Nowy szekel izraelski (ILS/NIS) to oficjalna waluta Izraela, wprowadzona w 1985 roku. Zastąpiła starego szekla w relacji 1:1000, by zwalczyć hiperinflację. Jeden nowy szekel dzieli się na 100 agorot. System monetarny składa się z monet (od 10 agorot do 10 szekli) oraz banknotów (od 20 do 200 szekli). Ta waluta jest nie tylko środkiem płatniczym w Izraelu, ale również jest akceptowana w Autonomii Palestyńskiej.
Najważniejsze informacje:- Oficjalna nazwa to nowy szekel izraelski (ILS/NIS)
- Wprowadzony 1 kwietnia 1985 roku
- Dzieli się na 100 agorot
- Dostępny w formie monet (10 agorot - 10 NIS) i banknotów (20-200 NIS)
- Jest główną walutą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej
- Wymiana możliwa z dolarów amerykańskich i euro
- Dolary są akceptowane w niektórych miejscach, ale zaleca się posiadanie lokalnej waluty
Nowy szekel izraelski - podstawowe informacje o walucie
Waluta obowiązująca w Izraelu to nowy szekel izraelski. Został wprowadzony 1 kwietnia 1985 roku jako odpowiedź na kryzys gospodarczy w kraju.
Reforma walutowa zakładała wymianę starego szekla na nowy w stosunku 1:1000. Szekiel izraelski skutecznie pomógł w walce z hiperinflacją, stabilizując gospodarkę kraju.
Oznaczenia i symbole waluty Izraela
Waluta Izraela jest oznaczana międzynarodowym kodem ILS. Używany jest również skrót NIS, pochodzący od angielskiej nazwy New Israeli Sheqel. Na rynkach finansowych można spotkać także symbol ₪.
Nominały szekla izraelskiego
Monety | Banknoty |
10 agorot | 20 szekli |
½ szekla | 50 szekli |
1 szekel | 100 szekli |
2 szekle | 200 szekli |
5 szekli | |
10 szekli |
Podstawową jednostką pieniędzy w Izraelu jest szekel. Dzieli się on na 100 mniejszych jednostek zwanych agorot.
Czytaj więcej: Jaka jest waluta w Meksyku: Wszystko o peso meksykańskim i jego kursie
Historia szekla w Izraelu
Nazwa "szekel" wywodzi się ze starożytności. Pierwotnie określała jednostkę wagi srebra używaną w czasach biblijnych. W tamtym okresie służyła jako środek płatniczy na terenach obecnego Izraela.
System walutowy Izraela przechodził różne transformacje. W latach 1952-1980 funkcjonował funt izraelski, później wprowadzono lirę izraelską. Ostatecznie w 1985 roku zastąpiono ją szeklem izraelskim.
Gdzie można płacić szeklem?
Waluta Tel Aviv i całego Izraela jest akceptowana nie tylko w granicach kraju. Można nią płacić również na terenie Autonomii Palestyńskiej. To podstawowy środek płatniczy w całym regionie.
- Wszystkie sklepy i punkty usługowe w Izraelu
- Restauracje i hotele
- Transport publiczny
- Bazary i targowiska
- Instytucje publiczne
- Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę w szeklach
- Karty płatnicze są powszechnie akceptowane w większych miastach
- Najkorzystniejsze kursy wymiany oferują kantory w centrach miast
- Unikaj wymiany pieniędzy na ulicy i w nieoficjalnych punktach
Płatności innymi walutami w Izraelu
W niektórych miejscach turyści mogą płacić dolarami amerykańskimi. Jest to szczególnie popularne w większych hotelach i sklepach dla turystów.
Euro nie jest powszechnie akceptowane jako waluta w Izraelu. Można je jednak łatwo wymienić w kantorach na lokalną walutę.
Wymiana waluty w Izraelu
Wymiana waluty w Izraelu jest możliwa w wielu miejscach. Najpopularniejsze to kantory, banki oraz punkty wymiany na lotniskach.
Kursy wymiany są zwykle najkorzystniejsze w kantorach w centrach miast. Na lotnisku Ben Guriona prowizje bywają wyższe.
Waluty akceptowane w Izraelu do wymiany to przede wszystkim dolary amerykańskie i euro. Warto sprawdzić aktualny szekiel izraelski kurs przed podróżą.
Co warto wiedzieć o walucie podczas podróży do Izraela
Szekiel izraelski (ILS/NIS) to jedyna oficjalna waluta w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Została wprowadzona w 1985 roku, zastępując poprzedni system monetarny i skutecznie zwalczając hiperinflację.
Chociaż w niektórych miejscach można płacić dolarami amerykańskimi, to właśnie szekle są najbardziej praktycznym środkiem płatniczym. Euro nie jest powszechnie akceptowane, ale można je łatwo wymienić w licznych kantorach.
Dla turystów kluczowe jest posiadanie gotówki w szeklach izraelskich, szczególnie podczas zakupów na bazarach czy w mniejszych sklepach. Najkorzystniejsze kursy wymiany walut można znaleźć w kantorach w centrach miast, należy natomiast unikać nieoficjalnych punktów wymiany.