Wyspa Małgorzaty Budapeszt - Informacje, zwiedzanie, atrakcje 2022

Wyspa Małgorzaty Budapeszt - Informacje, zwiedzanie, atrakcje 2022
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski26.10.2023 | 5 min.

Wyspa Małgorzaty Budapeszt to jedna z największych atrakcji stolicy Węgier. To wspaniałe miejsce do spacerów, podziwiania zabytków i malowniczych widoków. Wyspa znajduje się na Dunaju i łączy ją z lądem pięć mostów. Jest tu wiele ciekawych zabytków, restauracji, kawiarni i miejsc rozrywki. Wyspa Małgorzaty to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę po Budapeszcie.

Kluczowe wnioski:
 • Na Wyspie Małgorzaty znajdziemy wiele interesujących zabytków i atrakcji turystycznych.
 • Można tu smacznie zjeść w jednej z licznych restauracji i kawiarni.
 • Wyspa oferuje piękne widoki na Budapeszt i jest świetnym miejscem na spacery.
 • Łatwo dostać się na Wyspę Małgorzaty, korzystając z licznych mostów i transportu publicznego.
 • Warto umieścić ją w planie zwiedzania Budapesztu jako jednodniową wycieczkę.

Otoczenie Wyspy Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty leży na Dunaju w samym centrum Budapesztu. Od północy łączy się z Pesztem poprzez Most Małgorzaty, od południa z Budą poprzez Most Łańcuchowy, a od zachodu z Zamkiem Vajdahunyad poprzez Most Arpada. Dzięki tak dogodnemu położeniu, Wyspa Małgorzaty stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania najważniejszych atrakcji stolicy Węgier.

Wokół Wyspy Małgorzaty rozciągają się malownicze widoki na Dunaj, budapeszteńskie mosty i budynki. Można podziwiać stąd m.in. gmach Parlamentu, Bazylikę św. Stefana czy Zamek Vajdahunyad. Brzegi wyspy porastają drzewa, krzewy i kwiaty, tworząc zieloną enklawę w centrum miasta. Jest to idealne miejsce na relaks i wypoczynek od miejskiego zgiełku.

Atrakcje i zwiedzanie Wyspy Małgorzaty

Na Wyspie Małgorzaty znajduje się wiele interesujących zabytków i atrakcji turystycznych. Najsłynniejszym jest XVIII-wieczny Pałac Japoński, pierwotnie zbudowany jako restauracja i miejsce wystaw. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Rolnictwa. W pałacu organizowane są koncerty i wystawy czasowe.

Inną ważną atrakcją jest Średniowieczny Kościół Dominikanów z XIII wieku. Wyróżnia się neogotycką fasadą i wnętrzem w stylu barokowym. W pobliżu znajduje się wiele fontann, rzeźb i pomników, m.in. pomnik Wyspy Małgorzaty upamiętniający połączenie wyspy z lądem.

Parki i ogrody

Na Wyspie Małgorzaty znajdują się rozległe tereny zielone w postaci parków i ogrodów. Największym i najpopularniejszym jest Park Wodny, w którym tryskają liczne fontanny. Spacerując alejkami można podziwiać rzeźby i kwiaty. Innym ważnym obszarem zieleni jest Ogród Różany im. Ybl Miklósa.

Parki na Wyspie Małgorzaty to idealne miejsce na relaks i wypoczynek od miejskiego zgiełku. Można tu spacerować, siedzieć na ławkach lub trawiastych wzgórzach z widokiem na Dunaj i mosty Budapesztu.

Czytaj więcej: Stary Bar w Czarnogórze | Agroturystyka i Odkrywanie Uroków

Restauracje i kawiarnie na Wyspie Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty słynie z licznych restauracji i kawiarni, serwujących zarówno tradycyjne węgierskie dania, jak i kuchnię międzynarodową. Do najlepszych należą m.in. Rozmaring, Pest-Buda Bisztró i Hilda Cafe. Można tu zjeść gulasz, langosze, kaczkę po węgiersku oraz wiele innych specjałów.

Kawiarnie na wyspie to idealne miejsce na relaks przy filiżance kawy i ciastku. Najbardziej urokliwe z nich to Ruszwurm działająca od 1827 roku oraz Molnár's Kürtőskalács słynąca z tradycyjnych węgierskich wypieków.

Transport i dojazd na Wyspę Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty Budapeszt - Informacje, zwiedzanie, atrakcje 2022

Wyspa Małgorzaty leży w samym centrum Budapesztu, dlatego dojazd jest bardzo łatwy. Można tu dotrzeć 5 mostami - Mostem Małgorzaty, Mostem Łańcuchowym, Mostem Arpada oraz Mostem Elżbiety i Franciszka Józefa.

Kursują tu także linie tramwajowe nr 2, 4 i 6 oraz autobusowe nr 2, 26 i 106. Można również przepłynąć na Wyspę Małgorzaty statkiem rejsowym z przystanków po obu stronach Dunaju.

Historia Wyspy Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty powstała w wyniku regulacji koryta Dunaju na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej istniały tu dwie mniejsze wysepki - Wyspa Królików i Wyspa Małgorzaty. Ich połączenie dało początek dzisiejszej Wyspie Małgorzaty, która została nazwana na cześć św. Małgorzaty.

W XIX wieku stała się popularnym terenem spacerowym i rekreacyjnym. W 1909 roku połączono ją mostami z Pesztem i Budą, co ułatwiło komunikację. W kolejnych dekadach powstawały tu liczne atrakcje turystyczne. Dzisiaj Wyspa Małgorzaty jest jedną z najważniejszych atrakcji Budapesztu.

Praktyczne informacje o Wyspie Małgorzaty

 • Wyspa jest otwarta przez całą dobę, zwiedzać można ją bezpłatnie.
 • Niektóre atrakcje, jak np. Pałac Japoński, są płatne.
 • W sezonie letnim działają liczne punkty gastronomiczne i rozrywkowe.
 • Warto zabrać aparat, by uwiecznić piękne widoki.
 • Można wynająć rower lub hulajnogę elektryczną i zwiedzać wyspę w ruchu.

Podsumowanie

Wyspa Małgorzaty to niezwykle urokliwe miejsce w samym centrum Budapesztu, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w stolicy Węgier. Znajdziemy tu wiele interesujących zabytków, parków i ogrodów, a także liczne punkty gastronomiczne. Spacerując po Wyspie Małgorzaty można podziwiać piękne widoki na Dunaj i budapeszteńskie mosty.

Do największych atrakcji Wyspy Małgorzaty należą XVIII-wieczny Pałac Japoński, Średniowieczny Kościół Dominikanów oraz Park Wodny z licznymi fontannami. Warto również zatrzymać się w jednej z urokliwych kawiarni, by skosztować tradycyjnych węgierskich wypieków.

Wyspa leży w centrum miasta, więc dojazd jest bardzo łatwy - można tu dostać się pieszo przez liczne mosty lub komunikacją miejską. To idealne miejsce na relaks i podziwianie Budapesztu z innej, bardzo malowniczej perspektywy. Gorąco polecam odwiedzić Wyspę Małgorzaty podczas pobytu w Budapeszcie!

Podsumowując, Wyspa Małgorzaty to prawdziwa perła Budapesztu i jedno z najpiękniejszych miejsc w całym mieście. Koniecznie trzeba tu zajrzeć, spacerując po wyspie i delektując się jej urokliwą atmosferą. To będzie na pewno jeden z najmilej wspominanych punktów wycieczki do stolicy Węgier.

Najczęstsze pytania

Na Wyspie Małgorzaty znajduje się wiele interesujących zabytków i atrakcji, np. XVIII-wieczny Pałac Japoński, Średniowieczny Kościół Dominikanów, Park Wodny z licznymi fontannami oraz Ogród Różany im. Ybl Miklósa. Można tu zwiedzać muzea, podziwiać pomniki i rzeźby, a także spacerować po rozległych parkach i ogrodach.

Restauracje na Wyspie Małgorzaty serwują zarówno tradycyjne węgierskie potrawy, jak i kuchnię międzynarodową. Koniecznie trzeba spróbować gulaszu, langoszy, kaczki po węgiersku oraz strudla i innych słodkich wypieków.

Najlepiej zwiedzać Wyspę Małgorzaty spacerem, co pozwoli w pełni podziwiać wszystkie atrakcje i malownicze widoki. Można też wynająć rower lub hulajnogę elektryczną. Całą wyspę można spokojnie obejść w ciągu kilku godzin.

Wyspa leży w centrum Budapesztu, więc dojście jest bardzo proste - można dostać się tu pieszo przez liczne mosty lub dojechać komunikacją miejską (tramwaje, autobusy, metro).

Wyspa jest ogólnodostępna i można ją zwiedzać bezpłatnie. Jedynie wstęp do niektórych atrakcji, takich jak muzea czy Pałac Japoński, jest biletowany.

5 Podobnych Artykułów

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych plaż na Korfu, które warto odwiedzić
 3. Jak dojechać pociągiem z Bolonii do Rimini? Praktyczny przewodnik
 4. Kulinarna podróż na Cypr: Smakuj śródziemnomorskie smaki
 5. Gdzie warto lecieć na wakacje? Top 10 najpopularniejszych kierunków!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski

Z zamiłowania jestem geografem. Piszę o historii, kulturze i ciekawostkach dotyczących różnych miejsc na świecie. Dzielę się także autorskimi zdjęciami z podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły