Sztuka chodzenia po podziemiach: tajemnice historycznej kopalni Nowa Ruda

Sztuka chodzenia po podziemiach: tajemnice historycznej kopalni Nowa Ruda
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak26.12.2023 | 9 min.

Sztuka chodzenia po podziemiach to umiejętność eksplorowania ukrytych zakamarków Dawnej Kopalni Nowa Ruda. Te malownicze, pełne historii korytarze kryją w sobie wiele tajemnic. Oprowadzą Cię po nich doświadczeni przewodnicy, opowiadając o tradycjach górniczych regionu. Będzie to niezwykła lekcja kultury materialnej, dająca wgląd w trudy pracy górników. Na koniec czeka Cię regionalny posiłek w podziemnej restauracji. To wspaniała przygoda dla całej rodziny.

Oryginalne wyposażenie dawnych górników

Podczas zwiedzania Dawnej Kopalni Nowa Ruda można zobaczyć oryginalne wyposażenie i narzędzia, którymi posługiwali się górnicy. Są one nieodłączną częścią historii tego miejsca i pozwalają lepiej zrozumieć realia pracy w kopalni.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. lampy karbidowe, dzięki którym górnicy mogli poruszać się po ciemnych chodnikach. Karbid umieszczano w lampie, a po zalaniu go wodą wydzielał się gaz acetylenowy. Pod jego wpływem lampa jaśniała, oświetlając drogę pod ziemią. Jednak takie oświetlenie było dość słabe, więc lampy noszono w specjalnych hełmach z reflektorem.

Kolejnym charakterystycznym elementem były wozy drążone, czyli specjalne taczki do przewożenia urobku. Wykonane z drewna, posiadały obręcze z żelaza, dzięki czemu były wytrzymałe. Górnicy pchali te wozy wąskimi chodnikami, transportując wydobyty węgiel.

Mundury i inne akcesoria

Oprócz lamp i taczek, możemy zobaczyć także oryginalne mundury górnicze. Składały się one z kurtek, spodni i specjalnych butów. Ubrania te chroniły przed zimnem, wilgocią i zabrudzeniem. Niektóre eksponaty pokazują, jak ubrania z biegiem czasu ulegały zużyciu.

Do innych ciekawych akcesoriów należały np. okulary, które chroniły oczy przed pyłem węglowym. Były one niezbędne podczas pracy. Uzupełnieniem były także latarki naftowe czy specjalne hełmy z daszkiem, które noszono podczas wiercenia skał.

Podróż w głąb ziemi oryginalnym pociągiem

Jedną z najciekawszych atrakcji w Dawnej Kopalni Nowa Ruda jest możliwość przejażdżki prawdziwym, historycznym pociągiem górniczym. To niesamowite przeżycie, które pozwala poczuć klimat pracy pod ziemią.

Pociąg zabiera nas w podróż do wnętrza kopalni, sunąc wąskotorowymi torami w głąb chodników. Trasa liczy ok. 1 km w jedną stronę i prowadzi przez efektownie podświetlone tunele. Wagony pociągu są otwarte, więc podczas jazdy można podziwiać kamienną scenerię kopalni.

Przejażdżka takim historycznym pociągiem jest naprawdę wyjątkowa. Towarzyszy jej opowieść przewodnika o trudach pracy górników. Możemy poczuć się jak prawdziwi górnicy, wjeżdżający do pracy w podziemia.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wszystkie wagony pociągu wyposażone są w ławki, dzięki czemu podróż jest wygodna. Ponadto porusza się on z niewielką prędkością, więc jest bezpieczny nawet dla dzieci. Przed wyruszeniem w trasę, przewodnik szczegółowo instruuje, jak należy się zachować.

Jazda historycznym pociągiem to atrakcja, którą warto wpisać do planu zwiedzania. Pozwala poczuć wyjątkowy klimat Dawnej Kopalni Nowa Ruda i lepiej wczuć się w rolę górnika.

Czytaj więcej: Kalabria Tropea | Co zobaczyć, plaże, noclegi, dojazd | Poradnik 2023

Nieznane korytarze i komnaty do zwiedzania

Dawna Kopalnia Nowa Ruda to prawdziwy labirynt chodników i komnat. Niektóre z nich udostępnione są do zwiedzania, zaś inne pozostają zamknięte dla turystów. Jednak dzięki specjalnym wycieczkom można poznać również te mniej dostępne miejsca.

Wędrując podziemnymi korytarzami, możemy zaglądać do odrestaurowanych komnat, w których dawniej stacjonowały maszyny. Inne pomieszczenia służyły jako magazyny czy warsztaty. Część z nich pozostaje w stanie nienaruszonym i dokładnie oddaje realia epoki.

Oprowadzający opowiadają o roli poszczególnych komnat, pokazując w nich oryginalne sprzęty, lampy i inne pamiątki. Dają one wyobrażenie o codziennej pracy w kopalni.

Przygoda w mrocznych zaułkach

Specjalne wycieczki pozwalają również zwiedzić mniej znane części kopalni. Są to wąskie, kręte korytarze, prowadzące do odległych zakamarków. Choć trasa nie należy do najłatwiejszych, przewodnicy dopilnowują bezpieczeństwa uczestników.

Tego typu eskapady są świetną okazją do przeżycia niecodziennej przygody w labiryncie chodników. Można poczuć dreszczyk emocji, zwiedzając mroczne tunele kopalni i poznając jej najbardziej tajemnicze obszary.

Poznaj historię i tradycje górnicze regionu

Sztuka chodzenia po podziemiach: tajemnice historycznej kopalni Nowa Ruda

Wizyta w Dawnej Kopalni Nowa Ruda to świetna okazja, aby poznać historię górnictwa na Dolnym Śląsku. To miejsce pełne eksponatów i atrakcji, które przybliżają trudną pracę górników.

Możemy się tu dowiedzieć, jak wyglądała praca na dole od samego początku istnienia kopalni. Oprowadzający barwnie opowiadają o codziennych obowiązkach górników, pokazując przy tym oryginalne narzędzia i urządzenia. Poznajemy zatem realia pracy pod ziemią.

Kopalnia pielęgnuje również lokalne tradycje, np. organizując pokazy obsługi historycznych maszyn parowych. Odbywają się tu także imprezy kulturalne nawiązujące do górniczych zwyczajów. Wszystko po to, by podkreślić znaczenie górnictwa dla regionu.

„Poznając historię kopalni, lepiej rozumiemy naszą regionalną tożsamość” – przewodnik ze ścieżki edukacyjnej

Barbórka i inne święta

W grudniu obchodzona jest tu uroczyście Barbórka, czyli święto wszystkich górników. Organizowane są wówczas pokazy tradycyjnych obrzędów, połączone z poczęstunkiem regionalnych potraw.

Kopalnia pielęgnuje również pamięć o ważnych postaciach polskiego górnictwa. W specjalnie przygotowanych wystawach możemy poznać historie zasłużonych inżynierów czy dyrektorów kopalń.

Interaktywne warsztaty górnicze dla dzieci

Dawna Kopalnia Nowa Ruda to miejsce, które łączy edukację z rozrywką. Dla najmłodszych organizowane są tu interaktywne warsztaty górnicze, podczas których dzieci uczą się zawodu górnika.

W specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu odtworzono warunki pracy pod ziemią. Znajduje się tam m.in. makieta wyrobiska z tunelem i ścianą węglową. Dzieci posługują się replikami górniczych narzędzi, aby wydobyć węgiel z zastawionego pola.

Młodzi górnicy wcielają się w role operatorów wiertarek, którzy wiercą otwory strzałowe w skale. Następnie za pomocą młotków udaje im się odłupać fragmenty węgla. Do przewożenia urobku służą miniaturkowe wózki.

Zajęcia Zakres wiekowy
Warsztaty górnicze 5-10 lat
Wycieczki tematyczne 10+ lat

Wiedza w praktyce

Tego typu warsztaty pozwalają dzieciom zdobyć wiedzę o pracy w kopalni w praktyczny, angażujący sposób. Poprzez interakcję z replikami narzędzi i urządzeń poznają realia dawnego górnictwa. To świetne uzupełnienie zwiedzania podziemnej trasy turystycznej.

Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników. Starsze dzieci mogą wziąć udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, podczas których poznają bardziej złożone kwestie.

Smaki regionalnej kuchni w podziemnej restauracji

Po zwiedzaniu Dawnej Kopalni Nowa Ruda warto zatrzymać się w tutejszej restauracji, aby posmakować regionalnych specjałów. Lokal Zamkowy znajduje się w zabytkowym budynku nieopodal wejścia do podziemnej trasy.

W karcie znajdziemy dania kuchni polskiej z lokalnym akcentem, m.in. śląską roladę z modrą kapustą, gołąbki w sosie pomidorowym czy też zupę gulaszową. Dania przygotowywane są ze świeżych produktów, według tradycyjnych receptur.

Restauracja serwuje także znakomite wyroby cukiernicze, m.in. kołacze śląskie, makowce oraz słynne racuchy z jabłkami. Można tu również skosztować regionalnych napojów – piwa, nalewek owocowych i wód mineralnych.

  • Śląska rolada z modrą kapustą
  • Gołąbki w sosie pomidorowym
  • Zupa gulaszowa
  • Desery: kołacze, makowce, racuchy

Wystrój nawiązujący do górniczych tradycji

Wnętrze restauracji utrzymane jest w industrialnym, górniczym klimacie. Widać tu odniesienia do historii regionu, wyrażone poprzez elementy wystroju i dekoracje. Dopełniają je zdjęcia przedstawiające pracę w kopalni.

To ciekawe miejsce na posiłek, łączące smaczną kuchnię ze śląskim folklorem. Wizyta tu pozwoli poczuć klimat Dolnego Śląska i spróbować regionalnych specjałów.

Podsumowanie

Dawna Kopalnia Nowa Ruda to wyjątkowe miejsce, łączące w sobie edukację, historię i rozrywkę. Podczas wizyty można zanurzyć się w górniczej przeszłości regionu, odkrywając zapomniane już tradycje. Liczne atrakcje, od podróży zabytkowym pociągiem po interaktywne warsztaty, sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Spacerując wąskimi korytarzami dawnej kopalni, nie sposób oprzeć się uczuciu zadumy. Te chropowate ściany pamiętają ciężką pracę wielu pokoleń górników. Ich trud i poświęcenie warte są pielęgnowania i szacunku. Dlatego tak ważne jest zachowanie materialnych śladów przeszłości górniczej dla przyszłych generacji.

Kopalnia Nowa Ruda pełni również istotną rolę społeczną i kulturową, będąc ważnym ośrodkiem pielęgnowania lokalnych tradycji. Organizowane tu uroczystości, jak Barbórka, pozwalają mieszkańcom poczuć dumę ze swojego górniczego dziedzictwa. To barwne święto na stałe wpisało się w kalendarz imprez regionu.

Podsumowując, warto tu zajrzeć choćby po to, by na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. Dawna Kopalnia Nowa Ruda to prawdziwa perła na turystycznej mapie Dolnego Śląska, która ma wiele do zaoferowania każdemu odwiedzającemu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych plaż na Korfu, które warto odwiedzić
  3. Jak dojechać pociągiem z Bolonii do Rimini? Praktyczny przewodnik
  4. Kulinarna podróż na Cypr: Smakuj śródziemnomorskie smaki
  5. Gdzie warto lecieć na wakacje? Top 10 najpopularniejszych kierunków!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły