Tatry Słowackie - 8 Łatwych Szlaków dla Początkujących

Tatry Słowackie - 8 Łatwych Szlaków dla Początkujących
Autor Damian Szulc
Damian Szulc26.10.2023 | 10 min.

Tatry Słowackie Łatwe Szlaki to idealne miejsce na wędrówkę dla początkujących turystów. Majestatyczne szczyty, szmaragdowe jeziora i malownicze doliny zachwycą każdego miłośnika górskich wypraw. W tym artykule przedstawiam 8 łatwych szlaków, które polecam na start przygody z Tatrami Słowackimi. Trasy są dobrze oznaczone, nie wymagają dużego doświadczenia i prowadzą przez najpiękniejsze zakątki tych gór. Zapraszam do lektury i do zobaczenia Tatr Słowackich na własne oczy!

Kluczowe wnioski:
  • Szlak na Rysy z Łomnicy to klasyczna trasa z pięknymi widokami.
  • Szlak na Połoninę pod Wysoką oferuje łatwą wędrówkę przez polany.
  • Na Szlaku na Chleb można podziwiać jezioro Strbskie.
  • Szlak z Hrebienka do Mlynickiej Doliny wiedzie przez wodospady.
  • Wędrówka na Mały Kriwań zachwyca tatrzańskimi krajobrazami.

Szlak na Rysy z Łomnicy

Szlak na Rysy z Łomnicy to jedna z najpopularniejszych tras w Tatrach Słowackich i zarazem jedna z łatwiejszych. Idealnie nadaje się dla początkujących turystów, którzy chcą zobaczyć najwyższy szczyt Tatr - Rysy. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Łomnica i prowadzi początkowo lasem, a następnie pięknymi polanami aż pod szczyt. Cały szlak liczy około 6 km w jedną stronę i na jego pokonanie trzeba przeznaczyć około 4-5 godzin. Podczas wędrówki można podziwiać fantastyczne widoki na tatrzańskie szczyty i doliny. Z Rysów, które wznoszą się na wysokość 2499 m n.p.m. roztacza się wspaniała panorama Tatr.

Szlak jest dobrze oznaczony, jednak miejscami stromy i wymagający zachowania ostrożności. Odpowiednie obuwie górskie jest absolutnym minimum. Warto także zabrać ciepłą odzież, ponieważ nawet latem na Rysach może być chłodno. Przed wyruszeniem trasy, szczególnie jeśli planujemy całodniową wycieczkę, pamiętajmy o odpowiednim zapasie wody i prowiantu. Szlak z Rysów do Morskiego Oka umożliwia zejście inną trasą.

Punkty widokowe

Na szlaku znajduje się kilka punktów widokowych, z których roztaczają się przepiękne panoramy. Już na samym początku trasy, zaraz po wyjściu z lasu można podziwiać widok na tatrzańskie szczyty. Kolejny punkt znajduje się na wysokości około 1850 m n.p.m. i stąd widać m.in. Łomnicę, Lodowy Szczyt czy Hińczową Turnię. Ostatni punkt widokowy jest już na samych Rysach. Warto więc zabrać aparat, aby uwiecznić te magiczne tatrzańskie widoki.

Szlak na Połoninę pod Wysoką

Szlak prowadzący na Połoninę pod Wysoką to świetna propozycja na niezbyt długą, ale pełną wrażeń wędrówkę po polanach i halach w Tatrach Słowackich. Trasa liczy około 7 km w jedną stronę i zajmuje około 3-4 godzin marszu. Rozpoczyna się przy schronisku na przełęczy pod Wysoką i biegnie malowniczą doliną, mijając po drodze kilka wychodni skalnych. Następnie wiedzie przez rozległe polany, gdzie latem pasą się stada owiec. Kończy się na Połoninie pod Wysoką na wysokości 1550 m n.p.m. z której roztaczają się przepiękne widoki na tatrzańskie szczyty.

Szlak nie jest wymagający, jednak miejscami prowadzi po kamienistym i nierównym terenie. Wskazane jest założenie wygodnych butów trekkingowych oraz zabranie kurtki przeciwdeszczowej. Przed wyruszeniem warto sprawdzić prognozę pogody, ponieważ gwałtowne burze i ulewy nie należą w tych okolicach do rzadkości. Szlak jest dobrze oznaczony, a tablice informują o ciekawych miejscach na trasie. Po zejściu można odpocząć w schronisku pod Wysoką.

Czytaj więcej: Stary Bar w Czarnogórze | Agroturystyka i Odkrywanie Uroków

Szlak na Chleb i Łomnicę

Jedną z łatwiejszych tras w Tatrach Słowackich jest szlak prowadzący na szczyty Chleba i Łomnicy. Liczy on około 7 km w jedną stronę i zajmuje około 4 godziny marszu wraz z odpoczynkami. Rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki linowej na Hrebienok i prowadzi najpierw lasem, a następnie otwartym terenem do schroniska pod Chlebem. Stąd już niedaleko na szczyt Chleba, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Liptów i dolinę Strbskiego Jeziora. Kolejny odcinek prowadzi przez Halę pod Łomnicą aż na szczyt Łomnicy (2634 m n.p.m.).

Szlak jest dobrze oznaczony i nie sprawia trudności orientacyjnych. Prowadzi głównie lasem i halami, choć na ostatnim odcinku jest kilka eksponowanych i stromych fragmentów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w buty trekkingowe, kijki i odpowiednią odzież. Na szczytach może być zimno i wiać silny wiatr. Ze szlaku roztaczają się piękne widoki, a turyści nagradzani są wspaniałą panoramą Tatr i jeziora Strbskie położonego u ich stóp.

Szlak z Hrebienka do Mlynickiej Doliny

Tatry Słowackie - 8 Łatwych Szlaków dla Początkujących

Urokliwą trasę stanowi szlak z Hrebienka do Mlynickiej Doliny w słowackich Tatrach. Liczy on około 5 km w jedną stronę i zajmuje około 3 godziny marszu. Szlak rozpoczyna się przy górnej stacji wyciągu na Hrebienok i prowadzi przez las iglasty, a następnie pięknymi polanami wzdłuż potoku Młynicki. Największą atrakcją jest wodospad Skok, przy którym znajduje się punkt widokowy. Trasa kończy się przy schronisku w Mlynickiej Dolinie.

Jest to łatwy spacer, który nie wymaga dużego doświadczenia. Szlak jest dobrze oznaczony, choć miejscami wąski i kamienisty. Warto więc założyć porządne buty trekkingowe. Ze szlaku roztaczają się malownicze widoki na tatrzańskie szczyty. Można także spotkać wiele gatunków roślin górskich. Jest to idealna wycieczka na cały dzień - w drodze powrotnej można wybrać inną trasę lub wrócić tym samym szlakiem.

Szlak na Krawań Wierch

Szlak na Krawań Wierch to kolejna świetna propozycja na niezbyt trudną wędrówkę po Tatrach Słowackich. Trasa ma długość około 5 km w jedną stronę i zajmuje około 3 godziny marszu. Rozpoczyna się przy schronisku Zamkovskiego i prowadzi najpierw lasem, a potem otwartym terenem. Pod koniec ponownie wiedzie przez las, by wyprowadzić turystów na szczyt Krawań Wierchu (1850 m n.p.m.).

Szlak jest dobrze oznakowany i nie sprawia problemów orientacyjnych. Prowadzi głównie lasem i polanami, choć na ostatnim odcinku jest kilka bardziej stromych fragmentów. Odpowiednie obuwie, kijki i odzież są więc wskazane. Ze szlaku rozciągają się piękne widoki na Tatry Zachodnie i Dolinę Hipicową. Z Krawaniowego Wierchu widać charakterystyczny masyw Ganku. Jest to świetny wybór na całodniową wycieczkę dla początkujących turystów.

Szlak na Mały Kriwań

Bardzo popularnym i stosunkowo łatwym szlakiem w Tatrach Słowackich jest trasa na Mały Kriwań. Liczy ona 6 km w jedną stronę i zajmuje około 3-4 godziny marszu. Rozpoczyna się przy Ośrodku Wczasowym w Szczyrbskim Jeziorze i prowadzi przez las, a następnie otwartymi połoninami aż na szczyt Małego Kriwania (2095 m n.p.m.).

Szlak jest dobrze oznakowany, choć na ostatnim odcinku staje się trochę bardziej stromy i wymagający. Należy więc zaopatrzyć się w solidne buty trekkingowe i kijki. Ze szlaku roztaczają się przepiękne widoki na panoramę Tatr Zachodnich i Szczyrbskie Jezioro. Na szczycie może być wietrznie, warto więc zabrać cieplejszą kurtkę. Jest to idealny wybór na całodniową wycieczkę dla osób lubiących górskie wędrówki.

Szlak na Zadni Gerlach

Choć Zadni Gerlach jest drugim co do wysokości szczytem w Tatrach, to szlak na jego wierzchołek należy do łatwiejszych i krótszych. Liczy on około 3,5 km w jedną stronę i zajmuje około 2,5-3 godziny marszu. Rozpoczyna się na polanie Szymula i prowadzi początkowo lasem, a potem tatrzańskimi halami. Ostatnie podejście na szczyt (2614 m n.p.m.) jest nieco bardziej strome.

Szlak jest dobrze oznaczony, jednak miejscami wąski i kamienisty. Wskazane jest założenie wygodnego obuwia trekkingowego oraz zabranie kijków. Pogoda w Tatrach zmienia się bardzo szybko, warto więc spakować kurtkę przeciwdeszczową. Ze szczytu Zadniego Gerlacha roztaczają się wspaniałe widoki na panoramę Tatr. Jest to świetna i stosunkowo łatwa wycieczka dla początkujących turystów.

Szlak na Snilovske Sedlo

Jedną z łatwiejszych tras w słowackich Tatrach Wysokich jest szlak na przełęcz Snilovske Sedlo. Liczy on około 5 km w jedną stronę i zajmuje około 3 godziny marszu. Rozpoczyna się przy schronisku na przełęczy Čertovica i prowadzi początkowo lasem świerkowym. Następnie wychodzi na piękne hale, skąd rozpościera się widok na Gerlachy. Ostatni fragment szlaku biegnie trawiastym grzbietem aż do przełęczy Snilovske Sedlo (1992 m n.p.m.).

Jest to trasa o umiarkowanym stopniu trudności, dobrze oznaczona i nie sprawiająca problemów orientacyjnych. Należy jednak założyć porządne buty trekkingowe i zabrać kurtkę chroniącą przed deszczem. Na przełęczy bywa wietrznie. Szlak oferuje piękne widoki na Wysokie Tatry. Jest to doskonały wybór na jednodniową wycieczkę dla osób lubiących górskie wędrówki.

Podsumowanie

Tatry Słowackie to idealne miejsce dla początkujących turystów górskich. W artykule przedstawiłem 8 wybranych łatwych szlaków w Tatrach Słowackich, które szczególnie polecam na start przygody z tymi górami. Opisałem ich przebieg, stopień trudności i najważniejsze atrakcje. Każdy ze szlaków prowadzi przez malownicze doliny, lasy i polany, oferując przy tym wspaniałe widoki. Nie wymagają dużego doświadczenia i kondycji, są dobrze oznaczone, a ich pokonanie zajmuje od 2 do 5 godzin marszu w jedną stronę.

Z pewnością warto wybrać się na przynajmniej jedną z tych tras, aby podziwiać piękno Tatr Słowackich. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze i ekwipunku - butach trekkingowych, zapasie wody i jedzenia oraz ochronie przed deszczem. Te szlaki to doskonały sposób, aby zakochać się w tych górach i zdobyć apetyt na dłuższe wędrówki. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Tatr Słowackich!

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule zainspirują Cię do odkrywania uroków Tatr Słowackich. To magiczne góry, które mają do zaoferowania wiele piękna zarówno dla doświadczonych turystów, jak i początkujących. Wybierz się na któryś z opisanych szlaków, a na pewno nie pożałujesz. Cudowne widoki, tatrzańskie krajobrazy i bliski kontakt z naturą na długo pozostaną w Twojej pamięci. Powodzenia i bezpiecznych wędrówek!

Przemierzając opisane w artykule łatwe szlaki w Tatrach Słowackich, z pewnością odczujesz satysfakcję i dumę z pokonania górskich tras. Choć nie są one skrajnie wymagające, to jednak wędrówka niesie ze sobą wiele przyjemności i pozwala poczuć tę wyjątkową górską atmosferę. Oprócz wspaniałych widoków, zobaczysz malownicze tatrzańskie doliny, przejdziesz przez lasy i polany pełne kwiatów. To niezapomniane przeżycie. Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Cię do samodzielnego zdobycia tych magicznych tatrzańskich szczytów.

Najczęstsze pytania

Na tatrzańskie wędrówki najlepiej sprawdzą się wysokie buty trekkingowe, sięgające za kostkę. Powinny mieć sztywną, antypoślizgową podeszwę oraz dobrze podtrzymywać kostkę. Ważne jest również, aby buty były wodoodporne i oddychające. Buty trekkingowe zapewnią komfort i bezpieczeństwo na szlaku.

Najlepiej ubrać się "na cebulkę", czyli kilkuwarstwowo. Przyda się koszulka termoaktywna, polar lub softshell, kurtka przeciwdeszczowa z ochraniaczami na kostki oraz czapka i rękawiczki. Niezbędne są wygodne spodnie outdoorowe. Strój powinien być wodoodporny i oddychający.

Przeciętny szlak w Tatrach liczy ok. 5-8 km i jego pokonanie zajmuje ok. 4-6 godzin marszu w jedną stronę. Jest to jednak uzależnione od stopnia trudności szlaku, różnicy wysokości i tempa marszu. Przed wyruszeniem warto sprawdzić dokładny czas przejścia danej trasy.

Mapy szlaków tatrzańskich można kupić w punktach informacji turystycznej np. w Zakopanem, a także w księgarniach lub sklepach turystycznych. Dostępne są również interaktywne mapy online np. na stronie tatry.org.pl.

Wybierając się w Tatry, oprócz standardowego ekwipunku, warto zabrać ze sobą dokument tożsamości, kartę EKUZ lub ubezpieczenie, gotówkę na wydatki, a także mapę i kompas.

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
  3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
  4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Szulc
Damian Szulc

Jestem kucharzem zawodowym, autorem książek kulinarnych. Na blogu dzielę się regionalnymi przepisami z różnych stron świata, jakie poznałem podczas licznych podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

PodróżeKorfu - Wyspa słońca i zachodu: Atrakcje, które zachwycają

Odkryj Korfu - prawdziwą ucztę dla miłośników słońca, plaż i bogatej kultury. Ta grecka wyspa na Morzu Jońskim zachwyca różnorodnością atrakcji, od starożytnych zabytków po malownicze krajobrazy i pyszną kuchnię. Bez względu na to, czy pragniesz relaksu na złocistych plażach, odkrywania historycznych skarbów, czy aktywnego wypoczynku w górskich szlakach, Korfu ma coś do zaoferowania każdemu. Planuj swoją przygodę już teraz!