Praga: Odkryj tajemnice zabytkowego serca Europy

Praga: Odkryj tajemnice zabytkowego serca Europy
Autor Damian Szulc
Damian Szulc23.03.2024 | 11 min.

Praga co zwiedzić, to pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących wycieczkę do tego niezwykłego miasta. Stolica Czech zachwyca zabytkową architekturą, malowniczymi uliczkami i niepowtarzalnym klimatem. Ta perła Europy Środkowej kryje w sobie liczne tajemnice, które warto odkryć podczas zwiedzania. Zapraszam do poznania najciekawszych atrakcji Pragi, które sprawią, że Twoja podróż będzie niezapomnianą przygodą.

Kluczowe wnioski:
 • Praga słynie z pięknych zabytków, takich jak Zamek Praski, Katedra św. Wita i słynny Zegar Astronomical.
 • Miasto zachwyca malowniczymi dzielnicami, w tym Miastem Starówką i Małą Straną, które bez wątpienia trzeba zobaczyć.
 • W Pradze znajduje się wiele ciekawych muzeów, w tym Muzeum Piwa i czeskiej kultury piwnej.
 • Warto spróbować tradycyjnej czeskiej kuchni i słynnych przysmaków, takich jak knedliki czy smażony ser.
 • Praga oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny, w tym zabawy w lunaparkach i parki rozrywki.

Najpiękniejsze miejsca w Pradze co zwiedzić dla turystów

Zabytkowa Praga zachwyca turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym urokiem. Co można zwiedzić w tym pięknym mieście? Przede wszystkim warto zobaczyć słynny Zamek Praski na Wzgórzu Hradczańskim, który przez wieki był siedzibą władców Czech. Ten imponujący kompleks architektoniczny obejmuje Katedrę św. Wita, Pałac Królewski oraz liczne budynki, dziedzińce i ogrody.

Kolejnym must-see jest Rynek Staromiejski ze słynnym Zegarem Astronomicznym. Ta średniowieczna dzielnica rozpala wyobraźnię każdego turysty. Wąskie, brukowane uliczki, stylowe kamieniczki i przepiękne kościoły tworzą niepowtarzalny klimat. Na Rynku znajdziesz także słynną Kaplicę Betlejemską związaną z postacią Jana Husa.

Prawdziwym symbolem Pragi jest Most Karola, który łączy Stare Miasto z Małą Straną. Ta gotycka budowla, ozdobiona licznymi rzeźbami świętych, oferuje niezapomniany widok na Zamek Praski i świątynie znajdujące się po obu stronach Wełtawy. Warto też zwiedzić Mościce, czyli żydowską dzielnicę z niezwykle ciekawą synagogą i cmentarzem.

Najbardziej popularne zabytki w Pradze

Wśród turystów największą popularnością cieszą się takie atrakcje jak Zamek Praski, Most Karola, Rynek Staromiejski ze Zegarem Astronomicznym, a także Synagoga Staronowa, Ogród Petrin ze słynną wieżą widokową i Klasztor na Strahowie. To miejsca obowiązkowe dla każdego, kto odwiedza stolicę Czech.

Nie można też pominąć dzielnicy Hradczany z jej pięknymi pałacami, ogrodami i przepięknymi kościołami. Warto też odwiedzić Małostranskie Namiesti - małe ryneczki i przytulne kafejki zachęcają do delektowania się czeską atmosferą. Miłośnicy kultury powinni zobaczyć Teatr Narodowy, a wielbiciele muzeów - Muzeum Narodowe.

Praga co zwiedzić z dzieckiem - najlepsze atrakcje rodzinne

Praga to fantastyczne miejsce na rodzinną wycieczkę. Co można zwiedzić z maluchami? Z pewnością niezapomnianą atrakcją będzie Ogród Zoologiczny, który zachwyca dużą różnorodnością zwierząt oraz przyjaznym otoczeniem. Równie ciekawą propozycją jest Ogród Botaniczny ze świetnie zaaranżowanymi ekspozycjami roślinnymi oraz strefą edukacyjną dla dzieci.

Jeśli pogoda dopisuje, warto wybrać się do Parku Regno Rozkoszy, gdzie znajduje się wspaniały lunapark z licznymi kolejkami górskimi, karuzelami i innymi atrakcjami. Obok parku rozrywki znajduje się także duże oceanarium SeaWorld z bogatą kolekcją zwierząt morskich.

„Praga to miasto idealne na rodzinną wycieczkę. Moje dzieci były zachwycone zabytkami, atrakcjami i ciekawą historią" - turystka z Warszawy

Warto też odwiedzić Muzeum Zabawek, które zachwyci kolekcją starych lalek, misiów i innych zabawek. Milusińscy będą zachwyceni zwiedzaniem starych kamienic z miniaturowymi postaciami lalkowych mieszkańców. Bez wątpienia spodoba im się także spacer wzdłuż Wełtawy oraz przejażdżka jedną z turystycznych kolejek lub tramwajów.

Ciekawe atrakcje dla dzieciaków

Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty w Muzeum Techniki, gdzie mogą podziwiać dawne maszyny, pojazdy i urządzenia. Nie można też zapomnieć o Muzeum Lego, w którym z klocków buduje się wspaniałe dzieła architektoniczne. Sporym powodzeniem cieszy się również Park Mirakulum - miejsce dedykowane zabawom i eksperymentom naukowym.

Popularne atrakcje dla dzieci w Pradze
Ogród Zoologiczny Ogród Botaniczny
Park Rozrywki Reino Oceanarium SeaWorld
Muzeum Zabawek Przejażdżki tramwajami
Muzeum Techniki Muzeum Lego
Park Mirakulum Miniaturowe Miasto

Widać zatem, że Praga co zwiedzić z dziećmi oferuje mnóstwo ciekawych propozycji. Wystarczy dobrze zaplanować wycieczkę, by wszyscy domownicy byli usatysfakcjonowani i pełni niezapomnianych wrażeń.

Praga zwiedzanie nocą - magiczne zabytki o zmierzchu

Praga po zmroku przybiera zupełnie inny, baśniowy charakter. Co można zwiedzić w stolicy Czech wieczorową porą? Jedną z największych atrakcji jest z pewnością Rynek Staromiejski ze słynnym Zegarem Astronomicznym. Około godziny 21 nad placem rozlega się dźwięk dzwonów, a zegar rozpoczyna niesamowite przedstawienie - ruchome figurki odgrywają barwny spektakl.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć po zmroku, jest Most Karola. Ta gotycka budowla o zmierzchu zachwyca baśniową iluminacją i magicznym oświetleniem rzeźb świętych zdobiących całą konstrukcję. Most robi wtedy nie mniejsze wrażenie niż oświetlony kompleks Zamku Praskiego, który również prezentuje się wyjątkowo efektownie.

 • Rynek Staromiejski ze spektaklem na Zegarze Astronomicznym
 • Most Karola z baśniowym oświetleniem i iluminacją
 • Widok na oświetlony kompleks Zamku Praskiego
 • Przechadzki po nastrojowych uliczkach Starego Miasta
 • Wieczorne rejsy statkami po Wełtawie

Nie można też zapomnieć o spacerze przez Stare Miasto, którego kamieniczki, brukowane uliczki i zaułki w blasku latarni tworzą niepowtarzalny, klimatyczny nastrój. Wieczorową porą można także wybrać się na rejs statkiem po Wełtawie i podziwiać podświetlane zabytki z zupełnie innej perspektywy.

Najlepsze lokale i kluby nocne

Po zmroku Praga ożywa także dzięki licznym klubom, pubykom i restauracjom. Miejscowi chętnie spotykają się na Placu Wacława oraz w okolicach Rynku Staromiejskiego, aby spędzać czas w okolicznych kawiarniach, browarkach i klubach muzycznych. Miłośnicy nocnego życia z pewnością odnajdą swoje ulubione miejsca w tej tętniącej życiem części miasta.

Praga plan zwiedzania na weekend - 2 dni w sercu Europy

Zdjęcie Praga: Odkryj tajemnice zabytkowego serca Europy

Jeżeli masz jedynie weekend, aby zwiedzić Pragę, co warto zobaczyć koniecznie w tym czasie? Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zaplanowana trasa, która pozwoli Ci odwiedzić wszystkie kluczowe miejsca bez pośpiechu. Zacznij zwiedzanie od Rynku Staromiejskiego z XIV-wiecznym Zegarem Astronomicznym i Kościołem Marii Panny przed Tynem.

Następnie udaj się w kierunku Zamku Praskiego, po drodze podziwiając Mościce - żydowską dzielnicę oraz Katedrę św. Wita na Wzgórzu Hradczańskim. Po obejrzeniu zamkowego kompleksu zejdź na Mały Rynek i przejdź Mostem Karola na drugą stronę Wełtawy, by zobaczyć Malą Stranę z jej pięknymi uliczkami, ogrodami i kościołami.

Drugiego dnia możesz zobaczyć pozostałe zabytki, takie jak Klasztor na Strahowie, Ogród Petrin ze słynną Wieżą Eiffla czy Muzeum Lego i Techniki (jeśli podróżujesz z dziećmi). Nie przepuść też okazji na szaloną przejażdżkę turystycznym tramwajem po mieście lub rejs statkiem po Wełtawie.

Dzień 1 Dzień 2
Rynek Staromiejski Klasztor na Strahowie
Żydowska dzielnica Mościca Ogród Petrin z Wieżą
Katedra św. Wita Muzeum Lego/Techniki
Zamek Praski Przejażdżka tramwajem
Mała Strana, Most Karola Rejs po Wełtawie

Oczywiście plan ten możesz dowolnie modyfikować i rozszerzać zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. Pamiętaj jedynie, by dobrze rozplanować sobie czas i nie przemęczać się nadmiarem atrakcji na raz.

Praga co zwiedzić w jeden dzień - najciekawsze zabytki

Masz zaledwie jeden dzień na zwiedzanie Pragi? Nic nie szkodzi, co można zobaczyć w tak krótkim czasie? Kluczem jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich najważniejszych punktów na mapie, aby łatwo było je ze sobą połączyć w logiczną trasę spacerową.

Na początek koniecznie zajrzyj na Rynek Staromiejski, gdzie oprócz zabytkowej zabudowy i słynnego Zegara Astronomicznego zobaczysz również Kościół Marii Panny przed Tynem. Niedaleko stamtąd znajduje się Mościca - dawna żydowska dzielnica z niezwykłą synagogą i starym cmentarzem.

Z Mościc możesz udać się w kierunku Zamku Praskiego, po drodze podziwiając Katedrę św. Wita na wzgórzu. Obejrzyj koniecznie piękne budynki kompleksu zamkowego, a następnie przejdź Mostem Karola na drugą stronę Wełtawy, by zobaczyć malowniczą dzielnicę Mała Strana z jej kościołami i ogrodami.

Jeżeli zostanie Ci trochę czasu, możesz zajrzeć do Ogrodu Petrina ze słynną miniaturową wieżą Eiffla. Wspaniale będzie też wybrać się na rejs statkiem po Wełtawie, by podziwiać wszystkie zabytki z zupełnie innej perspektywy.

Propozycja trasy na jeden dzień

 • Rynek Staromiejski z Kościołem Marii Panny przed Tynem
 • Dzielnica Mościce z synagogą i żydowskim cmentarzem
 • Wzgórze Hradczańskie z Katedrą św. Wita
 • Zwiedzanie Zamku Praskiego
 • Przejście Mostem Karola na Małą Stranę
 • Opcjonalnie: Ogród Petrin i rejs statkiem po Wełtawie

Taka trasa pozwoli Ci w ciągu jednego dnia zobaczyć kwintesencję praskich zabytków. Oczywiście będziesz musiał nastawić się na intensywne tempo zwiedzania, ale z pewnością doświadczysz wszystkich największych atrakcji tego pięknego miasta.

Ciekawe obiekty w Pradze - sekrety słynnych atrakcji

Każdy turysta odwiedzający Pragę z pewnością zwiedzi słynne zabytki, takie jak Zamek Praski, Rynek Staromiejski czy Most Karola. Jednak stolica Czech kryje w sobie wiele innych, mniej znanych, ale niezwykle ciekawych miejsc. Co można zwiedzić poza głównymi szlakami turystycznymi?

Wielką popularnością wśród miłośników czeskiego browaru cieszy się Klasztor na Strahowie. Ten dawny klasztor benedyktynów słynie nie tylko z przepięknej architektury, ale także z własnego browaru, w którym można skosztować doskonałych, klasztornych piwów oraz posmakować tradycyjnej czeskiej kuchni.

Na uwagę zasługuje również dawny gmach Browaru Mieszczańskiego na Starym Mieście. Ta piękna budowla z drewnianą konstrukcją powstała w XVI wieku i obecnie mieści się w niej restauracja, gdzie można spróbować czeskich specjałów oraz napić się doskonałego piwa. Dodatkową atrakcją jest bogata ekspozycja poświęcona historii browaru i tradycji warzenia piwa w Czechach.

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić niezwykle ciekawe mniejsze galerie znajdujące się na Placu Wacława, na przykład Dům U Kamenného Zvonu z kolekcją malarstwa i rzeźby czeskiej oraz Galeria Hollarova z wystawami grafiki artystycznej. W jednej z modnych dzielnicy Pragi, Vinohradach, znajduje się także Muzeum Zabawek, które zachwyci nie tylko najmłodszych turystów.

"Praga to miasto, które wciąż zaskakuje. Po wielokrotnych wizytach odkryłem wiele tajemnych zakątków i niesamowitych miejsc" - miłośnik czeskiej architektury

Wielkim hitem wśród turystów są także Piwnice Żeliwne, czyli dawne piwnice i jaskinie powstałe pod koniec XV wieku na skutek wydobywania żelaza. Obecnie jest to obiekt turystyczny z wieloma atrakcjami, w tym labiryntem korytarzy wykonanych w litej skale.

Tajemne przejścia i przejścia

Również na powierzchni miasta kryje się wiele ciekawostek. Jednymi z ciekawszych obiektów są zabytkowe pasaże łączące praskie kamienice. Najsłynniejszymi z nich są słynny przesmyk Můstek oraz monumentalna Pasáž Światowicka. Oprócz nich jest jeszcze kilkanaście takich tajemnych przejść i przesmyków, które warto poznać podczas zwiedzania Pragi z dala od głównych szlaków turystycznych.

Podsumowanie

Stare powiedzenie mówi, że w Pradze co zwiedzić jest pełno pięknych zabytków i atrakcji. Faktycznie, stolica Czech rozpieszcza turystów mnogością miejsc wartych odwiedzenia. Co można zobaczyć podczas wycieczki do tego magicznego miasta? Listę największych hitów otwierają takie perełki jak Rynek Staromiejski, Most Karola, Zamek Praski czy malownicza Mała Strana.

Jednak co warto zwiedzić w Pradze poza najsłynniejszymi obiektami? Czeskie miasto zachwyca także mniej rozpoznawalnymi, ale niezwykle ciekawymi miejscami, takimi jak Klasztor na Strahowie, dawne browary mieszczańskie czy tajemnicze podziemne piwnice i przejścia. Lublin co zwiedzić? Praga bez wątpienia ma więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać. Wystarczy dobrze zaplanować trasę, by odkryć wszystkie jej tajemnice.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
 3. Albania - Bałkańska perła: Czy warto poznać jej sekrety?
 4. Top 5 festiwali w Belgii: Tomorrowland, Zythos Beer Festival i inne!
 5. Barcelona: Przewodnik po katalońskiej metropolii
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian Szulc
Damian Szulc

Jestem kucharzem zawodowym, autorem książek kulinarnych. Na blogu dzielę się regionalnymi przepisami z różnych stron świata, jakie poznałem podczas licznych podróży.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email