W Słowacji główną walutą jest euro (EUR), które zastąpiło koronę słowacką (SKK) od 1 stycznia 2009 roku. Zmiana ta była znaczącym krokiem w integracji Słowacji z Unią Europejską. Przelicznik w momencie wprowadzenia euro wynosił 1 EUR = 30,126 SKK.
Euro funkcjonuje w postaci banknotów o nominałach od 5 do 500 euro oraz monet od 1 centa do 2 euro. Jest to jedyna oficjalna waluta akceptowana powszechnie w kraju.
Najważniejsze informacje:- Euro jest jedyną oficjalną walutą w Słowacji
- Wymiana korony słowackiej na euro nastąpiła w 2009 roku
- Banknoty występują w 7 nominałach (5-500 EUR)
- Monety dostępne są w 8 nominałach (1 cent - 2 EUR)
- Płatności kartą nie są akceptowane wszędzie - warto mieć gotówkę
- W niektórych przygranicznych miejscach można spotkać się z akceptacją złotówek, ale jest to rzadkość
Aktualna waluta na Słowacji w 2024
Jaka waluta na Słowacji? Od 1 stycznia 2009 roku oficjalną walutą jest euro na Słowacji. Zastąpiło ono koronę słowacką przy kursie wymiany 1 EUR = 30,126 SKK. Proces wprowadzania nowej waluty przebiegł sprawnie i został zakończony sukcesem.
Jakie pieniądze w Słowacji są najpowszechniej akceptowane? Euro jest jedyną oficjalną walutą akceptowaną w całym kraju. W praktyce inne waluty nie są przyjmowane w codziennych transakcjach.
Nominały euro używane w Słowacji
System monetarny waluty na Słowacji euro jest prosty i przejrzysty. Składa się z banknotów i monet o różnych nominałach, które są takie same jak w innych krajach strefy euro.
Banknoty euro | Monety euro |
5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro | 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1, 2 euro |
W codziennym użytku najczęściej spotykane są banknoty do 100 euro oraz wszystkie nominały monet.
Czytaj więcej: Płatności w Turcji: jaką walutą płacić i gdzie wymieniać pieniądze
Jak płacić podczas pobytu na Słowacji
Słowacja płatności gotówką akceptuje wszędzie, jednak karty płatnicze nie są przyjmowane we wszystkich miejscach. Szczególnie w mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie gotówkę.
- Zawsze sprawdzaj, czy dane miejsce akceptuje karty przed zakupem
- Noś przy sobie mniejsze nominały na drobne wydatki
- W restauracjach możesz płacić zarówno gotówką, jak i kartą
- Napiwki możesz zostawiać w gotówce lub dodać przy płatności kartą
Płatności kartą na Słowacji
Karty płatnicze są powszechnie akceptowane w większych miastach i punktach turystycznych. Terminal płatniczy znajdziemy w większości sklepów, restauracji i hoteli. Płatności zbliżeniowe są standardem w całym kraju.
Limity płatności zbliżeniowych są takie same jak w innych krajach strefy euro. Prowizje za płatności kartą zależą od warunków ustalonych przez bank wydający kartę.
Wymiana walut i bankomaty
Wymiana pieniędzy na Słowacji jest możliwa w kantorach, bankach i niektórych hotelach. Bankomaty są łatwo dostępne w miastach i większych miejscowościach turystycznych. Warto korzystać z bankomatów należących do znanych banków, unikając tych niezależnych.
Euro na Słowacji kurs wymiany w kantorach może się różnić. W bankomatach prowizje za wypłatę zależą od banku wydającego kartę, warto sprawdzić je przed wyjazdem.
Historia waluty słowackiej
Korona słowacka była oficjalną walutą od powstania niepodległej Słowacji w 1993 roku. Przez 15 lat służyła jako podstawowy środek płatniczy w kraju. Była podzielona na 100 halerzy i występowała w różnych nominałach banknotów i monet.
31 grudnia 2008 roku korona słowacka zakończyła swój żywot jako oficjalna waluta. Proces wymiany był dobrze zorganizowany i przebiegł sprawnie. Mieszkańcy mogli wymieniać stare banknoty do końca 2009 roku, a monety do czerwca 2009 roku.
Najważniejsze informacje o walucie i płatnościach na Słowacji
Euro jest jedyną oficjalną walutą na Słowacji od 2009 roku, zastępując wcześniejszą koronę słowacką. System płatniczy opiera się na banknotach od 5 do 500 euro oraz monetach od 1 centa do 2 euro.
Podczas pobytu na Słowacji warto mieć przy sobie zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą. Choć karty są powszechnie akceptowane w większych miastach, w mniejszych miejscowościach może być konieczna płatność gotówką.
Wymiana pieniędzy jest możliwa w kantorach, bankach i bankomatach, które są łatwo dostępne w większości lokalizacji. Przed wyjazdem warto sprawdzić prowizje swojego banku za wypłaty i płatności kartą za granicą.