Kolejka Linowa Dubrownik - Zapierająca Dech W Piersiach Panorama Miasta

Kolejka Linowa Dubrownik - Zapierająca Dech W Piersiach Panorama Miasta
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak26.10.2023 | 7 min.

Kolejka Dubrownik to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji, oferująca zapierające dech w piersiach widoki na zatokę i Stare Miasto. Podróż kolejką linową zdolną pomieścić nawet 100 osób to obowiązkowy punkt wycieczki do Dubrownika, gwarantujący niezapomniane wrażenia. W niniejszym artykule przybliżymy praktyczne informacje na temat kolejki linowej w Dubrowniku - jej trasy, rozkładu jazdy, cen biletów oraz bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Kolejka linowa w Dubrowniku pokonuje trasę długości ponad 1,5 km.
 • Rozciąga się z portu Gruž na wzgórze Srđ, skąd rozpościera się fantastyczny widok.
 • Bilety można kupić w kasach lub przez Internet, ich ceny zaczynają się od ok. 90 HRK.
 • Kolejka funkcjonuje codziennie w godzinach 9-16 od początku kwietnia do końca października.
 • Podróż kolejką jest bezpieczna, ale obowiązują pewne zasady zachowania podczas jazdy.

Niezapomniany Widok z Kolejki w Dubrowniku

Kolejka Dubrownik to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych w tym malowniczym chorwackim mieście. Wjazd nią na szczyt wzgórza Srđ pozwala podziwiać niezwykłą panoramę Zatoki Dubrownickiej i Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejka linowa w Dubrowniku została oddana do użytku w 1969 roku i od razu stała się niezwykle popularnym punktem programu wycieczek. Nic dziwnego - rozciągający się z niej widok zapiera dech w piersiach i pozwala dostrzec niemal całe miasto oraz okoliczne wyspy.

Podczas około 4-minutowej podróży na wzgórze Srđ, którego szczyt wznosi się na 405 metrów n.p.m., można podziwiać mury miejskie otaczające Stare Miasto, czerwone dachy kamieniczek, wijącą się w dole ulicę Stradun, wyspę Lokrum oraz lazurowe wody Adriatyku.

Z kolejki rozpościera się również widok na słynne mury obronne Dubrownika, które miały długość prawie 2 kilometrów i otaczały całe średniowieczne miasto. Ich budowa trwała niemal 200 lat, od XIII do XVI wieku.

Widok o różnych porach dnia i roku

Choć panorama Dubrownika z kolejki linowej zapiera dech w piersiach o każdej porze dnia i roku, to jednak najlepiej wjechać nią wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wówczas słońce pięknie oświetla białe kamienice Starego Miasta i dodaje uroku ich czerwonym dachom.

Z kolei zachody słońca nad wodami Adriatyku, które można podziwiać z perspektywy wzgórza Srđ, należą do najbardziej romantycznych widoków, jakie oferuje Dubrownik. Mają one swoich zagorzałych fanów i z pewnością warte są zobaczenia.

Kolejka Linowa w Dubrowniku - Informacje Praktyczne

Kolejka Linowa Dubrownik to nie tylko fantastyczna atrakcja turystyczna, ale także środek transportu, który już od ponad 50 lat przewozi mieszkańców i turystów na trasie między portem Gruž a wzgórzem Srđ. Jak wygląda podróż kolejką linową w Dubrowniku? Jakie są praktyczne informacje dotyczące biletowania, godzin otwarcia czy zasad bezpieczeństwa?

Kolejka linowa w Dubrowniku ma długość ponad 1,5 km i pokonuje ona różnicę wysokości około 400 metrów. Podczas około 4-minutowej podróży na szczyt wzgórza Srđ osiąga maksymalną prędkość 10 m/s.

Kolejką może podróżować jednorazowo nawet 100 osób. Kabiny są bardzo przestronne i nowoczesne, przeszklone, dzięki czemu zapewniają doskonałą widoczność podczas jazdy.

Bilety na kolejkę linową w Dubrowniku można kupić bezpośrednio w kasach przy dolnej i górnej stacji lub zamówić przez Internet. Ich ceny w 2023 roku wynoszą ok. 90 HRK (około 55 PLN) za bilet w jedną stronę i 130 HRK (około 80 PLN) za bilet dwukierunkowy. Dostępne są zniżki dla dzieci i seniorów.

Czytaj więcej: Jeziora Plitwickie - Mapa Tras i Wyjść Na 2023 Rok

Bilety i Ceny Kolejki Linowej w Dubrowniku

Kolejka Dubrownik oferuje kilka opcji biletów w atrakcyjnych cenach, dostosowanych do potrzeb turystów i mieszkańców. Ile kosztują bilety na kolejkę linową w Dubrowniku? Gdzie można je kupić i jakie są dostępne zniżki?

Bilety na kolejkę linową w Dubrowniku można nabyć w kasach zlokalizowanych przy dolnej i górnej stacji kolejki lub online na oficjalnej stronie internetowej. Do wyboru są bilety w jedną stronę i w dwie strony (tam i z powrotem).

Cennik biletów na rok 2023 przedstawia się następująco:

 • Bilet w jedną stronę - ok. 90 HRK (około 55 PLN)
 • Bilet w dwie strony - ok. 130 HRK (około 80 PLN)

Dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz seniorów przewidziane są zniżki. Bilet ulgowy kosztuje ok. 65 HRK (około 40 PLN) w jedną stronę i ok. 100 HRK (około 60 PLN) w obie strony.

Trasa i Długość Kolejki w Dubrowniku

Kolejka Linowa Dubrownik - Zapierająca Dech W Piersiach Panorama Miasta

Jak wygląda trasa Kolejki Linowej Dubrownik i jaką ma długość? Kolejka pokonuje ponad 400 metrów różnicy wysokości, rozciągając się od nadmorskiego portu Gruž na wzgórze Srđ.

Trasa kolejki linowej w Dubrowniku liczy dokładnie 1738 metrów długości. Dolna stacja znajduje się w porcie Gruž na wysokości około 75 m n.p.m. Kolejka wspina się następnie na szczyt górującego nad miastem wzgórza Srđ, którego wysokość to 405 m n.p.m.

Podróż kolejką linową z dolnej stacji na górną trwa około 4 minut. Kabiny poruszają się z maksymalną prędkością do 10 m/s. Kolejka pokonuje więc trasę szybko i sprawnie, a pasażerowie mogą podziwiać roztaczające się widoki.

Linia kolejki jest podwieszona na 50 betonowych i stalowych podporach. Najwyższy filar ma aż 62 metry wysokości.

Kolejka Linowa w Dubrowniku - Godziny Otwarcia

Kolejka Dubrownik działa sezonowo od początku kwietnia do końca października. Jakie są jej codzienne godziny otwarcia?

W sezonie letnim kolejka linowa w Dubrowniku jest czynna codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00. Jej funkcjonowanie rozpoczyna się zwykle na początku kwietnia, a kończy pod koniec października.

W miesiącach: kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień kolejka kursuje w godzinach:

 • Poniedziałek-piątek: 9:00 - 16:00
 • Sobota: 9:00 - 15:00
 • Niedziela: 9:00 - 17:00

Natomiast w lipcu i sierpniu, czyli w ścisłym sezonie letnim, kolejka linowa w Dubrowniku działa codziennie w godzinach 9:00 - 18:00. Wyjątkiem jest ostatni piątek sierpnia, kiedy zamyka się o godzinie 16:00.

Dokładne godziny otwarcia na bieżący sezon znajdują się zawsze na oficjalnej stronie internetowej kolejki.

Bezpieczeństwo i Zasady Korzystania z Kolejki

Choć Kolejka Linowa Dubrownik należy do atrakcji turystycznych, z których korzystanie jest całkowicie bezpieczne, obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Jak zachowywać się podczas jazdy kolejką w Dubrowniku?

Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować się do poleceń obsługi kolejki i przestrzegać regulaminu. W kabinie należy zachowywać się spokojnie i nie wychylać się przez okna podczas jazdy.

Bilety i bagaż podręczny trzeba trzymać przy sobie. Nie wolno wyrzucać żadnych przedmiotów z kabiny na zewnątrz ani niszczyć wyposażenia.

Dzieci poniżej 12. roku życia mogą podróżować kolejką tylko pod opieką osoby dorosłej. Psy i inne zwierzęta domowe muszą być trzymane na smyczy i w kagańcu.

Korzystanie z kolejki linowej w Dubrowniku jest bezpieczne, ale wymaga zachowywania podstawowych zasad. Dzięki temu przejażdżka będzie czystą przyjemnością i pozwoli podziwiać fantastyczne widoki.

Podsumowanie

Kolejka linowa w Dubrowniku, zwana też Kolejką Dubrownik, to jedna z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w tym malowniczym chorwackim mieście. Podróż nią z dolnej stacji w porcie Gruž na szczyt górującego nad miastem wzgórza Srđ pozwala podziwiać absolutnie zapierające dech w piersiach widoki na Stare Miasto, zatokę i okoliczne wyspy.

Kolejka Linowa Dubrownik ma długość ponad 1,5 km i pokonuje trasę w ciągu około 4 minut, osiągając maksymalną prędkość 10 m/s. Kabiny mieszczą nawet 100 osób, są nowoczesne, klimatyzowane i przeszklone, dzięki czemu zapewniają doskonałą widoczność. Bilety można kupić na miejscu lub przez Internet w cenach od ok. 55 do 80 PLN.

Kolejka liniowa funkcjonuje codziennie od początku kwietnia do końca października w godzinach 9:00-16:00, a w lipcu i sierpniu do 18:00. Podróż nią jest całkowicie bezpieczna, ale warto przestrzegać kilku zasad - trzymać się wyposażenia, nie wyrzucać przedmiotów z kabiny i stosować się do poleceń obsługi.

Jazda Kolejką Dubrownik to obowiązkowy punkt wizyty w tym niezwykłym mieście. Pozwala poczuć się jak ptak podziwiający Dubrownik z lotu ptaka i zobaczyć go w całej okazałości. Gorąco polecamy tę atrakcję!

5 Podobnych Artykułów

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych plaż na Korfu, które warto odwiedzić
 3. Jak dojechać pociągiem z Bolonii do Rimini? Praktyczny przewodnik
 4. Kulinarna podróż na Cypr: Smakuj śródziemnomorskie smaki
 5. Gdzie warto lecieć na wakacje? Top 10 najpopularniejszych kierunków!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email