Najlepsze atrakcje w Danii | Co warto zobaczyć i gdzie pojechać

Najlepsze atrakcje w Danii | Co warto zobaczyć i gdzie pojechać
Autor Damian Szulc
Damian Szulc26.10.2023 | 7 min.

Dania Atrakcje to kraj, który zachwyca pięknem swoich krajobrazów, bogactwem kultury i historią sięgającą czasów wikingów. Właśnie te elementy sprawiają, że warto tu przyjechać i poznać urokliwe duńskie miasta, zamki oraz wyspy. W tym artykule przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych miejsc i atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Danii.

Kluczowe wnioski:
  • Kopenhaga to świetne miejsce na początek zapoznawania się z Danią - stolica kraju urzeka urokiem i ofertą turystyczną.
  • Duńskie zamki, zwłaszcza Kronborg, zachwycają niezwykłą architekturą i historią.
  • Park Tivoli w Kopenhadze to magiczne miejsce - każdy znajdzie tu coś dla siebie.
  • Warto wybrać się w rejs po cieśninach duńskich, by podziwiać fiordy i wyspy.
  • Nie można ominąć wycieczki na wyspę Mon ze słynnym zamkiem.

Zwiedzanie Kopenhagi - najciekawsze atrakcje

Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii, które koniecznie trzeba zobaczyć. To tutaj znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych i miejsc wartych odwiedzenia. Warto poświęcić na zwiedzanie Kopenhagi przynajmniej 2-3 dni, aby móc spokojnie poznać najciekawsze zakątki.

Zwiedzanie Kopenhagi warto zacząć od spaceru reprezentacyjną ulicą Strøget, która jest pieszą strefą w centrum miasta. To tutaj znajdują się liczne sklepy, kafejki i restauracje. Następnie koniecznie trzeba zobaczyć słynny posąg Syrenki, która jest symbolem Kopenhagi. Posąg znajduje się nad brzegiem morza nieopodal Pałacu Amalienborg.

Kolejny punkt zwiedzania to ogrody Tivoli usytuowane w sercu Kopenhagi naprzeciwko dworca głównego. To magiczne miejsce łączące w sobie park rozrywki i ogród z licznymi atrakcjami. Wieczorem rozświetlone kolorowymi światłami wygląda bajkowo.

Warto również wybrać się na wycieczkę do Zamku Rosenborg, gdzie przechowywane są duńskie klejnoty królewskie. W pobliżu zamku znajduje się także park King’s Garden ze słynnym fontanną Gefion.

Atrakcje poza centrum Kopenhagi

Poza ścisłym centrum Kopenhagi warto odwiedzić Zamek Christiansborg mieszczący parlament duński oraz Muzeum Narodowe, gdzie zgromadzone są dzieła sztuki od czasów średniowiecza do XX wieku. Można tam podziwiać prace takich artystów jak Rembrandt, Picasso, Monet czy Gauguin.

Inną atrakcją poza centrum jest Park Fælledparken – największy park w Kopenhadze, w którym odbywają się koncerty i festiwale. Latem działa tam kąpielisko Kastrup Søbad.

Wycieczka na zamek Kronborg i do Helsingoru

Jedną z najciekawszych wycieczek z Kopenhagi jest wyjazd do miasta Helsingør położonego nad cieśniną Sund, która oddziela Danię od Szwecji. Główną atrakcją jest tam zamek Kronborg, wpisany na listę UNESCO. To właśnie w nim Szekspir umiejscowił akcję sztuki „Hamlet”.

Zamek Kronborg zachwyca niezwykłą architekturą - wbrew pozorom nie jest on średniowieczny, a renesansowy. Został wzniesiony z rozkazu króla duńskiego Fryderyka II w latach 1574-1585 w miejscu starej fortecy Krogen. Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Danii.

W Helsingorze oprócz zamku warto zwiedzić kościół św. Olafa z XII wieku oraz Muzeum Morskie, w którym zgromadzono wiele ciekawych eksponatów związanych z morzem i żeglugą.

Czytaj więcej: Co zobaczyć w Pradze i okolicach? 10 najlepszych atrakcji turystycznych | Przewodnik

Park rozrywki Tivoli - magiczne miejsce w sercu miasta

Tivoli to niezwykły, założony w 1843 roku park rozrywki położony w samym sercu Kopenhagi. To miejsce pełne jest uroku - łączy w sobie cechy wesołego miasteczka i ogrodu z licznymi atrakcjami. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

W Tivoli można skorzystać z karuzeli i kolejek górskich, ale też posłuchać koncertu, pójść na przedstawienie, zjeść posiłek w jednej z restauracji czy napić się piwa lub kawy. Wieczorami park rozświetlają tysiące kolorowych lampek nadając mu magiczny klimat.

Tivoli jest otwarty od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W sezonie Bożego Narodzenia można tu podziwiać piękne iluminacje świetlne i kupić ozdoby choinkowe na jednym z jarmarków.

Tivoli to must see w Kopenhadze - każdy turysta powinien odwiedzić to wyjątkowe miejsce łączące rozrywkę, relaks i kulturę.

Muzeum figuralnego humoru - nietypowa atrakcja

Najlepsze atrakcje w Danii | Co warto zobaczyć i gdzie pojechać

Muzeum Figuratywnego Humoru w Kopenhadze to wyjątkowa atrakcja, jakiej nie znajdziemy w wielu innych miejscach na świecie. Jest to jedyne na świecie muzeum poświęcone rzeźbie i karykaturze. Znajduje się w zabytkowym pałacu w centrum miasta.

W muzeum zgromadzono kolekcję ponad 10 tysięcy eksponatów w postaci rzeźb, rysunków i instalacji z całego świata. Prezentują one dowcip i ironię w sztuce na przestrzeni historii - od starożytności po czasy współczesne. Jest to z pewnością miejsce, które dostarcza rozrywki, zmusza do refleksji i pozwala spojrzeć na sztukę z przymrużeniem oka.

W muzeum nie brakuje prac znanych artystów, takich jak Daumier, Grosz, Disney, czy polscy rysownicy Andrzej Mleczko i Andrzej Rysuje. Z pewnością warto tu zajrzeć, aby poznać tę nietypową kolekcję. Bilety ulgowe przysługują studentom i seniorom.

Rejs promem po cieśninach duńskich

Jedną z najlepszych okazji do podziwiania malowniczych krajobrazów Danii są rejsy promem po cieśninach duńskich między wyspami Zelandia i Fionia oraz dalej na północny zachód ku Morze Północnemu.

W czasie rejsu można zobaczyć urokliwe nadmorskie miasteczka, strome klify, piaszczyste plaże oraz zielone wzgórza. Dużą atrakcją są również przepływy przez wąskie cieśniny oraz fiordy wcinające się w ląd.

Rejsy oferowane są zarówno w wariancie wycieczkowym (z możliwością zejścia na ląd i zwiedzania), jak i tranzytowym między większymi miastami Danii. Bilety można kupić na konkretny rejs lub wykorzystać turystyczną kartę z wieloma przejazdami.

Wycieczka na wyspę Mon - bajkowy zamek królewski

Wyspa Mon położona na Morzu Bałtyckim kryje niezwykłą atrakcję - malowniczy zamek królewski z czasów renesansu usytuowany na cyplu otoczonym ze wszystkich stron wodą. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Danii.

Zamek Mon (Møns Klint) zachwyca piękną, białą architekturą, wkomponowaną w krajobraz wyspy. Wzniesiono go z rozkazu króla Chrystiana IV na przełomie XVI i XVII wieku jako fortecę obronną. Dziś mieści się w nim muzeum historii wyspy Mon.

Aby dostać się na zamek, trzeba najpierw przeprawić się promem lub łodzią z lądu na wyspę. Sam zamek jest otoczony fosą i wodą ze wszystkich stron. Warto zarezerwować sobie 1-2 godziny na zwiedzanie tej niezwykłej atrakcji.

Podsumowanie

Dania to kraj obfitujący w liczne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. Niezależnie od tego, czy preferujemy zwiedzanie miast, zamków, muzeów czy podziwianie piękna natury, w Danii każdy znajdzie coś dla siebie. Stolica kraju - Kopenhaga - urzeka urokiem i magiczną atmosferą. Koniecznie trzeba ją poznać spacerując uliczkami i odwiedzając główne atrakcje.

Wśród najciekawszych miejsc do zobaczenia w Danii wymienić należy zamek Kronborg, park rozrywki Tivoli, rejsy po cieśninach duńskich czy wyspę Mon ze zamkiem królewskim. Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok i charakter. Duńskie zamki zachwycają architekturą, a okolice Kopenhagi - pięknymi krajobrazami.

Dania to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić. Ma do zaoferowania szeroką gamę atrakcji - od typowo turystycznych po mniej oczywiste, ale warte uwagi. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Trzeba tylko zaplanować swoją podróż tak, aby zmieścić w niej jak najwięcej miejsc i aktywności opisanych w tym artykule.

Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu zainspiruje Cię do odwiedzenia Danii i poznania jej najciekawszych zakątków oraz atrakcji turystycznych. To kraj o wielu walorach, który na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
  3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
  4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Szulc
Damian Szulc

Jestem kucharzem zawodowym, autorem książek kulinarnych. Na blogu dzielę się regionalnymi przepisami z różnych stron świata, jakie poznałem podczas licznych podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły