Brama Brandenburska Berlin|Historia i ciekawostki

Brama Brandenburska Berlin|Historia i ciekawostki
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak26 października 2023 | 6 min

Brama Brandenburska Berlin to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli niemieckiej stolicy. Ta imponująca brama triumfalna została wzniesiona w XVIII wieku i od razu stała się ikoną miasta. Przetrwała burzliwe dzieje Berlina i do dziś przyciąga rzesze turystów. W artykule przedstawiamy najciekawsze fakty z historii Bramy Brandenburskiej i opisujemy, co warto zobaczyć w jej pobliżu.

Kluczowe wnioski:
  • Brama Brandenburska jest najsłynniejszą bramą triumfalną na świecie.
  • Została zbudowana w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa.
  • Brama była świadkiem wielu historycznych wydarzeń.
  • W jej pobliżu znajdują się liczne atrakcje turystyczne.
  • Co roku przyciąga ponad 5 milionów zwiedzających.

Brama Brandenburska Berlin - symbol miasta

Brama Brandenburska w Berlinie to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli niemieckiej stolicy. Potężna brama triumfalna górująca nadPlacem Paryża to obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty odwiedzającego Berlin. Brama Brandenburskajuż od ponad 200 lat jest ikoną miasta i jedną z najsłynniejszych bram triumfalnych na świecie.

Dlaczego akurat to miejsce stało się tak ważne dla Berlina? Jaka historia kryje się za imponującą fasadą Bramy Brandenburskiej? W poniższym artykule przybliżymy najciekawsze fakty z jej dziejów i opowiemy, co warto zobaczyć w najbliższej okolicy.

Co warto zobaczyć przy Bramie Brandenburskiej?

Sam monument to oczywiście kluczowa atrakcja tego miejsca, jednak w pobliżu znajduje się wiele innych ciekawych obiektów. Brama Brandenburska stanowi bramę wjazdową do historycznego centrum Berlina, tuż obok rozpościera się słynny Plac Paryski z charakterystyczną kolumnadą. W pobliżu zobaczymy też kilka ważnych instytucji, w tym ambasadę Francji i amerykańską Akademię Sztuk Pięknych.

Zaraz za Bramą Brandenburską ciągnie się reprezentacyjna aleja Unter den Linden, przy której znajdują się liczne muzea, teatry i obiekty historyczne. Spacerując nią dotrzemy m.in. do Muzeum Pergamońskiego czy Katedry Berlińskiej. Niedaleko stąd zlokalizowana jest też słynna Aleja Gwiazd, a w pobliżu - szereg parków, w tym Lustgarten i Tiergarten.

Pomnik ofiar holokaustu

W samym sercu stolicy, nieopodal Bramy Brandenburskiej, znajduje się Pomnik Ofiar Holokaustu. To jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Berlinie, upamiętniające miliony pomordowanych Żydów. Na terenie monumentu zobaczymy symboliczny labirynt i podziemne muzeum.

Historia powstania Bramy Brandenburskiej

Brama Brandenburska powstała na przełomie XVIII i XIX wieku z inicjatywy pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Jej budowa była elementem rozległych prac modernizacyjnych w Berlinie. Autorem projektu bramy triumfalnej był architekt Carl Gotthard Langhans.

Kamień węgielny pod budowę położono w 1788 roku. Prace budowlane trwały do 1791 roku, kiedy to ukończono główną bryłę bramy. W późniejszych latach monument był jeszcze rozbudowywany i upiększany rzeźbami.

Pierwotnie Brama Brandenburska nosiła nazwę Bramy Pokoju. Był to swego rodzaju symbol triumfu Prus po zakończeniu wojen z Austrią oraz symboliczny łuk triumfalny, wzorowany na starożytnych rzymskich łukach.

Przebudowa w XIX wieku

W XIX wieku, w związku z rosnącym znaczeniem Berlina, zdecydowano o rozbudowie i przebudowie Bramy Brandenburskiej. Dobudowano wtedy boczne przejścia, a także monumentalną kwadrygę u szczytu bramy. W kolejnych latach wieńczące ją posągi bogini zwycięstwa Wiktorii zastąpiono replikami.

Brama Brandenburska - najsłynniejsza brama triumfalna

Brama Brandenburska Berlin|Historia i ciekawostki

Dzięki swojej monumentalnej architekturze i bogatej symbolice Brama Brandenburska na stałe wpisała się do kanonu najsłynniejszych bram triumfalnych na świecie. Potężna konstrukcja z piaskowca ma niemal 70 metrów długości i jest zwieńczona imponującą kwadrygą.

Wzorowana na starożytnych łukach rzymskich, nawiązuje swoją formą do tradycji antycznej. Jednocześnie jest typowym przykładem architektury klasycyzmu. Dzięki temu harmonijnie łączy w sobie elementy historii i nowoczesności.

Brama Brandenburska stała się inspiracją dla wielu innych bram triumfalnych na całym świecie. Jej ślady odnajdziemy m.in. w Bramach Gwiazd w Parku Odkrywców w Warszawie czy Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Dlaczego Brama Brandenburska jest tak ważna?

Dlaczego to właśnie Brama Brandenburska stała się symbolem Berlina i jedną z jego największych atrakcji turystycznych? Kluczowe znaczenie mają tu zarówno walory artystyczne i historyczne bramy, jak i jej symboliczne przesłanie.

  • Jest arcydziełem architektury klasycystycznej i jednym z najpiękniejszych zabytków Berlina.
  • Stanowi świadectwo burzliwych dziejów miasta i niemieckiej historii.
  • Swoją monumentalną formą od stuleci góruje nad centrum Berlina.
  • Jest symbolem zjednoczenia Niemiec po upadku muru berlińskiego.
  • Co roku przyciąga miliony turystów z całego świata.

Brama Brandenburska na stałe wpisała się w krajobraz Berlina i wywarła ogromny wpływ na jego tożsamość. Trudno wyobrazić sobie stolicę Niemiec bez tej ikonicznej bramy triumfalnej.

Brama Brandenburska - najważniejsze informacje

Brama Brandenburska to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych i najważniejszych budowli Berlina. Przypomnijmy raz jeszcze najciekawsze fakty na jej temat:

Lokalizacja Paryżer Platz w Berlinie
Autor projektu Carl Gotthard Langhans
Lata budowy 1788-1791
Styl Klasycyzm
Wysokość 26 m
Długość 65,5 m

Monumentalna brama triumfalna od ponad 200 lat stanowi wizytówkę Berlina i najważniejszy symbol niemieckiej stolicy. Jej bogata historia i imponująca architektura przyciągają rokrocznie miliony zwiedzających z całego świata.

Podsumowanie

Brama Brandenburska Berlin to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina. Ta potężna brama triumfalna wznosząca się nad placem Paryża przyciąga rokrocznie rzesze turystów. W artykule przybliżyliśmy najciekawsze fakty z jej historii – od XVIII-wiecznych początków, przez burzliwe dzieje Berlina, po współczesność.

Zobaczyliśmy, że Brama Brandenburska od samego początku miała ogromne znaczenie dla tożsamości miasta. Jej monumentalna architektura nawiązuje zarówno do tradycji antycznej, jak i nowoczesności. Przetrwała liczne zawieruchy wojenne i stała się symbolem zjednoczenia Niemiec. Dziś co roku odwiedza ją ponad 5 milionów turystów.

Oprócz samej Bramy Brandenburskiej Berlin poleca też liczne atrakcje w najbliższej okolicy – od historycznej alei Unter den Linden, przez Pomnik Ofiar Holokaustu, po słynny Plac Paryski. Z pewnością każdy zwiedzający znajdzie tu coś dla siebie i będzie mógł poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił poznać ciekawostki i historię jednego z symboli Berlina. Brama Brandenburska na zawsze pozostanie ikoną niemieckiej stolicy i ważnym punktem na mapie każdego turysty.

5 Podobnych Artykułów

  1. Metro w Kopenhadze - Jak jeździć, bilety, mapa, strefy | Przewodnik 2023
  2. Grupowe bilety lotnicze z Infoloty: jak zarezerwować i oszczędzić
  3. Atrakcje Chania na Krecie: Jakie są najlepsze atrakcje w Chani na Krecie?
  4. Które restauracje w Białowieży serwują najlepsze lokalne dania?
  5. Budapesztańskie Metro: Podziemne tajemnice miasta
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email