzie warto pojechać w niedzielę? To zależy jedynie od preferencji - zamki i pałace, malownicze miasteczka, parki rozrywki, biwaki w lesie czy górskie wędrówki. Najważniejsze, by oderwać się od codzienności i cieszyć chwilą relaksu w otoczeniu natury lub zabytków.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Malta: Sekrety śródziemnomorskiej wyspy
 3. Albania - Bałkańska perła: Czy warto poznać jej sekrety?
 4. Top 5 festiwali w Belgii: Tomorrowland, Zythos Beer Festival i inne!
 5. Barcelona: Przewodnik po katalońskiej metropolii
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

PodróżeKorfu - Wyspa słońca i zachodu: Atrakcje, które zachwycają

Odkryj Korfu - prawdziwą ucztę dla miłośników słońca, plaż i bogatej kultury. Ta grecka wyspa na Morzu Jońskim zachwyca różnorodnością atrakcji, od starożytnych zabytków po malownicze krajobrazy i pyszną kuchnię. Bez względu na to, czy pragniesz relaksu na złocistych plażach, odkrywania historycznych skarbów, czy aktywnego wypoczynku w górskich szlakach, Korfu ma coś do zaoferowania każdemu. Planuj swoją przygodę już teraz!