Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
Autor Teresa Duda
Teresa Duda26.10.2023 | 6 min.

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy to niezwykle malownicze i pełne skarbów rejony położone tuż za naszą południową granicą. Dzika przyroda, wspaniałe zamki i pałace, urokliwe miasteczka oraz wiele innych atrakcji czeka na odkrycie. Zapraszamy do poznania 10 najpiękniejszych i najbardziej niezapomnianych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w sąsiedniej Czechii niedaleko polskiej granicy.

Kluczowe wnioski:
 • Czechy są pełne niesamowitych atrakcji położonych tuż przy polskiej granicy. W tym artykule przedstawiamy 10 najciekawszych z nich.
 • Wybierzecie się w podróż po zabytkowych zamkach i pałacach, malowniczych miasteczkach i dziewiczej przyrodzie.
 • Poznacie atrakcje doskonałe na rodzinny wypad, a także te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Odkryjecie tajemnicze podziemne jaskinie i zobaczcie niezwykłe krajobrazy na własne oczy.
 • Ten artykuł to przewodnik po najpiękniejszych zakątkach Czech położonych niedaleko od Polski.

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | Zamki i pałace

Niedaleko polskiej granicy znajduje się wiele przepięknych zamków i pałaców, które są prawdziwymi perełkami architektury Czech. Jedną z najsłynniejszych atrakcji jest bez wątpienia Zamek Lednicko-Valticki, wpisany na Listę UNESCO. Ten wspaniały kompleks pałacowo-ogrodowy zachwyca swoim barokowym splendorem i rozległymi parkami.

Innym obowiązkowym przystankiem jest Pałac Żleb w Nowym Jiczynie, który słynie z przepięknych wnętrz i ogrodów w stylu francuskim. Dla miłośników gotyku polecamy odwiedzić ruiny zamku Zlaty Koren, otoczone legendami i historycznymi opowieściami.

Pałac w Kromieryżu to z kolei jeden z najpiękniejszych ogrodów zdobnych i przykład barokowej rezydencji biskupiej. Warto też wybrać się na zwiedzanie zamku Bouzov, XVI-wiecznej twierdzy obronnej położonej na wzgórzu.

Każdy z tych zamków i pałaców ma do opowiedzenia fascynującą historię i pozwala przenieść się w czasie do epoki świetności Czech. To doskonałe cele wycieczek dla wszystkich miłośników architektury, historii i pięknych krajobrazów.

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | Malownicze miasteczka

Okolice przygranicza Czech obfitują w liczne malownicze miasteczka, które stanowią prawdziwe perełki tych terenów. Jednym z najpiękniejszych jest z pewnością Telcz, miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To urokliwe miasteczko z charakterystycznym rynkiem i kolorowymi kamieniczkami zachwyca swym średniowiecznym urokiem.

Innym niezwykle pięknym miejscem jest Trebicz, które może poszczycić się jedną z najlepiej zachowanych zabytkowych części starego miasta w całych Czechach. Alejki i place opowiadają tu historię sięgającą średniowiecza, a żydowska dzielnica Zahrada składa się z malowniczych domków i synagogi.

Warto odwiedzić również Kromierzską Zagrodę, skansen będący żywą lekcją tradycyjnej architektury wiejskiej Moraw i Wałaskiego Kraju. Malownicze miasteczka regionu przygranicznego zachęcają do spacerów i podziwiania niepowtarzalnych zabytków.

 • Telcz - średniowieczne miasto wpisane na Listę UNESCO ze względu na świetnie zachowany, malowniczy ryneczek.
 • Trebicz - miejsce z jedną z najlepiej zachowanych zabytkowych części starego miasta w Czechach.
 • Kromierzska Zagroda - skansen prezentujący tradycyjną architekturę wiejską Moraw.

Czytaj więcej: Bergamo nad Jeziorem Como: Czar pięknych widoków

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | Przyroda i krajobrazy

Region przygranicza Czech może poszczycić się nie tylko zabytkami, ale także niezwykłymi krajobrazami i przyrodą. Jednym z najciekawszych miejsc jest Park Narodowy Podyji ze swoimi wapiennymi skałami, jaskiniami i wąwozami. To raj dla miłośników pieszych wędrówek i obcowania z dziewiczą przyrodą.

Nieopodal granicy leży również Broumovsko - obszar złożony z licznych unikalnych formacji skalnych i atrakcji przyrody nieożywionej. Jedną z największych lokalnych ikon jest diabelska ściana Bledne skaly, czyli gęsta grupa fantazyjnie uformowanych piaskowcowych skał.

Warto wybrać się też w rejon stawów rybackich wokół Lednickich i Waltickich terenów ogrodowych lub na wycieczkę spacerową po Białych Karpatach. Przyroda tego regionu zachwyca rozmaitością krajobrazów i bogactwem fauny i flory.

Wielbiciele aktywnego odpoczynku na łonie natury znajdą w okolicach granicy z Polską wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a nawet spływów kajakowych. To idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku miast i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | Jaskinie i podziemia

Na miłośników tajemniczych podziemi i jaskiń czeka w Czechach wiele niezwykłych atrakcji. Jedną z najsłynniejszych są bez wątpienia Jaskinie Morawskiego Krasu - jeden z największych systemów jaskiniowych w Europie Środkowej. Wielkie komory, stalaktyty, stalagmity i labirynty korytarzy robią ogromne wrażenie.

W Broumowskich Skalnych Miastach można zwiedzać Diaklasy, czyli szczeliny i korytarze powstałe w czasie wypiętrzania się masywu górskiego. Podobne formacje skalne oraz pieczary czekają w labiryncie skalnym na Blednych Skalach.

Miłośnikom militariów z pewnością przypadną do gustu podziemne forty twierdzy josefovskiej nieopodal Jaromieric. Ten system umocnień i korytarzy stworzony został w XVII wieku dla obrony przed Prusakami.

 • Jaskinie Morawskiego Krasu - ogromny podziemny system jaskiń z pięknymi formacjami skalnymi.
 • Diaklasy w Broumowie - labirynty szczelin i korytarzy skalnych.
 • Forty twierdzy josefowskiej - XVII-wieczne wojskowe korytarze podziemne.

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | Atrakcje dla rodzin

Wyjazd w okolice czeskiego pogranicza to wspaniała okazja na atrakcyjną rodzinną wycieczkę. Jednym z ciekawszych miejsc jest Park Bajek w czeskiej miejscowości Lhota niedaleko Litomierzyc. To idealne miejsce dla dzieci, w którym ożywają postacie z bajek, baśni i opowieści ludowych.

Podsumowanie

Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy to niezliczona liczba atrakcji czekających na odkrycie. Ciekawe miejsca w Czechach blisko granicy, jak zamki, pałace, jaskinie i malownicze miasteczka, zachęcają do odwiedzenia tego regionu. Czechy atrakcje blisko granicy to także niesamowite krajobrazy przyrody, skanseny i parki rozrywki dla całej rodziny.

W Czechach przy granicy czeka wiele atrakcji wpisanych na Listę UNESCO. Atrakcje w Czechach blisko granicy, jak forty josefowskie czy skalne miasto w Broumowie, zachwycają niepowtarzalnym charakterem. Atrakcje Czechy przy granicy i Atrakcje Czechy blisko granicy to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika przygód, historii, przyrody i rodzinnego odpoczynku.

Najczęstsze pytania

Najwygodniejszą opcją jest podróż samochodem, gdyż umożliwia to swobodne zwiedzanie rozmaitych atrakcji w regionie przygranicznym. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z pociągów kursujących w okolice Brna czy Ostrawy. Z niektórych miast w Polsce organizowane są również wycieczki objazdowe.

Idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę jest Park Bajek w Lhocie, gdzie ożywają postacie z baśni. Fajną opcją na aktywny wypoczynek są też parki linowe, takie jak Relik Rope Park koło Wysokiego Jesionka. Dzieciom z pewnością spodobają się jaskinie, skalne miasta czy place zabaw tematycznych.

Na poznanie najważniejszych miejsc w okolicach czesko-polskiego pogranicza warto zarezerwować sobie minimum 3-4 dni. Dzięki temu będzie można w spokoju zobaczyć zamki, pałace, malownicze miasteczka, jaskinie i cieszyć się naturalnymi krajobrazami. Urlop 7-10 dniowy pozwoli naprawdę dokładnie poznać ten region.

W większych miastach turystycznych oraz obiektach przygranicznych coraz więcej osób zna język angielski. Komunikacja może być jednak utrudniona na mniej uczęszczanych szlakach czy w małych miejscowościach. Dlatego dobrze jest wcześniej przygotować podstawowe zwroty w języku czeskim.

Z głównych atrakcji w regionie przygranicza na Liście UNESCO widnieją: Zamek Lednicko-Valticki, historyczne centra miast Telcza i Trzebicza, Ogród Kwiatowy w Kromierzyżu oraz położony nieco dalej Kutna Hora ze słynną Kaplicą Czaszek. Warto odwiedzić te wyjątkowe obiekty.

5 Podobnych Artykułów

 1. Metro w Kopenhadze - Jak jeździć, bilety, mapa, strefy | Przewodnik 2023
 2. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych plaż na Korfu, które warto odwiedzić
 3. Jak dojechać pociągiem z Bolonii do Rimini? Praktyczny przewodnik
 4. Kulinarna podróż na Cypr: Smakuj śródziemnomorskie smaki
 5. Gdzie warto lecieć na wakacje? Top 10 najpopularniejszych kierunków!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Teresa Duda
Teresa Duda

Jako podróżniczka z pasją dzielę się na blogu relacjami z moich wojaży po Europie i zakątkach świata. Opisuję najciekawsze miejsca, atrakcje oraz podaję praktyczne wskazówki organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły