Kotor w Czarnogórze | Co warto zobaczyć i zwiedzić w 2022

Kotor w Czarnogórze | Co warto zobaczyć i zwiedzić w 2022
Autor Teresa Duda
Teresa Duda26.10.2023 | 10 min.

Kotor Czarnogóra to malowniczo położone nadmorskie miasto w Czarnogórze, które zachwyca turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Otoczone górami i morzem, kryje w sobie wiele skarbów - zabytkowe Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, wspaniałe plaże i trasy trekkingowe wokół Zatoki Kotorskiej oraz twierdza św. Iwana z niezwykłym widokiem. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca i atrakcje, które koniecznie musisz zobaczyć i zwiedzić podczas wycieczki do Kotoru w 2022 roku.

Kluczowe wnioski:
 • Stare Miasto Kotor ze wspaniałymi zabytkami to obowiązkowy punkt zwiedzania.
 • Warto wybrać się na rejs po Zatoce Kotorskiej i popływać do wysepek na morzu.
 • Z tarasu widokowego twierdzy św. Iwana rozpościera się fantastyczny widok.
 • Okolice Kotoru to raj dla miłośników trekkingu i wędrówek górskich.
 • Plaże wokół zatoki zachęcają do kąpieli w krystalicznie czystej wodzie.

Stare Miasto Kotor - historia i zabytki

Stare Miasto Kotor to serce tego malowniczego nadmorskiego miasta w Czarnogórze. Jego historia sięga czasów rzymskich, kiedy to w III wieku p.n.e. powstała tutaj osada o nazwie Acruvium. W średniowieczu Kotor, leżący przy szlakach handlowych, odgrywał ważną rolę w wymianie towarowej i kulturowej między Europą Zachodnią a Lewantem. Dzięki temu miasto szybko się bogaciło i rozkwitało. W tym czasie, bo w XII wieku, Kotor został otoczony potężnymi, aż 4,5-metrowej grubości murami obronnymi z trzema bramami - główną Bramą Morską, Bramą Północną i Bramą Gurdić. Te imponujące fortyfikacje chroniły miasto przed najazdami i oblężeniami. Do dzisiaj zachowało się aż dwie trzecie pierwotnego, średniowiecznego obwarowania.

Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami Starego Miasta, co chwila natkniemy się na wspaniałe zabytki świadczące o dawnej świetności Kotora. Wśród najcenniejszych znajdują się liczne kościoły i klasztory. Najsłynniejsze to katedra św. Tryfona - patrona miasta, cerkiew św. Łukasza z XII wieku oraz prawosławny kościół św. Mikołaja. Warto zajrzeć też do gotyckiego Kościoła św. Marii z wieżą zegarową, a także do najstarszej budowli w Kotorze - pocysterskiego klasztoru św. Pawła. Stare Miasto kryje też wiele okazałych pałaców świadczących o bogactwie dawnych, szanowanych rodów mieszczańskich i arystokratycznych. Najpiękniejsze z nich to Pałac Grgurina, Pałac Pima, Pałac Bizanti i Pałac Drago. Ich elewacje zdobione są erkerami, arkadami, kolumnami i rzeźbami. Niezwykłą atrakcją jest też przechadzka po miejskich murach obronnych, z których podziwiać można wspaniałe widoki na okolicę.

Muzea w Starym Mieście Kotor

Spragnieni wiedzy historycznej turyści powinni odwiedzić muzea w Starym Mieście, które w ciekawy sposób prezentują dzieje i kulturę Kotora. W Pałacu Grgurina mieści się Muzeum Morskie eksponujące zbiory związane z bogatą tradycją marynistyczną miasta. Z kolei w Pałacu Bizanti jest Muzeum Archeologiczne, gdzie podziwiać można liczne znaleziska, w tym ceramikę, monety, broń i biżuterię z wielu epok. Warto również zajrzeć do galerii sztuki Czarnogóry mieszczącej się w Pałacu Pima.

Plaże i kąpieliska wokół Zatoki Kotorskiej

Kotor położony jest nad malowniczą Zatoką Kotorską, która rozciąga się pomiędzy pasmami gór Orjen i Lovćen. To idealne miejsce do wypoczynku na plaży podczas upalnych dni. Wokół zatoki znajduje się wiele żwirowych i kamienistych plaż, często zacienionych przez otaczającą zieleń. Niektóre plaże są miejskie, inne bardziej kameralne, położone w zatoczkach. Do najbardziej znanych należą miejskie plaże Žanjići oraz Jadranski, a także plaża Pržno w przyległej miejscowości o tej samej nazwie.

Plaże wokół Kotora słyną ze swoich krystalicznie czystych wód w kolorze błękitu i zieleni. latem turyści masowo przyjeżdżają tu, aby się zażywać morskich kąpieli i słońca. Nie brakuje wypożyczalni leżaków i parasoli. Można skorzystać także z licznych barów i restauracji położonych wzdłuż linii brzegowej, oferujących dania kuchni śródziemnomorskiej oraz lokalnych przekąsek. Spragnieni mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z oferty sportów wodnych - nurkowania, kajakarstwa, windsurfingu i innych.

Plaże w Kotornie to doskonałe miejsca na wypoczynek po całym dniu zwiedzania. Można się tu zrelaksować, popływać w morzu i podziwiać wspaniałe widoki na górzyste otoczenie i zabytkowe miasto Kotor.

Czytaj więcej: Najlepsze plaże w Lizbonie 2023 | WTOP 10

Wyprawa na twierdzę św. Iwana nad Kotorem

Jedną z największych atrakcji Kotora jest wyprawa na pobliską Twierdzę św. Iwana (San Giovanni). Ta potężna forteca wzniesiona została na szczycie stromego wzgórza ponad miastem już w IX wieku. Stanowiła bardzo ważny punkt obrony przed najazdami. W ciągu wieków była wielokrotnie rozbudowywana i udoskonalana. Posiada rozległe, kilkupoziomowe podziemia z wąskimi korytarzami i niewielkimi izbami.

Aby dostać się do twierdzy, trzeba pokonać stromą, serpentynową ścieżkę liczącą aż 1350 stopni! Jest to dość wymagająca, kilkudziesięciominutowa wspinaczka. Podczas wejścia można jednak podziwiać coraz to piękniejsze widoki na Zatokę Kotorską i miasto. Z górnych tarasów widokowych twierdzy roztacza się już zupełnie zapierający dech panorama - aż chce się wykonywać niezliczone ilości zdjęć.

Wizyta w Twierdzy św. Iwana to absolutny must-see podczas pobytu w Kotorze. To wręcz magiczne miejsce, pozwalające poczuć ducha historii i podziwiać okolicę z lotu ptaka. W drodze powrotnej do miasta dobrze jest zatrzymać się w jednej z górskich restauracji na zasłużony posiłek i lokalne wino.

Rejs po Zatoce Kotorskiej i wyspy na morzu

Kotor w Czarnogórze | Co warto zobaczyć i zwiedzić w 2022
„Uważam Zatokę Kotorską za najpiękniejszą zatokę śródziemnomorską. Nawet Neapol nie ma tak olśniewającego widoku jak ten, który roztacza się z wierzchołka góry Lovćen.”

Te słowa cesarzowej Marii Teresy dobrze oddają wyjątkowość Zatoki Kotorskiej. Nic dziwnego, że rejs statkiem po tych malowniczych wodach jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Kotorze. Wypływając z portu, mijamy kolejne urocze miejscowości i miasteczka - Dobrotę, Perast, Risan, aż po Herceg Novi u wejścia do zatoki. Wokół wznoszą się strome, skaliste góry. Na horyzoncie majaczą liczne wysepki na błękitnym morzu.

Podczas rejsu warto zatrzymać się na dwóch słynnych wyspach na Zatoce Kotorskiej. Pierwszą z nich jest Wyspa NMP z klasztorem, najważniejszym sanktuarium katolickim w tym rejonie. Drugą wyspą jest urocza miasteczko Perast ze swymi barokowymi kościołami. To absolutna perełka, która zachwyca pięknem i spokojem. Rejs po Zatoce Kotorskiej pozwala poczuć magię tego miejsca i zakochać się w nim bez pamięci.

Najlepsze trasy trekkingowe wokół Kotoru

Okolice Kotora to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu i górskich wędrówek. Wznoszące się tutaj pasma górskie oferują wiele malowniczych szlaków o różnym stopniu trudności. Oto kilka propozycji najciekawszych tras trekkingowych w pobliżu miasta:

 • Szlak na szczyt Vrmac (765 m n.p.m.) - wspinaczka zajmuje ok. 3 godziny w jedną stronę. Roztaczają się stąd niesamowite widoki na Zatokę Kotorską i Adriatyk.
 • Wędrówka do wąwozu Kotor (Kotorska rijeka) - dziki, kręty kanion pośród gór Orjen. Czas przejścia - ok. 4 godziny.
 • Szlak na szczyt Lovćen (1657 m) - z Kotora to całodniowa, wymagająca wyprawa. Z góry widać prawie całą Czarnogórę i Adriatyk.

Przełęcz Krstac umożliwia przejście z Kotory na drugą stronę pasma Orjen. Stamtąd można kontynuować trekking m.in. w kierunku szczytu Subra (2045 m). Okolice miasta oferują zatem wspaniałe szlaki górskie dla każdego poziomu zaawansowania. Gwarantują one niezapomniane wrażenia i magiczne widoki.

Park Narodowy Lovćen i jezioro Crno z Kotora

Górujące nad Kotorem pasmo Lovćen kryje w sobie wiele przyrodniczych skarbów. Centralną jego część obejmuje Park Narodowy Lovćen, będący symbolem Czarnogóry. Jest to obszar o wyjątkowo bogatej różnorodności biologicznej - rosną tu dęby, buki, klony i wiele endemicznych gatunków roślin. Żyją tu dzikie kozice, kuny, lisy, wilki, a nawet ryś iż niedźwiedź brunatny. Park przecinają liczne szlaki turystyczne, z których podziwiać można malownicze widoki.

Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Lovćen jest jezioro Crno położone na wysokości 1050 m n.p.m. To najgłębsze jezioro w Czarnogórze, sięgające aż 146 metrów głębokości. Otaczają je strome, porośnięte lasem zbocza gór, co potęguje wrażenie dzikości tego miejsca. Nad brzegiem jeziora wznosi się symboliczny mauzoleum dynastii Petroviciów. Dojazd z Kotora do jeziora zajmuje około godziny. Jest to zatem wspaniały pomysł na wycieczkę połączoną z górską wędrówką.

Park Narodowy Lovćen to prawdziwa perła przyrodnicza Czarnogóry. Jego dzika, pierwotna przyroda stanowi doskonałe uzupełnienie i kontrast dla nadmorskich krajobrazów Kotora.

Podsumowanie

Kotor Czarnogóra to prawdziwa perła Czarnogóry, która urzeka niepowtarzalnym połączeniem historii, kultury i natury. Spacerując brukowanymi uliczkami Starego Miasta, otoczonego potężnymi murami, co krok natrafiamy na średniowieczne kościoły, klasztory i pałace. Z tarasów widokowych roztaczają się przepiękne panoramy Zatoki Kotorskiej i gór. Koniecznie trzeba wybrać się też na rejs statkiem wśród malowniczych wysepek. Fani trekkingu znajdą tu wiele szlaków, a na plażach wokół miasta można odpocząć kąpiąc się w krystalicznie czystej wodzie. Kotor to po prostu wymarzone miejsce na wakacje pełne wrażeń.

Kotor w Czarnogórze oferuje turystom niezliczone atrakcje i jest obowiązkowym punktem na mapie tego kraju. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy kultury i historii, jak i fani aktywnego wypoczynku oraz podziwiania piękna natury. Gorąco polecamy spędzenie urlopu w Kotorze, który na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

Czarnogóra Kotor to prawdziwa perła Adriatyku, która zachwyca swym urokiem. Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, twierdza św. Iwana, rejs po Zatoce Kotorskiej, plaże i szlaki trekkingowe - to tylko niektóre z licznych atrakcji. Miasto ma też bogatą historię i kulturę, o czym świadczą wspaniałe zabytki. Gorąco polecamy odwiedzenie Kotora, który jest obowiązkowym punktem na mapie Czarnogóry.

Kotor Co zobaczyć - to pytanie zadaje sobie każdy turysta przybywający do tego malowniczego miasta w Czarnogórze. Odpowiedź brzmi: w Kotorze jest tak wiele niezwykłych miejsc, że trudno je wszystkie wymienić. Koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto z licznymi zabytkami, wjechać na tarasy widokowe twierdzy św. Iwana, popływać wśród wysepek podczas rejsu po zatoce i pozwiedzać urokliwe plaże Kotory. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i na pewno będzie zachwycony tym magicznym miejscem.

Najczęstsze pytania

Do Kotoru można dostać się samolotem (najbliższe lotniska to Dubrownik w Chorwacji lub Tivat w Czarnogórze), autobusem (liczne połączenia z większymi miastami w Czarnogórze i krajach sąsiednich) lub samochodem (trasa z Chorwacji przez Herceg Novi). Kotor położony jest nad malowniczą Zatoką Kotorską, którą łatwo dostrzec z trasy nadmorskiej.

Kotor warto odwiedzić przez cały rok, choć lato (czerwiec-sierpień) to najlepszy czas na zwiedzanie tego miasta ze względu na gorące temperatury i sezon urlopowy. Wiosną i jesienią jest już chłodniej, za to mniej turystów. Zimą opady śniegu potęgują urok Kotora, ale część atrakcji jest nieczynna.

Aby zwiedzić najważniejsze atrakcje Kotora takie jak Stare Miasto, twierdza św. Iwana i wybrać się na rejs po Zatoce Kotorskiej wystarczą 2-3 dni. Jednak warto zostać dłużej, aby wybrać się też na wycieczki w okoliczne góry i zrelaksować się na plażach Kotora.

W Kotorze znajduje się wiele restauracji serwujących świeże owoce morza, ryby oraz dania kuchni śródziemnomorskiej. Szczególnie polecane są restauracje na Rivie Kotorskej wzdłuż nabrzeża starego portu. Można też spróbować lokalnych specjałów w tawernach na Starym Mieście.

W Kotorze warto kupić produkty lokalnych rzemieślników - biżuterię z kamieni półszlachetnych, ceramikę, wyroby ze skóry. Dobrym suwenirem będą też regionalne przysmaki - wędzone mięso prosciutto, sery, oliwa z oliwek, wino czy rakija.

5 Podobnych Artykułów

 1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
 2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
 3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
 4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
 5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Teresa Duda
Teresa Duda

Jako podróżniczka z pasją dzielę się na blogu relacjami z moich wojaży po Europie i zakątkach świata. Opisuję najciekawsze miejsca, atrakcje oraz podaję praktyczne wskazówki organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

PodróżeKorfu - Wyspa słońca i zachodu: Atrakcje, które zachwycają

Odkryj Korfu - prawdziwą ucztę dla miłośników słońca, plaż i bogatej kultury. Ta grecka wyspa na Morzu Jońskim zachwyca różnorodnością atrakcji, od starożytnych zabytków po malownicze krajobrazy i pyszną kuchnię. Bez względu na to, czy pragniesz relaksu na złocistych plażach, odkrywania historycznych skarbów, czy aktywnego wypoczynku w górskich szlakach, Korfu ma coś do zaoferowania każdemu. Planuj swoją przygodę już teraz!