Austria: 20 najlepszych atrakcji, miejsc i rzeczy do zobaczenia | Przewodnik

Austria: 20 najlepszych atrakcji, miejsc i rzeczy do zobaczenia | Przewodnik
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski26.10.2023 | 6 min.

Austria Co zobaczyć to kraj pełen niezwykłych atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc do zwiedzania. Ten artykuł zawiera najciekawsze propozycje, co koniecznie trzeba zobaczyć przyjeżdżając do Austrii. Znajdziesz tu zarówno słynne zabytki Wiednia, malownicze alpejskie krajobrazy, jak i mniej oczywiste perełki. Niezależnie czy preferujesz zwiedzanie miast, podróże po górach czy winnicach, w Austrii każdy znajdzie coś dla siebie.

Kluczowe wnioski:
 • Austria oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych - od zabytków po sporty zimowe.
 • Wiedeń to obowiązkowy punkt na mapie - pełen jest zabytków i atmosfery.
 • Alpy Austriackie to raj dla miłośników górskich wędrówek i narciarstwa.
 • Dolina Wachau słynie z pięknych krajobrazów i winnic.
 • W Austrii każdy znajdzie coś dla siebie - warto ją odwiedzić!

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Austrii

Austria to kraj o niezwykle bogatej ofercie turystycznej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - od zabytków, przez górskie wędrówki, po degustację win. Wśród najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Austrii warto wymienić:

Wiedeń - stolica Austrii, pełna historycznych zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć tu m.in. Zamek Schönbrunn, Katedrę Św. Szczepana czy Wiedeńską Operę Państwową. Wiedeń słynie też ze świetnej kuchni i kawiarni literackich.

Alpy Austriackie - raj dla miłośników górskich wędrówek, narciarstwa i snowboardu. Najchętniej odwiedzane regiony to Tyrol, Salzburg czy Karyntia.

Dolina Wachau - malowniczy region winiarski w Dolnej Austrii wpisany na Listę UNESCO. Można tu podziwiać piękne krajobrazy i degustować wyborne wina.

Zamek Schönbrunn - symbol monarchii Habsburgów

Zamek Schönbrunn to bez wątpienia jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Wiednia, ale całej Austrii. Wspaniała barokowa rezydencja była ulubioną letnią siedzibą Habsburgów. Dziś stanowi symbol świetności monarchii austro-węgierskiej.

Budowę zamku rozpoczął w 1696 r. cesarz Leopold I. Kolejni władcy sukcesywnie rozbudowywali i upiększali rezydencję. Największy rozkwit przeżyła za panowania cesarzowej Marii Teresy i jej syna Józefa II. To właśnie Maria Teresa zleciła przebudowę zamku w stylu rokokowym i założenie wspaniałych ogrodów.

Dziś w zamku mieści się ponad 40 pomieszczeń udostępnionych do zwiedzania. Wśród nich prywatne apartamenty cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety (Sissi), sala balowa czy teatr dworski. Można tu poczuć atmosferę życia na dworze cesarskim.

Najciekawsze pomieszczenia zamku Schönbrunn

Wśród najwspanialszych wnętrz zamku Schönbrunn warto zwrócić uwagę na:

 • Wielką Galerię, gdzie odbywały się bale i uroczystości dworskie.
 • Apartamenty cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sissi.
 • Pokój Millona - prywatny gabinet cesarza Franciszka Józefa.

Zwiedzanie zamku Schönbrunn to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Wiedniu. To tu najlepiej widać dawną potęgę i przepych monarchii austro-węgierskiej.

Czytaj więcej: Tatry Słowackie - 8 Łatwych Szlaków dla Początkujących

Katedra Św. Szczepana - gotycka perła Wiednia

Katedra Św. Szczepana to najważniejszy kościół Wiednia i jeden z symboli miasta. Jej charakterystyczne wieże górują nad panoramą centrum. Świątynia zachwyca ponadczasową gotycką architekturą.

Budowę katedry rozpoczęto w XII w. Wnętrze zdobią witraże, nagrobki władców Austrii oraz ołtarz ze sceną świętego Szczepana. Najcenniejszym skarbem jest późnogotycki ołtarz Wita Stwosza.

W krypcie spoczywa wiele sławnych postaci, m.in. kompozytorzy Antonio Vivaldi i Franz Schubert. Można tu też obejrzeć sarkofag cesarza Fryderyka III Habsburga.

Wieża Południowa katedry (136 m wysokości) jest dostępna do zwiedzania. Z platformy widokowej roztacza się wspaniała panorama Wiednia.

Wiedeńska Opera Państwowa - światowej sławy teatr operowy

Austria: 20 najlepszych atrakcji, miejsc i rzeczy do zobaczenia | Przewodnik

Wiedeńska Opera Państwowa to jedna z najsłynniejszych i najlepszych oper świata. Budynek zachwyca neorenesansową architekturą. Wnętrza urządzono z wielkim przepychem.

Teatr otwarto w 1869 r. i od razu zyskał światową sławę. Do dziś jest symbolem wysokiej kultury i elegancji. Co roku odbywa się tu ponad 300 przedstawień operowych i baletowych.

Sala główna mieści ponad 2 tys. widzów. Scena wyposażona jest w nowoczesną machinerię, co pozwala na spektakularne inscenizacje. Repertuar obejmuje dzieła od Mozarta po współczesność.

Bilety na przedstawienia Opery Wiedeńskiej warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. To niezapomniane przeżycie podczas pobytu w stolicy Austrii.

Wyspa na Dunaju - relaks wśród zieleni

Jedną z ulubionych atrakcji turystycznych i miejsc wypoczynku Wiedeńczyków jest Wyspa na Dunaju. To rozległy teren zieleni pośrodku rzeki, idealny na relaks i spacery.

Wyspa ma niemal 3 km długości i ok. 200 m szerokości. Porośnięta jest bujnym lasem. Znajdują się tu ścieżki spacerowe, place zabaw, korty tenisowe oraz liczne punkty gastronomiczne.

Latem Wyspa na Dunaju zamienia się w plażę miejską. Można się tu opalać, bawić na trawnikach lub uprawiać sporty wodne. Jest to ulubione miejsce weekendowych wypadów Wiedeńczyków.

Na Wyspie organizowane są liczne imprezy plenerowe, festyny i koncerty. Można do niej dotrzeć spacerem po moście, wypożyczając rower lub pasażerskim promem.

Wachau - malowniczy region winiarski w Dolnej Austrii

Dolina Wachau to jeden z najpiękniejszych zakątków Austrii, słynący z winnic i malowniczych krajobrazów. Leży wzdłuż Dunaju w Dolnej Austrii.

Wachau wpisane jest na listę UNESCO ze względu na wyjątkowe walory kulturowe i przyrodnicze. Można tu zobaczyć liczne zabytki, jak opactwo w Melku czy zamek ruinę Dürnstein.

Jednak największą atrakcją są winnice na zboczach wapiennych wzgórz. Produkuje się tu wyśmienite białe wina, m.in. Rieslingi. Warto skosztować lokalnych win w jednej z piwnic.

Dolina Wachau to idealne miejsce na wycieczki rowerowe lub rejsy statkiem po Dunaju. Można tu spędzić kilka dni, podziwiając krajobrazy i odwiedzając urokliwe miasteczka.

Podsumowanie

Austria Co zobaczyć to kraj o ogromnym potencjale turystycznym. Znajdziemy tu zarównohistoryczne zabytki, piękne krajobrazy, jak i możliwości aktywnego wypoczynku. Wiedeń zaprasza do zwiedzania imperialnych rezydencji, kawiarni literackich i muzeów. Alpy Austriackie to raj dla miłośników górskich wędrówek i sportów zimowych. Z kolei Dolina Wachau zachwyca winnicami, malowniczymi widokami i zabytkami. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Najpopularniejsze atrakcje Austrii to Zamek Schönbrunn, Katedra Św. Szczepana i Opera Wiedeńska. Warto wybrać się też na wycieczkę na Wyspę na Dunaju lub do magicznej Doliny Wachau. Przy tak bogatej ofercie na zwiedzanie Austrii można poświęcić nawet kilka tygodni. To kraj, który ma nieskończenie wiele Ciekawych miejsc do odkrycia i na pewno jest wartościową destynacją turystyczną.

Podróżując po Austrii, koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów. Wiedeń słynie z wyśmienitych deserów, a w górach i winnicach można skosztować regionalnych serów i win. Dodatkową atrakcją są liczne festiwale i jarmarki. Warto też skorzystać z bogatej oferty kulturalnej w postaci koncertów czy przedstawień operowych.

Austria to kraj, który ma niesamowicie dużo do zaoferowania turystom. Zabytki, górskie wędrówki, degustacja win - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli szukasz niebanalnej destynacji w Europie, koniecznie odwiedź Austrię. Na pewno będziesz zachwycony!

5 Podobnych Artykułów

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych plaż na Korfu, które warto odwiedzić
 3. Jak dojechać pociągiem z Bolonii do Rimini? Praktyczny przewodnik
 4. Kulinarna podróż na Cypr: Smakuj śródziemnomorskie smaki
 5. Gdzie warto lecieć na wakacje? Top 10 najpopularniejszych kierunków!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski

Z zamiłowania jestem geografem. Piszę o historii, kulturze i ciekawostkach dotyczących różnych miejsc na świecie. Dzielę się także autorskimi zdjęciami z podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email