Co zobaczyć koniecznie w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne 2023

Co zobaczyć koniecznie w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne 2023
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak26.10.2023 | 6 min.

Co zwiedzić w Lizbonie? To pytanie zadaje sobie każdy turysta przygotowujący się do wyjazdu do stolicy Portugalii. Lizbona to niezwykle malownicze miasto o bogatej historii i kulturze, które zachwyca przepięknymi zabytkami, malowniczymi uliczkami i świetną kuchnią. W tym przewodniku zebraliśmy najciekawsze miejsca i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Lizbonę w 2023 roku.

Kluczowe wnioski:
  • W Lizbonie warto zwiedzić m.in. historyczną dzielnicę Alfama z katedrą Sé i zamkiem św. Jerzego.
  • Obowiązkowy punkt to oceanarium oraz słynny Most Vasco da Gamy.
  • Z tarasów Parku Eduardo VII podziwia się niesamowite widoki na miasto.
  • Fani zabytków powinni odwiedzić klasztor Hieronimitów i Wieżę Belém.
  • Miłośnicy muzeów nie powinni pominąć Muzeum Gulbenkiana.

Starówka w Lizbonie - niezbędnik turysty

Spacerując po starówce Lizbony, co chwila napotykamy na ślady bogatej historii tego miasta. W samym sercu starego miasta znajduje się dzielnica Alfama ze wspaniałą gotycką katedrą Sé z XII wieku. W pobliżu można podziwiać malownicze uliczki, przechadzając się wąskimi, brukowanymi alejkami. Nieopodal znajduje się też XIV-wieczny zamek św. Jerzego, który kiedyś strzegł wejścia do Lizbony od strony rzeki. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na miasto i rzekę Tag.

W dzielnicy Alfama znajdują się liczne restauracje serwujące tradycyjne dania kuchni portugalskiej. Można skosztować pysznych ryb, owoców morza oraz orzeźwiającego winogronowego wina. Wieczorem koniecznie trzeba posłuchać tradycyjnego śpiewu fado w jednej z licznych knajpek.

Pomnik Odkrywców

Będąc w Lizbonie, warto zobaczyć słynny Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos) u ujścia rzeki Tag. Monument upamiętnia portugalskich żeglarzy i odkrywców z XV i XVI wieku. Zwieńczony jest posągiem księcia Henryka Żeglarza, założyciela szkoły nawigacyjnej w Sagres.

Z tarasu widokowego rozpościera się oszałamiający widok na most Vasco da Gamy oraz ocean. Można podziwiać statki wpływające do portu, a przy odrobinie szczęścia ujrzeć delfiny pływające w rzece.

Oceanarium oraz Most Vasco da Gamy

Jedną z największych atrakcji Lizbony jest ogromne Oceanarium, mieszczące się w nowoczesnym pomarańczowym budynku przy nabrzeżu. W licznych akwariach podziwiać można ryby i zwierzęta morskie ze wszystkich zakątków świata. Niezwykle efektownie prezentuje się centralny basen z rekinami i rybami pelagicznymi.

Oceanarium sąsiaduje ze słynnym 17-kilometrowym mostem Vasco da Gamy. To najdłuższy most w Europie, łączący Lizbonę z miastem Almada na południowym brzegu rzeki Tag. Z mostu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Lizbonę i ujście rzeki.

Most Vasco da Gamy to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Lizbony. Przechadzając się po nim, można podziwiać niesamowite widoki na miasto rozciągające się po obu brzegach rzeki.

Czytaj więcej: Muzea w Londynie za Darmo! Poznaj 10 Najciekawszych i Bezpłatnych

Zamek św. Jerzego i Wieża Belém

Belém to dzielnica Lizbony słynąca z licznych zabytków z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty wpisane na listę UNESCO. Pierwszym jest wspomniany już zamek św. Jerzego, wzniesiony w XIV wieku dla ochrony ujścia Tagu. Zamek góruje nad brzegiem rzeki, a z jego murów roztacza się przepiękny widok.

Drugim wyjątkowym zabytkiem jest Wieża Belém z XVI wieku, będąca niegdyś częścią systemu obronnego Lizbony. Jej bogato zdobiona elewacja w stylu manuelińskim robi ogromne wrażenie. W wieży mieści się obecnie muzeum poświęcone portugalskim odkrywcom.

Klasztor Hieronimitów

W sąsiedztwie Wieży Belém znajduje się Klasztor Hieronimitów - prawdziwa perła architektury manuelińskiej w Lizbonie. Został wzniesiony na początku XVI wieku z inicjatywy króla Manuela I dla upamiętnienia odkryć geograficznych. Zachwyca bogatą fasadą i wyjątkowymi zdobieniami w stylu późnego gotyku.

We wnętrzach klasztoru zwracają uwagę imponujące sklepienia, płaskorzeźby i witraże. Nie można pominąć wizyty w klasztornej zakrystii, gdzie znajdują się nagrobki Vasco da Gamy i Luísa de Camões.

Dzielnica Alfama i katedra Sé

Co zobaczyć koniecznie w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne 2023

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, która jako jedna z nielicznych ocalała z trzęsienia ziemi w XVIII wieku. Jej wąskie, brukowane uliczki i malownicze kamieniczki stwarzają wyjątkowy, romantyczny klimat. W labiryncie alejek można znaleźć urokliwe place, fontanny i liczne restauracje serwujące dania kuchni portugalskiej.

Sercem Alfamy jest katedra Sé - najstarsza świątynia Lizbony, wzniesiona w XII wieku. We wnętrzu zobaczyć można grób Vasco da Gamy. Z placu przed katedrą rozciąga się przepiękna panorama na dzielnicę Alfama i rzekę Tag.

Park Eduardo VII i Muzeum Gulbenkiana

Na północny zachód od historycznego centrum Lizbony położony jest rozległy park Eduardo VII. To idealne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania. Można tu pospacerować alejkami, podziwiając piękne widoki na miasto rozpościerające się u stóp wzniesienia.

Nieopodal znajduje się Muzeum Gulbenkiana - jedno z najważniejszych muzeów w Europie, słynące ze znakomitych zbiorów sztuki orientalnej i europejskiej. W przestronnych wnętrzach podziwiać można dzieła Rembrandta, Moneta, Renoira i wielu innych artystów.

Podsumowanie

Podsumowując, Lizbona to absolutnie wyjątkowe miasto, które zachwyca bogactwem zabytków i atrakcji turystycznych. Co zwiedzić w Lizbonie? Lista najważniejszych miejsc jest długa. Wędrując po starym mieście, koniecznie trzeba zobaczyć średniowieczną dzielnicę Alfamę z katedrą Sé. Nie można ominąć także wspaniale zachowanego zamku św. Jerzego strzegącego niegdyś wejścia do portu.

Co zobaczyć w Lizbonie? Ogromnym przeżyciem jest spacer po najdłuższym moście Europy - moście Vasco da Gamy - z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Lizbona słynie też ze znakomitych muzeów, spośród których Muzeum Gulbenkiana zasługuje na miano perełki. Nie można też ominąć wizyty w oceanarium pozwalającym z bliska podziwiać bogactwo podwodnego świata.

Co warto zobaczyć w Lizbonie? To miasto pełne jest niezwykłych zakątków i atrakcji. Znakomite muzea, wspaniałe zabytki, malownicze dzielnice, pyszna kuchnia i gościnność mieszkańców sprawiają, że jest to destinacja obowiązkowa dla każdego turysty. Lizbona ma w sobie prawdziwie magiczny urok, który na zawsze pozostaje w pamięci.

Najczęstsze pytania

W Lizbonie koniecznie trzeba zobaczyć zabytki dzielnicy Belém wpisane na listę UNESCO - Wieżę Belém i Klasztor Hieronimitów. Ogromne wrażenie robi też oceanarium i słynny most Vasco da Gamy. Warto też podziwiać Lizbonę z góry - z Parku Eduardo VII lub tarasu widokowego przy Pomniku Odkrywców.

Za najbardziej malowniczą i klimatyczną dzielnicę Lizbony uchodzi Alfama ze wspaniale zachowaną średniowieczną zabudową. Jej wąskie, brukowane uliczki, ukwiecone kamieniczki i liczne restauracyjki tworzą niepowtarzalny klimat.

Tradycje kulinarne Lizbony najlepiej poznawać w licznych knajpkach dzielnicy Alfama. Słynie ona z dań z owoców morza, pysznego winogronowego wina i wieczornych koncertów melancholijnego fado.

Do najważniejszych muzeów Lizbony należą: Oceanarium ze zwierzętami morskimi z całego świata, Muzeum Gulbenkiana ze znakomitymi zbiorami sztuki oraz muzeum w Wieży Belém poświęcone wielkim odkrywcom.

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Lizbony potrzeba przynajmniej 3-4 dni. W tym czasie można poznać zabytki starego miasta, podziwiać panoramę z tarasów widokowych i skosztować lokalnych specjałów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Czechy Co warto zobaczyć blisko granicy | 10 niezapomnianych atrakcji
  2. Mazurskie cuda: Odkryj ich piękno nad jeziorami
  3. Alicante - Magiczne miasto: Najlepsze atrakcje czekają
  4. Szlakiem zamków i pałaców: weekend pełen historii i romantyzmu
  5. Barcelona zimą: Tajemnice miasta w chłodniejszych dniach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Pietrzak
Milena Pietrzak

Jako doświadczona podróżniczka dzielę się wskazówkami jak tanio i efektywnie zwiedzać Europę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, atrakcjach oraz podaję praktyczne porady organizacyjne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły